Szkoła Czarnka: 14-latkowie uczą się do nocy, bo boją się egzaminów ósmoklasisty

"Realia szkoły Czarnka". 14-latkowie zakuwają po nocach i piją mnóstwo kawy

Źródło zdjęć: © canva, czarnek.pl
Maja Kozłowska,
24.05.2023 10:15

23 maja rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów. Uczniowie przygotowują się do niego, zarywając noce.

Tegoroczne egzaminy ósmoklasistów trwają od 23 do 24 maja. Uczniowie piszą testy z trzech przedmiotów: j. polskiego, matematyki oraz wybranego j. obcego. Od wyników egzaminu zależy, do jakiej szkoły średniej dostaną się ósmoklasiści. Uczniowie w momencie przystępowania do egzaminu mają rocznikowo 14 lat, a nakłada się na nich stres porównywalny z tym, jaki przeżywają maturzyści.

Presja jest ogromna i nie wszyscy sobie z nią radzą. Nauczyciele często używają egzaminu jako karty pułapkistraszaka na uczniów. "To będzie na egzaminie". "Zaraz egzamin, a wy wciąż jesteście w tyle". Tego typu teksty pamiętam jeszcze z czasów własnej edukacji. I wtedy i teraz: bardziej stresowały niż pomagały. Szantażowanie życiową porażką? Sweet. A przecież nie chodzi o to, by wzbudzać w 14-latkach (!) napięcie i nerwowość. Gdzie jest w tym Przemysław Czarnek, minister edukacji?

Rodzice, dzieci i szkoła Czarnka

14-latkowe mają wbijane do głowy, że egzamin ósmoklasisty zadecyduje o ich dalszym życiu. Dosłownie o być albo nie być: osiągnąć sukces czy iść na dno. Absolwenci szkoły podstawowej wciąż są dziećmi, a mają przeświadczenie, że jeśli na tym etapie powinie im się noga - to już koniec. Szkoła zdecydowanie nie powinna obarczać 14-latków takim brzemieniem psychicznym.

"Moja 14-latka kuła do 22, piła hektolitry kawy, a jeszcze dla "spokoju ducha" chodziła na korki z matmy, polskiego i angielskiego. Nie dlatego, że miała problemy. Nie, była piątkową uczennicą, ale tak dużą presję wywierało na niej środowisko rówieśnicze i nauczycielskie. To chore" - mówi tata uczennicy w komentarzu dla portalu edziecko.pl.

Aktywistka skomentowała sprawę na Twitterze, uderzając w Czarnka i podkreślając, że system edukacji wymaga gruntownych reform. Zgadza się z tym prof. Krzysztof Biedrzycki. Profesor obecny system uważa za przestarzały i wymuszający na uczniach przyswajanie zbyt dużej ilości informacji.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 6
  • emoji kupka - liczba głosów: 0