Skurczy się lista dziedzictwa kulturowego UNESCO? Skutki kryzysu klimatycznego
Analitycy zmian klimatycznych sprawdzili, które obiekty światowego dziedzictwa UNESCO są najbardziej zagrożone wskutek kryzysu klimatycznego. 50 ikonicznych miejsc może ulec zniszczeniu do 2050 r.
Powodzie, erozja wybrzeży, osuwiska, silne wiatry, ekstremalne upały, burze i cyklony to tylko niektóre z zagrożeń związanych z klimatem, które dotykają ikoniczne miejsca na całym świecie. Firma Climate X, zajmująca się analizą danych dotyczących zmian klimatu sprawdziła, w jaki sposób wpłyną na 500 obiektów dziedzictwa kulturowego i naturalnego, identyfikując 50 najbardziej zagrożonych do 2050 r.
Podobne
- Polityczne skutki kryzysu klimatycznego. Nowa granica między państwami
- Kryzys klimatyczny. Ekstremalne upały męczą świat
- Katastrofa klimatyczna trwa. Tysiące ludzi bez dachu nad głową
- Nietypowy protest aktywistów. Padają na ziemię jak nieżywi
- Mniej turystów w parkach rozrywki. Powodem kryzys klimatyczny
Co może zniknąć z listy dziedzictwa UNESCO?
W sumie UNESCO - Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury - uznaje 1223 miejsca światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego na całym świecie. Według Climate X 500 z nich jest bezpośrednio narażone na skutki katastrofy klimatycznej. 50 może zostać zniszczone do 2050 r., jeśli emisje gazów cieplarnianych nie zostaną drastycznie ograniczone.
Wedłog Climate X do krytycznie zagrożonych obiektów należą m.in. Opera w Sydney w Australii, parki narodowe Olympic oraz Everglades w Stanach Zjednoczonych, a także buddyjskie klasztory górskie Sansa w Korei. Na liście znalazło się w sumie 17 europejskich miejsc światowego dziedzictwa, a powodzie i susze są głównymi zagrożeniami na kontynencie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!
17 obiektów dziedzictwa UNESCO w Europie może wkrótce zostać zniszczone
Szwedzka huta Engelsberg jest najbardziej zagrożonym zmianami klimatycznymi miejscem w Europie, zajmując czwarte miejsce na liście 50 na świecie ze względu na zagrożenie powodziami powierzchniowymi i rzecznymi. Pochodząca z XVII w. huta jest uznawana za wybitny przykład europejskiego kompleksu przemysłowego i najlepiej zachowany przykład szwedzkiej huty żelaza, która przez dwa stulecia zwiększała dobrobyt Szwecji.
Zaraz za nią plasuje się jaskinia Chauvet-Pont d'Arc w Ardèche we Francji, która zajmuje szóste miejsce. Jest zagrożona zalaniem powierzchni i osuwiskami. Jeśli zniknie, stracimy najwcześniejsze znane i najlepiej zachowane rysunki figuratywne na świecie, datowane na 32 tys. lat. Zajmujący 11. miejsce region Jungfrau-Aletsch w szwajcarskich Alpach ledwo uniknął pierwszej 10. Tam znajduje się największy lodowiec w Europie, który kurczy się w przygnębiającym tempie, podobnie jak inne na kontynencie.
Dyrektor generalny i współzałożyciel Climate X, Lukky Ahmed, skomentował w oświadczeniu dane zaprezentowane przez firmę. Stwierdził: "Nasze wyniki służą to surowe ostrzeżenie dla rządów i społeczności globalnej, aby nadać priorytet ochronie naszej planety - aby zachować nasze starożytne zabytki oraz nasze obecne aktywa i infrastrukturę - oraz aby chronić życie dziś i w przyszłości".
Źródło: euronews.com
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku