Co szósty uczeń jest ofiarą cyberprzemocy

Przerażające dane. Coraz więcej dzieci to ofiary cyberprzemocy

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
28.03.2024 12:15

Zatrważające dane zostały zebrane przez niemal 280 tys. dzieci z 44 krajów i regionów Europy. Wynika z nich, że co szósty uczeń bądź uczennica to ofiary cyberprzemocy, która może prowadzić do okropnych wydarzeń. Wsparcie najmłodszych w trudnych chwilach jest niesamowicie ważne.

Cyberprzemoc, inaczej określana jako cybermobbing, cyberbullying bądź agresja elektroniczna, to stosownie przemocy wobec drugiej osoby używając nowoczesnej technologii. Korzystając z mediów społecznościowych, maili, SMS-ów, prywatnych wiadomości czy komunikatorów internetowych, człowiek, który jest przemocowy, prześladuje, nęka, zastrasza czy wyśmiewa ofiarę. Często robi to anonimowo, chociaż zdarzają się przypadki, w których ktoś wprost znęca się nad drugą osobą.

Niestety, coraz więcej dzieci oraz nastolatków pada ofiarami cyberprzemocy. Jasno wynika to z raportu, który został udostępniony w środę 27 marca przez Europejskie Biuro Światowej Organizacji Zdrowia. Można przerazić się, czytając dane mówiące, że już co szósty uczeń jest męczony bądź nękany przy użyciu nowoczesnej technologii.

Przerażające dane o przemocy wśród dzieci i nastolatków

Udostępniony przez Europejskie Biuro Światowej Organizacji Zdrowia raport został stworzony na podstawie badań. Przeprowadzone zostały w ramach programu HBSC (Health Behaviour in School-aged Children). Badania te są przeprowadzane co cztery lata. Biorą w nich udział dzieci w wieku 11, 13 i 15 lat. Powstały raport dotyczy zarówno cyberprzemocy, jak i innych form nękania najmłodszych.

HEJT W INTERNECIE: VIBEZ x SEXEDPL

Światowa Organizacja Zdrowia w raporcie informuje, że w Europie średnio 6 proc. nastolatków stosuje przemoc wobec swoich rówieśników. Więcej jest takich zachowań wśród chłopców (8 proc.) niż dziewcząt (5 proc.). Jeśli chodzi o doświadczanie przemocy, doświadcza jej aż 11 proc. badanych bez większej różnicy między płciami.

W porównaniu do "standardowej" przemocy bardziej rozpowszechniona i popularna jest cyberprzemoc, czyli ta wykorzystująca nowe technologie, internet. Okazuje się, że stosuje ją wobec innych ok. 12 proc. nastolatków. Więcej jest wśród nich chłopców (14 proc.) niż dziewcząt (9 proc.). Aż 15 proc. z badanych dzieciaków przyznało, że doświadcza internetowego nękania. Jest to wzrost w porównaniu z badaniami z 2018 r., kiedy do bycia ofiarą cyberprzemocy przyznało się 12 proc. uczniów.

Cyberprzemoc i psychika dziecka

Bycie ofiarą przemocy bądź cyberprzemocy bez wątpienia odbija się na życiu oraz psychice ofiary. Nękanie, męczenie czy regularne wyśmiewanie może straumatyzować nastolatka na resztę jego życia i mieć wpływ na to, jak zachowuje się jako osoba dorosła w związkach czy relacjach przyjacielskich. Przerażający jest fakt, że coraz więcej dzieci i nastolatków ma problem z cybeprzemocą.

- Ten raport jest sygnałem alarmowym dla nas wszystkich, abyśmy zwracali uwagę na dręczenie, przemoc, cyberprzemoc, kiedykolwiek i gdziekolwiek to się dzieje. Ponieważ młodzi ludzie spędzają do sześciu godzin online każdego dnia, nawet niewielkie zmiany we wskaźnikach przemocy mogą mieć głęboki wpływ na zdrowie i samopoczucie tysięcy osób - powiedział w rozmowie z "Wyborczą dr Hans Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę.

Cyberprzemoc wśród dzieci i nastolatków
Cyberprzemoc wśród dzieci i nastolatków (Canva)

- Od samookaleczeń po samobójstwa, widzieliśmy, jak cyberprzemoc we wszystkich swoich formach może zniszczyć życie młodych ludzi i ich rodzin. Jest to zarówno kwestia zdrowia, jak i praw człowieka, i musimy zintensyfikować działania, aby chronić nasze dzieci przed przemocą i doznawaniem krzywdy, zarówno offline, jak i online - dodał Hans Kluge.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0