Greenpeace nie protestowało przeciwko uruchomieniu reaktora

Rozłam w Greenpeace. Fiński oddział organizacji wspiera energię atomową

Źródło zdjęć: © @Greenpeace Twitter, canva
Marta Grzeszczuk,
28.04.2023 07:00

Greenpeace w Finlandii nie protestowało przy okazji uruchomienia trzeciego reaktora elektrowni jądrowej Olkiluoto. Czy to przełom w podejściu całej organizacji do energii atomowej?

Greenpeace jest znane z jednoznacznie negatywnego stosunku do energii jądrowej. W 2007 r. aktywiści organizacji wspięli się w geście protestu na kominy powstającej wówczas części elektrowni jądrowej na fińskiej wyspie Olkiluoto. Niektórzy z nich spędzili na wysokościach kilka dni.

Zmiana stanowiska fińskiego oddziału Greenpeace

W połowie kwietnia rozpoczął pracę trzeci, największy reaktor działającej od 1979 r. elektrowni. Greenpeace tym razem nie protestowało. Co więcej, Touko Sipiläinen, dyrektor fińskiego oddziału organizacji, powiedział fińskiemu dziennikowi Yle: "Dobrze, że ten projekt został ukończony. Tak jak wszyscy mam nadzieję, że elektrownia będzie działać bezpiecznie i nie wydarzą się żadne problemy."

Fiński Greenpeace zapowiedział też, że nie będzie więcej protestować przeciwko energii atomowej. Nie jest to spójne z międzynarodowym stanowiskiem organizacji, która na swojej stronie 15 kwietnia celebrowała budzące kontrowersje zamknięcie elektrowni jądrowych w Niemczech.

Greenpeace zawsze zdecydowanie walczyło i będzie nadal walczyć przeciwko energii nuklearnej, ponieważ jest ona nieakceptowalnym ryzykiem dla środowiska i ludzkości. Jedynym rozwiązaniem jest wstrzymanie rozwoju energetyki atomowej i zamknięcie wszystkich istniejących elektrowni.

- Greenpeace.org

Elektrownie jądrowe wyprodukowały w 2022 r. około 22 proc. energii zużytej w Unii Europejskiej. 42 proc. pochodziło ze spalania paliw kopalnych i biomasy, 22 proc. z elektrowni wiatrowych i paneli słonecznych, 10 proc. z elektrowni wodnych. Zmniejszenie udziału paliw kopalnych w energetyce jest konieczne, żeby zapobiegać pogłębianiu się kryzysu klimatycznego. Trwa debata, jaki udział powinna mieć w tym energia atomowa.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0