Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
Pod jednym z trendujących ostatnio na TikToku haseł kryją się treści, które dla wielu osób mogą być groźne. Co ukrywają "slavic dolls"?
Na TikToku pojawił się kolejny niebezpieczny trend, który może być zagrożeniem zwłaszcza dla młodych osób. Pod hasłem "slavic doll" (ang. słowiańska lalka) wyświetlają się filmiki dramatycznie szczupłych młodych kobiet. Wszystko wskazuje na to, że o treści "inspirujące" dla osób zmagających się z anoreksją. W mediach społecznościowych zakazane i usuwane są treści jednoznacznie propagujące zaburzenia odżywiania, więc często ukrywa się je pod różnymi "kodami", które znają osoby wtajemniczone.
Podobne
- "Niedokonsupcja" czy normalna konsumpcja? Kojący trend na TikToku
- Jak je się na TikToku? Światowy Dzień Żywności
- "To nie grzech chcieć być szczupłą". Kontrowersyjna tiktokerka straciła konto
- Jakie są beżowe flagi w twoim związku? Nowy trend na TikToku
- Szkodliwy trend na TikToku. Może prowadzić do samobójstw
Co ukrywają "slavic dolls"?
O tym, że "slavic doll" to kod używany przez osoby aktywnie głodzące się może świadczyć też fakt, że wiele filmików jest też opatrzonych hashtagiem #katemoss. To nawiązanie do szkodliwych słów angielskiej supermodelki Kate Moss, która stwierdziła kiedyś, że "nic nie smakuje tak dobrze, jak uczucie bycia chudą". Niektóre z filmików w trendzie "slavic doll" używają nagrania tego cytatu jako podkładu dźwiękowego.
Anoreksja jest chorobą o najwyższym wskaźniku śmiertelności wśród wszystkich zaburzeń psychicznych. Jej głównym mechanizmami są ogromny strach przed przybraniem na wadze i zaburzona percepcja własnego ciała. Długotrwałe głodzenie się powoduje uszkodzenia wszystkich ważnych układów w ciele, szczególnie kostnego i rozrodczego. Poza skrajnym niedożywieniem, przyczyną wysokiej śmiertelności osób chorujących na anoreksję są samobójstwa.
Media społecznościowe a zaburzenia odżywiania
Badacze tematu są zgodni, że media społecznościowe są ważnym czynnikiem w rozwijaniu i podtrzymywaniu szkodliwych nawyków żywieniowych. W czasopiśmie naukowym "Frontiers" ukazał się niedawno artykuł informujący, że od czasu pandemii liczba przypadków zaburzeń odżywiania rośnie. W tekście podkreślono: "Niewłaściwe używanie platform mediów społecznościowych jest prawdopodobnie istotnym czynnikiem przyczyniającym się do tego zjawiska".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Influencerzy którzy przekroczyli granicę. Kolega Ignacy: Ja bym tego nie nagrał
Anoreksja najczęściej zaczyna się rozwijać we wczesnym okresie dojrzewania. Średni wiek wystąpienia pierwszych objawów to 12 lat. Media społecznościowe mogą przyczyniać się do rozwinięcia zaburzenia na dwa sposoby. Po pierwsze, tak jak media tradycyjne, pokazując dysproporcjonalnie wiele bardzo szczupłych osób tworzą nierealne standardy urody. Pisaliśmy niedawno o tym, że algorytm TikToka promuje "ładnych ludzi". Po drugie, śledzenie kont innych osób w aktywnej fazie zaburzeń odżywiania może tworzyć relacje "inspirujące" i "wspierające się" nawzajem w głodzeniu. W tym ostatnim celu powstał trend "slavic doll".
Popularne
- Zielony gnom obnażony. Kim jest i skąd pochodzi Crawly?
- Caroline Derpienski we freak fightach? Ile kasy zażądała za walkę?
- USA banuje rekordową liczbę książek. Wśród nich "Harry Potter", "Zmierzch" i klasyki literatury
- "Dokumentalny" Dawid Podsiadło w kinach. Jak zdobyć bilety?
- Fani Liama Payne'a chcą, by ta książka zniknęła. Niepokojące podobieństwo
- Szok dla fanów Burgera Drwala. McDonald's usuwa popularny smak?
- Friz i Wersow polecieli helikopterem na zakupy. "Będą się z nas śmiać"
- Dekryminalizacja marihuany w Polsce. Tusk musi zabrać głos
- Córka Elona Muska załamana po wyborach. Ma radykalny plan