Połowa młodych ludzi w Polsce mieszka z rodzicami? Niekoniecznie
Młodzi ludzie są podejrzewani o niesamodzielność i wygodnictwo. Dlaczego nie wyprowadzają się z domów rodzinnych?
W związku z opublikowaniem przez Eurostat aktualnych danych o mieszkalnictwie w Unii Europejskiej, pojawiło się dużo niezrozumienia wokół młodych ludzi. Według danych Eurostatu aż 51 proc. dorosłych Polek i Polaków mieszka z rodzicami.
Podobne
- Kryzys demograficzny w Polsce. Wiceministra rodziny ma plan
- Lekarze z zaświadczeniem od proboszcza? Tylko z uczelni o. Rydzyka
- Promowała sterowanie wodą myślami. Kandyduje z list Konfederacji
- "Dej, mam chore poglądy gospodarcze". Zakpili z apelu Mentzena
- Na Jasną Górę z Blanką? Cover "Solo" stał się hitem pielgrzymów
Czy młodzi ludzie są wygodni i niesamodzielni?
Zamiast spojrzeć na problem od strony systemowej, część komentatorów zaczęła doszukiwać się, "co jest nie tak z młodymi ludźmi". Założenie w tym wypadku jest takie, że zamieszkiwanie z rodzicami jest opcją dobrowolnie wybieraną. Pojawiają się porównania z włoskimi "bamboccioni", którzy dla własnej wygody nie mają ochoty wyjść spod czułej opieki matki i inne oskarżenia o niesamodzielność.
Tymczasem nie jest przecież tajemnicą, że głównym powodem, dla którego niektórzy z młodych Polek i Polaków są zmuszeni pozostać w domu rodzinnym jest to, jak wygląda rynek mieszkaniowy w Polsce. Ze względu na ceny mieszkań i po podniesieniu stóp procentowych coraz mniej osób ma możliwość nabycia własnego lokum.
Gdzie są zameldowani młode Polki i Polacy?
Wysoki odsetek polskich "gniazdowników" (dorosłych mieszkających z rodzicami), może też być spowodowany samym faktem istnienia wciąż w naszym kraju instytucji zameldowania. Ten wynalazek PRL wprowadzony w 1974 r. jest tak nieadekwatny do obecnych czasów, że bardzo wiele osób nie wymeldowuje się z domu rodzinnego, mimo że nie mieszka w nim od wielu lat.
Dane do analiz Eurostatu, czyli Europejskiego Urzędu Statystycznego, są wysyłane przez kraje członkowskie. Czyli w przypadku Polski, przez GUS, który z kolei z dużym prawdopodobieństwem swoje informacje na temat mieszkalnictwa opiera na danych o zameldowaniu.
W wielu krajach, np. w Skandynawii, zmiana adresu pobytu odbywa się na faktyczny za pomocą jednego formularza w aplikacji internetowej. O jej fakcie powiadamiane są automatycznie wszystkie zainteresowane urzędy. Instytucja zameldowania powiązanego z własnością lokalu i związane z nią powikłania nie istnieją.
Popularne
- Zapowiedzi LEGO Harry Potter na 2025 r. Potężny debiut unikatowej budowli
- Friz zamroził influencerów? "Ratownicy musieli nas wyciągać z lodu"
- "Choinko ma" podbija TikToka. Piosenka wchodzi w głowę
- To już oficjalne. Media społecznościowe nie dla nastolatków
- Bambik i V-dolce w "Milionerach". Czy uczestniczka znała odpowiedź?
- Podała dziecku ciasto z alkoholem. Wiernikowska rozpętała burzę
- Czy Frizowi grozi coś za mroźne wyzwanie? Prawnik odpowiada
- Dawid Podsiadło robi karierę za granicą? "Pierwsze kroki na scenie"
- Crawly zakpił z zakazu. Nowe nagranie z popularnego miasta