Serce w probówce. Ogromny sukces naukowców
Austriaccy naukowcy wyhodowali organoidy serca. Badanie może być przyszłością w opracowywaniu nowych terapii medycznych.
Austriaccy naukowcy z Instytutu Biologii Molekularnej Austriackiej Akademii Nauk mogą pochwalić się ogromnym sukcesem. Badacze wyhodowali organoidy ludzkiego serca. Organoidy to "trójwymiarowe hodowle komórkowe, które gołym okiem przypominają grudki tkanki". Choć brzmi to jak jak czarna magia, naukowcy udowodnili, że organoidy organizują się w struktury przypominającą serce.
Podobne
- Sceny jak z "Obcego". W odbycie człowieka był węgorz
- Odkrył, jak oszczędzać pieniądze. Suplementuje się witaminami dla zwierząt
- Waga zdrowych nawyków. Europa mierzy się z otyłością
- Palisz marihuanę? Twoje serce i mózg na tym cierpią
- Sukces polskiej nauki. Poznańska badaczka odkryła nowy gatunek bezkręgowców
Badacze wyhodowali osobno obie komory i przedsionek. Następnie struktury połączono, aby rozwijały się wspólnie. Połączone organoidy samoistnie zaczęły organizować się w strukturę przypominającą serce. Wyhodowana struktura przypomina serce rozwijające się w życiu płodowym.
Serce z probówki przyszłością farmakoterapii
Badacze, którzy wyhodowali organoidy serca, podkreślają, że opracowany model będzie wykorzystywany w badaniach toksykologicznych oraz farmakologicznych, prowadząc do opracowywania nowych medykamentów, dostosowanych do działania w konkretnym obszarze serca.
Organoidy serca wyhodowane z komórek macierzystych konkretnych pacjentów mogą również pomóc w zrozumieniu pochodzenia oraz mechanizmów działania wielu chorób. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę fakt, iż schorzenia układu sercowo-naczyniowego stanowią najczęstszą przyczynę zgonów na świecie.
Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ
Organoidy serca pozwoliły badaczom sprawdzić, w jaki sposób różnice w ekspresji genów w wybranych rejonach serca prowadzą do konkretnych wzorców skurczu komór. Naukowcy zbadali także komunikację międzykomorową.
Źródło: "Wyborcza"
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół