Sukces w lotnictwie. Rusza samolot zasilany paliwami alternatywnymi
Pierwszy na świecie samolot transatlantycki zasilany paliwami alternatywnymi ruszy w dziewiczy lot. Maszyna wystartuje z Londynu, a jej miastem docelowym jest Nowy Jork.
Ogromny sukces w lotnictwie. Branża, w której wyjątkowo powoli zachodzi proces dekarbonizacji, może pochwalić się krokiem w stronę ekologii. Pierwszy transatlantycki samolot zasilany paliwami alternatywnymi ruszył w dziewiczą podróż we wtorek, 28 listopada. maszyna wyruszyła z lotniska London Heathrow, a jej portem docelowym jest nowojorskie lotnisko im. J.F. Kennedy.
Podobne
- Linia lotnicza uznana winną. Aktywiści są zachwyceni
- Nowe reguły w lotnictwie w UE. Coś dla fanów teorii spiskowych?
- Jak uniknąć środkowego miejsca w samolocie? Tiktokerka zdradza patent
- Aktywiści zaburzyli targi dla bogaczy. Przykuli się do odrzutowców
- Zielone miasto w walce z globalnym ociepleniem. Kolumbijski sukces
Samolot zasilany kukurydzą
Samolot należący do przewoźnika Virgin Atlantic jest zasilany zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF). Paliwo to może być wytwarzane z upraw, odpadów domowych lub olejów kuchennych. Pierwszy w historii ekologiczny samolot transatlantycki został wypełniony 50 tonami SAF, z których 12 proc. to odpady produkcji kukurydzy w Stanach Zjednoczonych, a 88 proc. pochodzi z odpadów tłuszczowych.
Nad projektem pracowało kilka firm, m.in. BP oraz Rolls-Royce. Dotychczas zrównoważone paliwo lotnicze było stosowane w niewielkich ilościach do zasilania odrzutowców, jednak wówczas było mieszane z klasycznym paliwem.
Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ
Dr Guy Gratton, adiunkt ds. lotnictwa i środowiska na Uniwersytecie Cranfield, studzi jednak entuzjazm związany z pierwszym "ekologicznym lotem". W rozmowie z BBC powiedział: "Nie możemy produkować większości naszych potrzeb paliwowych w ten sposób, ponieważ po prostu nie mamy surowców. Nawet jeśli je mamy, te paliwa nie są prawdziwie 'netto zerowe'".
Gratton dodał też, że SAF musi być traktowane jako "kamień milowy w kierunku przyszłych, faktycznie zerowych technologii": "To mogą być paliwa e (produkowane z uwięzionego dwutlenku węgla lub tlenku węgla, razem z wodorem), może to być wodór, mogą to być pewne technologie, które nadal są w fazie laboratoryjnej".
Genialny pomysł czy mniejsze zło?
Brytyjski rząd ma zamiar wymagać, aby do 2030 r. zrównoważone paliwa lotnicze stanowiły 10 proc. paliwa stosowanego w samolotach. Ekolodzy twierdzą jednak, że to nie rozwiąże problemu zanieczyszczenia środowiska. Jedyną realną szansą na mniejsze zatrucie środowiska paliwami lotniczymi jest redukcja lotów.
Źródło: BBC
Popularne
- W sklepach pojawiło się malinowe masło. Czy to może być dobre?
- Viki Gabor wydała kolekcję ubrań "ARONOŁ". Kosmiczne ceny dresów
- Fagata dostała bana na Instagramie. Potężne czystki na serwisie
- Ariana Grande wraca na scenę? Wcale nie kończy kariery muzycznej
- Mortalcio ma nową dziewczynę? Zagrała w jego teledysku
- Gimper miał rację w sprawie z Lil Masti? Rzecznik Praw Dziecka protestuje przeciwko sharentingowi
- Rekordowa kara dla Sylwestra Wardęgi. Influencer uważa, że sędzia się pomylił
- Nowe napoje bambi już w sklepach. Było Banger Ice Tea, jest też Banger Soda
- Alberto zatrzymany. Grzał 120 na godzinę, na koncie ma zakaz prowadzenia pojazdów