Konie nad Morskim okiem są traktowane nieludzko

"Traktujemy to jak rzecz". Szokujące wyznanie właściciela koni z Zakopanego

Źródło zdjęć: © viva.org.pl
Marta Grzeszczuk,
14.05.2024 17:15

Jeden z fiakrów wożących turystów nad Morskie Oko powiedział, dlaczego nie widzi problemu w pracy koni na popularnej górskiej trasie. Sięgnął po starannie wyselekcjonowany argument naukowy.

Fundacja Viva! od lat walczy z wykorzystywaniem koni do ciągnięcia wozów z turystami na trasie nad Morskie Oko w Zakopanem. Organizacja nagłaśnia fakt, że zwierzęta pracują ze zbyt dużym obciążeniem, zbyt intensywnie i w trakcie największych upałów. Z raportów Fundacji wynika, że konie wożące turystów i turystki żyją krótko, a gdy nie mogą już pracować są zabijane na mięso. Zdarzają się również przypadki ich zasłabnięć i śmierci w trasie.

Szokujące słowa właściciela konia

14 maja na portalu X Fundacja Viva! zaprezentowała niespełna minutowe nagranie, które może częściowo wyjaśniać, dlaczego fiakrzy (powożący wozami) uparcie nie widzą problemu w swoim sposobie na zarabianie pieniędzy. Krótki filmik jest odpowiedzią jednego z górali na argumenty reportera, który próbował przekonywać: "Ale to są inteligentne zwierzęta. One mają swoje odczucia. One czują".

trwa ładowanie posta...

Fiakr odpowiedział: "A kto to panu powiedział? Pan to powiedział? Ktoś z Fundacji?". Stwierdził: "Fachowcy powiedzieli, że koń jest mniej inteligentny niż świnia. Tak nauka pokazuje. No więc nie róbmy z konia, nie wiadomo, prawie pół-człowieka i robimy dramę". Góral nie minął się tutaj zupełnie z prawdą dlatego, że świnie są jednymi z najinteligentniejszych zwierząt, przewyższając pod tym względem np. także psy.

Konie są dla górali rzeczami?

Fiakr kontynuował monolog na temat swojego stosunku do koni: "Ja wiem, że to jest zwierzę. Traktujemy to jak rzecz. Natomiast to nie jest maszyna i czuje. Jest ból i tak dalej". Podkreślił jeszcze raz: "Natomiast nie jest to człowiek. I takie przesadzenie, że inteligentny, że co. No nie do końca". Konie faktycznie nie są ludźmi i nie są tak dobre w rozwiązywaniu problemów logicznych jak świnie. Są za to niezwykle wrażliwymi społecznie zwierzętami, o dużej inteligencji emocjonalnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Marti Renti: "Freak fight to jest mocno szowinistyczny świat" | VibezTalk

Ten fakt jest wykorzystywany m.in. w hipoterapii. Pozawerbalna więź, jaka może się rozwinąć między koniem, a np. osobą w spektrum autyzmu, ma udowodnione w badaniach działanie terapeutyczne. Konie, podobnie jak wszystkie kręgowce, odczuwają strach, radość, złość i przygnębienie. Nie są rzeczami, są czującymi istotami.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 17
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Adwokat1315,zgłoś
Nagabywanie do wypowiedzi osobnika, którego zdolności umysłowe nie pozwalają na zrozumienie tematu i jego powagi jest delikatnie mówiąc lekkim nadużyciem.
Odpowiedz
6Zgadzam się0Nie zgadzam się
PYTAM,zgłoś
JAK CIĘŻKO MUSI PRACOWAĆ POLAK ŻEBY UTRZYMAĆ RODZINĘ , WYZYSKIWACZY , ZARZĄD I POLITYKÓW NAD NIM NIKT SIĘ NIE LITUJE .
Odpowiedz
4Zgadzam się2Nie zgadzam się
Marek,zgłoś
Uważam, że natychmiast należy zakazać wykorzystywać koni a umożliwić na bardzo korzystnych warunkach zakup meleksów tak jak jest to we Władysławowie.
Odpowiedz
7Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 5