Zielone miasto w walce z globalnym ociepleniem. Kolumbijski sukces
Drugie największe miasto w Kolumbii może pochwalić się ogromem alei wysadzanych drzewami i krzewami. Roślinność realnie wpływa na temperaturę w milionowym mieście.
Medellin zamieszkuje ponad 2,5 mln osób. Miasto jest drugim pod względem wielkości w Kolumbii. Do niedawna ulice aglomeracji wyglądały jak wszystkie w innych, dużych miastach: dużo betonu, mało zieleni. Wszystko zmieniło się w 2016 r., gdy ruszył projekt "zielone alejki".
Podobne
- Sukces w lotnictwie. Rusza samolot zasilany paliwami alternatywnymi
- Genetycznie zmodyfikowane drzewa w walce o czystość planety. Będzie sukces?
- Miliony osób w niebezpieczeństwie. Wróg atakuje ich płuca
- Ludzkości zagraża antyczny "wirus zombie". To powód, by walczyć z globalnym ociepleniem
- Smród na całe miasto. Aktywiści praw zwierząt chcą zakazu okrutnej praktyki
Miliony roślin w służbie czystego środowiska
Początek projektu "zielone alejki" wiąże się z walką o lepsze środowisko: czystsze powietrze i niższe temperatury. Od 2016 r. w Medellin powstało 30 alei łączących pionowe ogrody, parki, lasy, strumienie, jeziora i zielone pobocza dróg. Początkowo "zielone alejki" zakładały posadzenie 12,5 tys. drzew w parkach oraz wzdłuż dróg, a także 120 tys. roślin.
Do 2021 r. w Medellin posadzono łącznie 880 tys. drzew oraz 2,5 mln mniejszych roślin. Początkowo projekt kosztował 16,3 mln dol., natomiast konserwacja zielonych przestrzeni w 2022 r. wyniosła 625 tys. dol.
Pierwsze efekty "zielonej alejki" są już widoczne. Temperatura w mieście opada, a powietrze jest czystsze. Obecnie nie istnieją badania wskazujące, o ile dokładnie poprawiła się jakość powietrza w Medellin. Maurício Correa, naukowiec inżynierii środowiskowej na Uniwersytecie Antioquia w Kolumbii, jest w trakcie prowadzenia badań dotyczących jakości powietrza w Medellin. Wyniki mają być opublikowane w pierwszych miesiącach 2024 r.
Drzewa w Kolumbii tworzą zielone bariery
Zdaniem Maurício Correa drzewa posadzone wzdłuż zielonych alei tworzą barierę przed pyłami obecnymi w powietrzu, dzięki czemu naturalnie chronią środowisko. - Niektóre gatunki używane w projekcie w Medellin były znane jako szczególnie skuteczne w pochłanianiu zanieczyszczeń, takie jak mango (Mangifera indica) - mówi Correa w rozmowie z BBC.
W 2021 r. przeprowadzono badanie, którego współautorem był Maurício Correa. Z otrzymanych wyników można wywnioskować, że mango Mangifera indica jest najlepszą rośliną z sześciu zastosowanych w projekcie "zielone alejki". Mango odznacza się wysoką odpornością na zanieczyszczone środowisko. Roślina ta pochłania także najwięcej pyłów PM2.5.
- Ta roślina jest bardzo odporna na zanieczyszczenie. Niektóre inne rośliny nie mają takiej samej zdolności do przetrwania w strefie zanieczyszczenia - mówi Correa w rozmowie z BBC.
Nie samymi alejkami żyje człowiek
Oprócz zielonych ulic w projekcie biorą udział także 124 parki. Wszystko po to, aby jak najbardziej zazielenić Medellin. Wzrost liczby roślinności w mieście ma także pozytywny wpływ na zwiększenie gatunków zwierząt i owadów zamieszkujących teren Medellin.
Wielu mieszkańców miasta popiera postępujące zmiany. Drzewa i krzewy zapewniają cień i ochłodę, dodatkowo zwiększając aspekt wizualny miasta. Choć obecnie nie można mówić o konkretnych liczbach dotyczących poprawy jakości powietrza, to jednak nie da się nie zauważyć poprawy jakości życia mieszkańców związanej ze zwiększeniem ilości roślin.
Źródło: BBC
Popularne
- Tiktoker JinnKid usłyszał wyrok. Nagle zmienił wyraz twarzy
- Kaja Godek świętuje. Wszystko dzięki decyzji sądu
- Ostry wpis księdza o Kościele. Sprawę skomentował Krzysztof Bosak
- Oskar Szafarowicz zaatakowany? Opisał przebieg incydentu
- "Czekam sobie na taksówkę". Nagranie z akcji TOPR obiegło sieć
- Ceny w Zakopanem całkiem odleciały. Na jedną kawę wydał majątek
- Kaja Godek prosi o pieniądze. Jej aktywiści podpadli policji
- "Ta maszyna pozywa faszystów". The White Stripes kontra Donald Trump
- Polka odwiedziła Egipt. Teraz ostrzega przed znaną atrakcją