"Postaw uczniów na pierwszym miejscu". UNESCO z apelem dotyczącym smartfonów
UNESCO wzywa do globalnego zakazu używania smartfonów w szkołach. Wszystko z troski o najmłodszych.
Raport ONZ ostrzega przed nadmiernym używaniem smartfonów przez dzieci. Organizacja apeluje o zakaz korzystania z telefonów przez uczniów w szkołach na całym świecie.
Podobne
- Koniec prac domowych? Rewolucja w szkołach coraz bliżej
- "Realia szkoły Czarnka". 14-latkowie zakuwają po nocach i piją mnóstwo kawy
- Osiem gwiazdek w szkole. Nauczycielka w sporze z nastolatką
- Koniec z telefonami w szkołach. Rząd wprowadza nowe prawo
- Indie walczą z nadmiarem nauki w szkołach. Niewiarygodne, co zniknie
Zakaz smartfonów w szkołach?
"Smartfony powinny zostać zakazane w szkołach, aby poradzić sobie z zakłóceniami w klasie, poprawić naukę i pomóc chronić dzieci przed cybernękaniem" - można przeczytać w raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych.
UNESCO, agencja ONZ ds. edukacji, nauki i kultury podkreśla, że nadmierne korzystanie z telefonów komórkowych wiąże się ze zmniejszonymi wynikami w nauce. Dodatkowo wysoki poziom czasu spędzanego przed ekranem ma negatywny wpływ na stabilność emocjonalną dzieci.
UNESCO ostrzegło przed bezmyślnym przyjęciem technologii cyfrowej. Organizacja podkreśliła, że jej pozytywny wpływ na efekty uczenia się i efektywność ekonomiczną może być przeceniany, a nowe nie zawsze jest lepsze.
"Nie każda zmiana stanowi postęp. To, że coś można zrobić, nie oznacza, że należy to robić" - można przeczytać w raporcie.
Agencja ds. edukacji, nauki i kultury zaapelowała również, aby uczniowie oraz studenci nie zapominali o "społecznym wymiarze edukacji". Wszystko dlatego, że nauka coraz częściej przenosi się do internetu. Dzieciaki rzadziej spotykają się twarzą w twarz, aby zrobić projekt czy napisać referat na zajęcia.
- Rewolucja cyfrowa ma niezmierzony potencjał, ale tak jak ostrzegano przed tym, jak powinna być regulowana w społeczeństwie, podobnie należy zwrócić uwagę na sposób, w jaki jest ona wykorzystywana w edukacji. Jej wykorzystanie musi służyć poprawie doświadczeń edukacyjnych i dobremu samopoczuciu uczniów i nauczycieli. Zadbajmy przede wszystkim o potrzeby ucznia i wspierajmy nauczycieli. Połączenia online nie zastąpią interakcji międzyludzkich - powiedziała w wywiadzie dla mediów dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay.
Chociaż technologia powinna potencjalnie otworzyć możliwości uczenia się dla milionów, korzyści były nierównomiernie rozłożone. Wielu biedniejszych ludzi z całego świata zostało skutecznie wykluczonych. Cyfrowa infrastruktura edukacyjna była droga, a jej koszty środowiskowe często niedoceniane.
Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach obowiązuje od 2018 r. we Francji, a w Holandii ma wejść już w 2024 r. W 2021 r. o takie same zasady zaapelował były sekretarz edukacji Wielkiej Brytanii Gavin Williamson. Czy inne kraje również zdecydują się na wprowadzenie zakazu używania telefonów? Na razie nie wiadomo.
Źródło: theguardian.com
Popularne
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw