Czy polscy górale pochodzą od rumuńskich pasterzy?

Polscy górale pochodzą z Rumunii? Śledztwo z X wszystko wyjaśnia

Źródło zdjęć: © Piętka Mieszko / AKPA
Weronika Paliczka,
13.06.2024 22:00

Dlaczego górale z Podhala są podobni do rumuńskich pasterzy bydła? Śledztwo internautów na X dowodzi, że powodem są przedwieczne migracje. Konto twierdzi, że kultura polskich i rumuńskich pasterzy owiec jest niemal identyczna.

Badania socjologów i etnologów z całego świata starają się wyjaśnić zagadkę dotyczącą migracji ludności. Od milionów lat mieszkańcy wszystkich kontynentów przemieszczają się poza granice swoich krajów, co doprowadza do mieszania kultur. Teraz internauci z X udowadniają, że polscy górale związani są z rumuńskimi pasterzami. Nadchodzi rewolucja?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uciekł z nieistniejącego kraju. Teraz jest fanem Polski! "Rosja to inny świat" [Roman FanPolszy]

Dawno, dawno temu... Rumuńscy pasterze migrowali do Polski

Jak informuje konto Daily Romania, między XIII a XV wiekiem rumuńscy pasterze z Transylwanii migrowali wzdłuż pasma Karpat. Góry te ciągną się przez Austrię, Węgry, Czechy, Słowację, Ukrainę, Serbię, Rumunię oraz Polskę. Rumuńscy pasterze szczególnie upodobali sobie rejon Podhala, na którym osiedlali się. Wraz z upływem czasu migranci rozpoczęli proces asymilacji, który doprowadził do wymiany kultur między rodowitymi Podhalaninami. Tak zwane "prawo wołoskie", czyli prawo osadnicze, regulowało stosunki między Góralami a migrantami.

Prawo wołoskie dawało rumuńskim pasterzom liczne przywileje, m.in. prawo do podróżowania i noszenia broni, wolność od pańszczyzny oraz wyższy poziom autonomii. Po jakimś czasie Górale stali się odrębną grupą etniczną od Rumunów i zostali zasymilowani do narodu polskiego, jednak zachowali pewne cechy w stylu życia, które do złudzenia przypominają wiele aspektów kultury rumuńskiej.

Jakie podobieństwa występują między kulturą góralską a rumuńską?

Twórcy profilu Daily Romania wskazują na szereg podobieństw między dwoma kulturami. Są to m.in. niemal identyczny styl architektoniczny. Domy, które można spotkać na Podhalu, są zbliżone do domów rumuńskich pasterzy. Autor porównania wskazuje także na polskich zbójników, których cechy zbliżone są do rumuńskiego Hajduka. Samo słowo "zbójnik" również ma korzenie rumuńskie: războinici to wojownicy. Górale i rumuńscy pasterze tańczą podobne tańce, noszą podobne ubrania i używają podobnego języka. Należy mieć więc świadomość, że choć kulturowo traktujemy Górali jako grupę do bólu polską, mogą oni pochodzić od rumuńskich pasterzy, którzy przywędrowali na teren Polski kilkaset lat temu.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 7
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1