Tajemniczy promie gigantycznej energii

Tajemniczy promień energii dotarł do Ziemi. Eksperci alarmują

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
25.11.2023 08:00

Japońscy i amerykańscy naukowcy ogłosili niecodzienną rzecz. Udało im się wykryć drugi najpotężniejszy energetycznie znany ludzkości promień.

Odkrycie tak silnych promieni energetycznych jest możliwe raz na dekadę. Najnowsze znalezisko zostało nazwane "Amaterasu". Jego energia to 240 eksa-elektronowoltów (EeV). Jest to miliony razy więcej niż energia osiągana przez cząstki w Wielkim Zderzaczu Hadronów, a przypomnijmy, że to najpotężniejszy akcelerator, jaki kiedykolwiek powstał.

Drugi najpotężniejszy promień energii

Jak informuje portal geekweek.interia.pl, odkryta siła energetyczna zajmuje drugie miejsce po promieniu o nazwie "O mój Boże" wykrytym w 1991 r. Rekordzista posiadał energię 320 EeV.

Co ciekawe, naukowcy odkryli "Amaterasu" już w 2021 r. Okazało się jednak, że dopiero teraz dowiedzieli się dokładnie, z czym mają do czynienia. Dwa lata wcześniej nie rozumieli, jak rzadki okaz udało im się namierzyć, a także o jak dużej energii.

trwa ładowanie posta...

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Pochodzenie silnego promienia energii nie jest znane. Naukowcy uważają natomiast, że tylko najpotężniejsze z wydarzeń na niebie, znacznie większe niż eksplozja gwiazdy, mogło je wywołać. Oznacza to więc, że promień mógł być wygenerowany przez nieznany nam jeszcze obiekt. Możliwe, że znajduje się poza galaktykami.

Potężny promień odkryty przez naukowców
Potężny promień odkryty przez naukowców (Canva)

- Rzeczy, które ludzie uważają za energetyczne, jak na przykład supernowa, nie są wystarczająco silne, by wygenerować aż taką energię - powiedział w wywiadzie dla mediów John Matthews, profesor naukowy na wydziale fizyki i astronomii Uniwersytetu Utah w USA.

trwa ładowanie posta...

Jak czytamy na geekweek.interia.pl, pojawiają się głosy, że cząstka może w swojej istocie wychodzić poza Model Standardowy, a nawet być efektem zaburzeń w strukturze czasoprzestrzeni lub zderzających się kosmicznych strun. Naukowcy uważają jednak, że cząstka nadleciała najpewniej z Pustki Lokalnej, czyli gigantycznej przestrzeni o średnicy mierzonej w milionach lat świetlnych.

Źródło: geekweek.interia.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0