Przez 18 lat kąsały go węże. Teraz jest niezniszczalny
Ten mężczyzna zdecydował się poświęcić niemal 20 lat życia, by pomóc setkom tysięcy ludzi. Przez ostatnie 18 lat pozwalał, żeby kąsały go węże, których jad może zabić człowieka w zaledwie kilka minut. Dzięki jego ryzykownemu eksperymentowi odkryto uniwersalne antidotum na ukąszenia najniebezpieczniejszych węży na świecie. To prawdziwy przełom w medycynie.
Tim Friede to 57-letni herpetolog z Wisconsin (USA). Mężczyzna przez blisko 20 lat celowo narażał się na ukąszenia najbardziej jadowitych węży świata. Ponad 200 ukąszeń i 700 zastrzyków z jadu przyczyniło się nie tylko do zbudowanie ogromnej odporności, ale przede wszystkim pomogło stworzyć uniwersalne antidotum na ukąszenia węży.
Jak pomaga się ludziom ukąszonym przez węże?
Tradycyjne antytoksyny są produkowane poprzez immunizację (podawanie substancji, a w konsekwencji uodparnianie na nie) zwierząt np. koni. Proces jest kosztowny oraz czasochłonny i często skutkuje reakcjami alergicznymi u pacjentów. Dodatkowo antytoksyny są zazwyczaj inne dla danego gatunku węża, co ogranicza ich skuteczność w regionach, gdzie występuje wiele różnych gatunków jadowitych węży.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Man who injected himself with venom hundreds of times could revolutionize snakebite treatment
Amerykanin wytworzył antidotum
Przełom nastąpił, gdy immunolog Jacob Glanville z firmy biotechnologicznej Centivax zainteresował się eksperymentami Friede'a. Analiza jego krwi wykazała obecność unikalnych przeciwciał zdolnych neutralizować jad wielu gatunków węży, w tym kobr, mamb i taipanów. Zespół naukowców połączył dwa z tych przeciwciał z syntetycznym inhibitorem jadu, varespladibem, tworząc mieszankę, która podczas testów na myszach zapewniła pełną ochronę przed jadem 13 z 19 najbardziej niebezpiecznych gatunków węży według WHO.
Choć wyniki są obiecujące, eksperci podkreślają, że metoda Friede'a jest ekstremalnie niebezpieczna i nie powinna być naśladowana. Jego poświęcenie jednak otworzyło nowe możliwości w walce z globalnym problemem ukąszeń jadowitych węży, które rocznie powodują nawet 138 000 zgonów i trzy razy więcej trwałych uszkodzeń ciała. Obecnie trwają przygotowania do badań klinicznych na ludziach.
Źródło: CNN, BBC
Popularne
- Viral Kebab już otwarty. Co wiadomo o nowym biznesie Ekipy?
- Czy 100 ludzi pokona goryla? Absurdalne pytanie rozpala internet
- Ile lat więzienia czeka Brainroty z TikToka? Bombardiro Crocodilo pocierpi najdłużej
- Niezobowiązująca praca po maturze. Czym jest GIG economy i freelancing?
- Bagi testuje okulary do ściągania. "Normalnie mi się wyświetla tekst"
- Julia Wieniawa chce zagrać Łęcką. Producent filmu zrujnował jej marzenie
- Co robić w maju w mieście? TOP 3 koncerty, na które warto się wybrać
- Roxie Węgiel zdała egzamin na prawo jazdy. Na jakie auto się zdecyduje?
- Murcix wydaje własną książkę. Pomagała jej ghostwriterka