Msza święta na start roku szkolnego

Msza święta na początek roku szkolnego. Rodzice złożyli skargę

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,20.09.2023 10:30

Fundacja Wolność od Religii podjęła interwencję w jednej z gdańskich szkół. Placówka zobowiązała uczniów do obecności na mszy świętej z okazji inauguracji roku szkolnego. W grupie były osoby, które nie uczęszczały na katechezę. Dyrekcja tłumaczy się ze sprawy.

Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku zainaugurował rok szkolny 1 września. Wydarzenie było połączone z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz mszą świętą. Wśród uczniów zobowiązanych do obecności, również podczas liturgii, były 22 osoby nieuczęszczające na zajęcia religii w szkole.

Rodzice uczniów mieli zostać poinformowani, że dzieci nie muszą się modlić podczas liturgii, tylko "mogą stanąć z tyłu". Fundacja Wolność od Religii otrzymała skargę od rodziców i uczniów związaną ze sposobem wymuszania na dzieciach obecności na mszy świętej inaugurującej rok szkolny.

Nie chodzą na religię. Mieli przyjść na mszę

Fundacja poprosiła dyrekcję szkoły o odpowiedź na pięć pytań:

 • Ile klas zostało zobowiązanych przez dyrektora szkoły do udziału w mszy świętej w dniu 1 września?
 • Ilu uczniów w klasach, które zostały wytypowane do udziału w mszy świętej, nie uczęszcza na katechezę?
 • Czy prawdą jest, że wychowawcy podkreślali obligatoryjny udział w uroczystości ze względu na "wolne w poniedziałek"?
 • Czy dyrekcja wyraziła zgodę na informowanie uczniów przez wychowawców, że "mogą się nie modlić", jeżeli nie są zapisani na religię?
 • Kto z władz Miasta Gdańska był obecny na mszy świętej?

"[...] obowiązkiem ucznia jest uczestniczenie w uroczystościach związanych z rozpoczęciem roku szkolnego" - podkreślił Wojciech Władziński, dyrektor Zespół Szkół Łączności, w odpowiedzi przesłanej Fundacji Wolność od Religii.

Dyrektor wyjaśnia, że uczniowie klas drugich zostali poproszeni o udział w uroczystościach 1 września w zamian za wolne do odebrania 4 września.

Dyrekcja: uczniowie nie musieli się modlić

Władziński stwierdza, że celebrowana przez biskupów gdańskich msza święta odbyła się na placu poza kościołem. Zdaniem dyrektora "kto chciał, mógł w niej uczestniczyć przy ołtarzu, a kto nie chciał, mógł z dala się przyglądać. Nikt nikogo nie zmuszał do modlitwy".

Innego zdania jest Fundacja Wolność od Religii: "Niestety 'mógł' oznacza w tej sytuacji 'musiał', gdyż nawet wychowawcy w komunikacji z rodzicami uczniów niezapisanych na religię rzymskokatolicką podkreślali, że uczniowie 'nie muszą się modlić, ale muszą być obecni, ze względu na tak ważny charakter tego wydarzenia (władze Gdańska etc.)".

Na mszy świętej była obecna m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Nie musicie się modlić. Wystarczy, że będziecie z tyłu
Nie musicie się modlić. Wystarczy, że będziecie z tyłu (Fundacja Wolność od Religii , Fundacja Wolność od Religii)
trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 9
 • emoji ogień - liczba głosów: 2
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 39
 • emoji smutek - liczba głosów: 6
 • emoji złość - liczba głosów: 191
 • emoji kupka - liczba głosów: 31
Uczniowie zostali POPROSZENI, ale antykatoliccy hejterzy, w tym autor tego artykułu, oczywiście i tak krzyczą, że dzieje się im krzywda!
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
??????,zgłoś
Zwolnić dyrekcję i przepędzić sukienkowych. To jest chore, państwo polskie jest świeckie, a przynależność do kościoła jest sprawą osobistą. Dziwię się rodzicom, że poddali się naciskom dyrekcji, a sukienkowym, że akceptują takie metody.
Odpowiedz
5Zgadzam się1Nie zgadzam się
Tadeusz,zgłoś
Zmuszają do udziału we mszy czyli do kościoła bo PiS współpracuje z kościołem i.kościół popiera PiS a za to dostaje kasę od PiSu czyli nasze zapracowane pieniądze. To musi się skończyć lepiej żeby nasze pieniądze poszły na leczenie, niż na dobrze wyglądających biskupów i księży.
Odpowiedz
10Zgadzam się4Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 126
Komentarze (126)
Powrót