Dzieci z Ukrainy wyzwaniem dla szkół. Jest ruch Unii Europejskiej
Od nowego roku szkolnego w polskim systemie oświaty przybędzie nawet 80 tys. dzieci z Ukrainy. Ministerstwo Edukacji Narodowej uzyskało na ten cel duże wsparcie finansowe z Unii Europejskiej. Szczegóły przedstawiła wiceministra edukacji Joanna Mucha.
Ogromna liczba ukraińskich dzieci napłynęła do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. Szacunki mówią nawet o 180 tys. młodych uchodźcach, którzy musieli rozpocząć nowe życie z dala od rodzinnych domów. Dotąd Ukraińcy mieli wybór i mogli realizować obowiązek szkolny zdalnie w swoim kraju lub w systemie mieszanym.
Podobne
- 800 plus dla dzieci z Ukrainy? Pieniądze pod jednym warunkiem
- "Realia szkoły Czarnka". 14-latkowie zakuwają po nocach i piją mnóstwo kawy
- Rewolucja w szkołach już za kilka dni. Jest podpis Nowackiej
- Rząd na tropie korupcji. Program "Laptop dla ucznia" wzbudza wątpliwości
- Obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy od przyszłego roku. Dotyczy 60 tys. uczniów
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!
Więcej dzieci z Ukrainy w polskich szkołach
Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że w związku z nowymi przepisami do polskich szkół przybędzie nawet 80 tys. dzieci. Duża część z nich zasili szkoły podstawowe. W związku z tym rząd umożliwił zwiększenie limitów liczby uczniów w klasach I-III szkoły podstawowej.
Resort szkolnictwa podał wytyczne dla dyrektorów. Jeśli klasa liczy 25 uczniów, może do niej dołączyć czworo obywateli Ukrainy; jeśli 26 - troje; jeśli 27 - dwoje. Wzrost limitów uczniów dotyczy także przedszkoli.
Polska otrzymała wsparcie finansowe od Unii Europejskiej na proces wprowadzania ukraińskich dzieci do szkół. Poinformowała o tym wiceministra edukacji Joanna Mucha podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Ukraińscy uczniowie zasilą polskie szkoły
Środki mają trafić na dofinansowanie asystencji międzykulturowej, szkolenia dla nauczycieli i wsparcie psychologiczne dla dzieci ukraińskich. W Ministerstwie Edukacji powstanie grupa robocza, która będzie kontrolowała proces włączania ukraińskich dzieci do polskiego systemu szkolnictwa. W grupie znajdzie się też miejsce dla przedstawicieli samorządów.
Koszt włączenia dzieci z Ukrainy do polskiego szkolnictwa jest wyzwaniem dla budżetu państwa. Środki na ten cel pochodzą z Funduszu Pomocy, który zajmuje się wsparciem uchodźców. W tym roku musi do niego wpłynąć dodatkowe 0,6 mld zł i ok. 2,4 mld zł w 2025 r.
Źródła: Rzeczpospolita/PAP
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku