Ładowanie smartfona w nocy

Ładujesz smartfon w nocy? Ekspert ostrzega przed niebezpieczeństwem

Źródło zdjęć: © Getty Images
Redakcja Vibez,
20.03.2024 20:45

Ładowanie urządzeń mobilnych przez noc jest niezwykle powszechne. Wielu z nas korzysta z tego rozwiązania, aby rano urządzenie było gotowe do pracy. Jednak okazuje się, że taka praktyka może być niebezpieczna. Istnieje ryzyko zwarcia elektrycznego, które może prowadzić do pożaru. Droga od zwarcia do pożaru jest często bardzo krótka.

Wielu z nas ma zwyczaj ładowania swoich smartfonów czy tabletów w ciągu nocy. Jest to niezwykle powszechne i wygodne rozwiązanie, które pozwala nam na rozpoczęcie dnia z w pełni naładowanym urządzeniem. Niemniej jednak eksperci ostrzegają, że taka praktyka może być niebezpieczna. Szef wielkopolskich strażaków, mł. bryg. Andrzej Bartkowiak, udzielił odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie powinniśmy postępować w ten sposób.

Ekspert wskazał, że strażacy od lat borykają się z pożarami, które są spowodowane przez czajniki i ekspresy do kawy. Dlatego zawsze, kiedy idziemy spać lub opuszczamy dom, powinniśmy wyłączać te urządzenia z prądu. Często są to urządzenia plastikowe, które są ustawione na drewnianych blatach. W takich urządzeniach może dojść do zwarcia, które zapoczątkuje pożar.

Podobnie jest ze smartfonami, które ładowane są przez noc i często trzymane w pościeli, przy łóżku. Jak podkreślił mł. bryg. Andrzej Bartkowiak w rozmowie z Polsat News, takie postępowanie nie jest rozważne ani bezpieczne. Nawet case na smartfon w takim przypadku nie pomoże.

Ładowanie smartfona w nocy
Ładowanie smartfona w nocy (Getty Images)

Przeciążenie gniazdka to częsty problem

W naszych domach nieustannie przybywa urządzeń elektrycznych. To sprawia, że coraz częściej korzystamy z przedłużaczy i rozgałęźników. Niestety, każde gniazdko ma swoje ograniczenia i nietrudno o przeciążenie.

Podłączanie zbyt wielu urządzeń do jednego gniazdka może prowadzić do przegrzania instalacji. Jeżeli do tego dołożymy fakt, że ładujący się telefon jest przykryty pościelą, to ryzyko przegrzania jest jeszcze większe. W przypadku zainicjowania pożaru pojawia się też dodatkowy problem w postaci braku możliwości szybkiego kontaktu ze strażą pożarną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"

Eksperci zalecają ostrożność. Urządzenia mobilne najlepiej ładować w ciągu dnia. Warto również pamiętać, aby nie podłączać do jednego gniazdka zbyt wielu urządzeń. Takie postępowanie może prowadzić do fatalnych konsekwencji. Wiadomo, że każdy z nas chce mieć naładowany telefon rano, ale warto poszukać bezpieczniejszych rozwiązań.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1