Aktywiści rozwinęli baner na hotelu w którym odbywa się konferencja przemysłu paliw kopalnych

Trwają "Oscary ropy" w Londynie. Gretę Thunberg zatrzymała policja

Źródło zdjęć: © @SparkyWoods X, canva
Marta Grzeszczuk,
18.10.2023 11:30

W Londynie trwają protesty związane z konferencją świata paliw kopalnych, finansów i polityków. W blokowanie Energy Intelligence Forum zaangażowała się Greta Thunberg.

W dniach 17-19 października w hotelu InterContinental w centrum Londynu odbywa się doroczne Energy Intelligence Forum. To konferencja dyrektorów największych firm paliwowych i gazowych, finansistów oraz brytyjskich polityków. Spotykają się w celu nawiązywania kontaktów i omawiania wyzwań stojących przed sektorem energetycznym. Do 2019 r. konferencja nazywała się po prostu Oil and Money (Ropa i Pieniądze), wśród aktywistów klimatycznych jest znana jako "Oscary ropy" (Oscars of oil).

Greta Thunberg aresztowana na proteście w Londynie

trwa ładowanie posta...

Konferencja jest intensywnie oprotestowana przez aktywistów klimatycznych. Pod hasłem "Oily Money Out" (Koniec Tłustych Pieniędzy) domagają się zaprzestania nowych inwestycji w paliwa kopalne i wstrzymania subsydiowania ich przez rządy. Chcą również, żeby przemysł paliw kopalnych wziął na siebie koszty odwracania zmian klimatycznych, do których się przyczynił w największym stopniu.

Świat tonie w paliwach kopalnych. Nasze nadzieje, marzenia i życie są zmywane przez powódź ekologicznego marketingu i kłamstw. Od dziesięcioleci branża paliw kopalnych doskonale zdawała sobie sprawę z konsekwencji swoich modeli biznesowych, a mimo to nic nie zrobiła.

- Greta Thunberg

Na proteście w Londynie pojawiła się 20-letnia Greta Thunberg. Została zatrzymana przez brytyjska policję podczas blokowania z setkami innych protestujących wejścia do hotelu, w którym odbywa się konferencja. Na dach InterContinental wspięli się aktywiści z Greenpeace i spuścili z niego 30-metrowy baner z hasłem "niech wielka ropa płaci".

W 2019 r. ze sponsorowania Energy Intelligence Forum wycofał się magazyn New York Times, który stwierdził, że tematyka wydarzenia "daje nam powody do niepokoju". Wśród tegorocznych prelegentów znaleźli się szefowie wielu gigantów paliw kopalnych, w tym Amin Nasser, prezes i dyrektor generalny Saudi Aramco, jednego z największych na świecie trucicieli czy Anders Opedal, prezes i dyrektor generalny Equinor, który stoi za kontrowersyjnym rozwojem pola naftowego Rosebank w Wielkiej Brytanii.

Aktywiści zakłócają "Oscary ropy"

trwa ładowanie posta...

Aktywiści z Fossil Free London obwieścili mały sukces, gdy z grona prelegentów został wycofany przewodniczący COP28 i dyrektor generalny Abu Dhabi National Oil Company Sultan Al Jaber. COP28 to 28. Konferencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, która rozpocznie się pod koniec listopada w Dubaju. Jej tegoroczna lokalizacja i wybranie na przewodniczącego wydarzenia Al Jabera wzbudzają duże kontrowersje.

Robin Wells wypowiedziała się w imieniu Fossil Free London: "To więcej niż satyra, że dyrektor generalny koncernu naftowego został szefem globalnego szczytu klimatycznego - głównej okazji dla krajów do spotkania się i zrobienia czegoś w sprawie klimatu. Okazji, którą co roku marnują ze względu na wpływy przemysłu paliw kopalnych".

W odpowiedzi na prośbę o komentarz na temat protestów dla portalu euronews.com, organizujące konferencję Energy Intelligence stwierdziło: "Angażujemy wszystkie strony w debatę, ponieważ wierzymy, że inkluzywny dialog jest jedynym sposobem na rozwiązanie trudnych kwestii związanych z ponownym wymyśleniem światowego systemu energetycznego".

Na 19 października protestujący zapowiedzieli zajęcie ulic od Marble Arch po Wellington Arch w ramach publicznego "Festiwalu Oporu". To główna ulica w najbardziej luksusowej londyńskiej dzielnicy Mayfair, przy której mieści się hotel goszczący oprotestowaną konferencję.

Źródło: euronews.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2