Inicjatywa Dzikie Karpaty pod urzędem Nadleśnictwa Bircza

Aktywiści z Inicjatywy Dzikie Karpaty przykuli się do bramy. Walczą o lasy

Źródło zdjęć: © Inicjatywa Dzikie Karpaty, Instagram
Anna RusakAnna Rusak,28.07.2023 15:30

Inicjatywa Dzikie Karpaty nie ustaje w obronie Puszczy Karpackiej. Aktywiści, by przeciwstawić się wycince drzew, zorganizowali kolejną akcję. Tym razem przykuli się do bram pod urzędem Nadleśnictwa Bircza.

Inicjatywa Dzikie Karpaty działa od 2018 r. i zrzesza aktywistów, którzy chcą chronić dziką przyrodę Karpat. Od 2021 r. prowadzą nieprzerwany pokojowy protest, starając się chronić drzewa przed wycinką na Podgórzu Przemyskim - chcą, by w tym miejscu powstał Turnicki Park Narodowy. Jego projekt społeczny istnieje już od 35 lat.

W połowie lipca informowaliśmy o tym, że policja zlikwidowała blokadę aktywistów w Puszczy Karpackiej. Inicjatywa Dzikie Karpaty nie zamierza się jednak poddawać. Aktywiści właśnie zdali relację z nowej akcji - postanowili przypiąć się do bramy nadleśnictwa własnymi ciałami.

Aktywiści z Inicjatywy Dzikie Karpaty przykuwają się do nadleśnictwa

13 lipca Inicjatywa Dzikie Karpaty poinformowała o tym, że obóz, z którego prowadzili pokojowy protest, został zlikwidowany przez policję i przedstawicieli Lasów Państwowych. Cztery osoby zostały aresztowane. Więcej o działalności aktywistów na tym terenie możecie przeczytać w tekście dotyczącym wycinki w Bieszczadach.

Działacze Inicjatywy Dzikie Karpaty nie zamierzali się jednak poddać. Mimo brutalnego usunięcia postanowili walczyć dalej. Najpierw 14 lipca zorganizowano protest solidarnościowy pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska, w którego trakcie działacze przykleili się do kostki brukowej.

trwa ładowanie posta...

Teraz aktywiści postanowili przykuć się własnymi ciałami do urzędu Nadleśnictwa Bircza. W piątek 28 lipca o szóstej 6 rozpoczęli protest, przypinając się do ogrodzenia i beczek. Na rozwieszonych banerach mogliśmy przeczytać: "Nie oddamy lasów piłom" czy "Stop śmierci lasów".

- W ciągu ostatnich dwóch tygodni na parokilometrowej drodze między Makową a Hotelem Arłamów przybyły co najmniej trzy składy drewna, jakby chcieli wykorzystać okazję i naciąć jak najwięcej. Widać jak las znika w oczach - mówił cytowany przez grupę Extinction Rebellion Polska aktywista pod pseudonimem "Żabka".

trwa ładowanie posta...

Inicjatywa Dzikie Karpaty walczy z Lasami Państwowymi

Czego żądają aktywiści? Tego samego, o czym mówią od dwóch lat. W poście Inicjatywy Dzikie Karpaty na Instagramie możemy przeczytać, że działacze żądają wstrzymania cięć i polowań na terenie planowanego Turnickiego Parku Narodowego.

"Chcemy natychmiastowego wstrzymania cięć i polowań na terenie planowanego Turnickiego Parku Narodowego, jak najszybszego rozpoczęcia prac mających na celu utworzenie go oraz dogłębną reformę Lasów Państwowych pozwalającą Polkom i Polakom odzyskać kontrolę nad tą instytucją" - przekazała Inicjatywa Dzikie Karpaty.

Protest przebiegał pokojowo i zakończył się, gdy po dwóch godzinach straż pożarna wycięła dziurę w płocie, a urzędnikom z Nadleśnictwa Bircza udało się wejść do budynku. Nikt nie został aresztowany. Aktywiści z Inicjatywy Dzikie Karpaty zapewniają jednak, że to nie jest ich ostatnie słowo w sprawie obrony Puszczy Karpackiej.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Extinction Rebellion Polska, Inicjatywa Dzikie Karpaty, Wyborcza, Zielona Interia

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 8
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 10
  • emoji kupka - liczba głosów: 5
xxxx,zgłoś
Za słaby klej, powinni mieć taki, żeby już ich nie odkleić. Błyskawicznie byłby spokój.
Odpowiedz
1Zgadzam się2Nie zgadzam się
Zibixx,zgłoś
Za pracę się nie wezmą darmozjady. Jak puszcza wystarczy poczytać, choćby przedwojenne przewodniki i już wiadomo że tam gdzie dzisiaj ,puszcza, to przed wojna (dla tumanów II wojna światową) kołysały się tam zboża, pasły krowy, kozy i konie
Odpowiedz
3Zgadzam się2Nie zgadzam się
Anatom,zgłoś
Jak można się przypiąć własnym ciałem.?. Chyba przypięli swoje plugawe leniwe ciało ekologa Pytanie ile drzew każdy z tych pseudo ekologów posadził na własnej ziemi.
Odpowiedz
8Zgadzam się4Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 8