Uczelnia rydzyka będzie uczyć m.in. o zdrowiu reprodukcyjnym

Lekarze z zaświadczeniem od proboszcza? Tylko z uczelni o. Rydzyka

Źródło zdjęć: © Piętka Mieszko / AKPA
Marta Grzeszczuk,
22.09.2023 11:33

Uczelnia o. Tadeusza Rydzyka w ramach rekrutacji na studia wymaga zaświadczenia od proboszcza. Według Komisji Europejskiej to dyskryminacja.

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (AKSiM) o. Rydzyka wśród dokumentów wymaganych od kandydatów na studia wymienia zaświadczenie od proboszcza. O kontrowersjach związanych z uruchomieniem na tej uczelni w roku akademickim 2023/24 studiów medycznych szerzej pisaliśmy tutaj.

Uczelnia ojca Rydzyka wymaga zaświadczenia od proboszcza

m
m (@aksim.edu.pl)

W legendzie "gwiazdki" przy wymogu zaświadczenia od proboszcza czytamy: "z racji światopoglądowych szczegóły do uzgodnienia z władzami AKSiM". Ten niejasny zapis ma zapewne stwarzać pozory pluralizmu. Jak podał portal wiadomości.wp.pl., w 2019 r. Komisja Europejska orzekła, że wymóg takiego zaświadczenia jest dyskryminacją. Jak widać na stronie uczelni, nie spowodowało to jego usunięcia.

Bardziej bulwersujące niż to, że prywatna szkoła wyznaniowa dyskryminuje ze względu na światopogląd, jest fakt, że dostała akredytację Polskiej Komisji Akredytacyjnej, pozytywną opinię Ministerstwa Zdrowia oraz pozwolenie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka na stworzenie kierunku lekarskiego.

Problem ze światopoglądem lekarzy i związaną z nim klauzulą sumienia, która nie pozwala na wykonywanie zawodu zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, istnieje w Polsce już teraz. Zwłaszcza w specjalizacjach związanych ze zdrowiem reprodukcyjnym takich, jak ginekologia czy położnictwo.

Za próby połączenia współczesnej wiedzy medycznej i kwestii wyznaniowych na kierunku lekarskim na AKSiM trzeba dość słono zapłacić. Semestr kosztuje aż 19,5 tys. zł. Studia lekarskie pierwszego stopnia trwają sześć lat, czyli 12 semestrów.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 8
  • emoji ogień - liczba głosów: 6
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 279
  • emoji smutek - liczba głosów: 12
  • emoji złość - liczba głosów: 45
  • emoji kupka - liczba głosów: 89
astro,zgłoś
dr med. zastąpi zn.med. (znachor medyczny)
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się
Haha,zgłoś
W szkółkach parafialnych tak mają!
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
PAWEŁ+,zgłoś
Uważam, że lekarze, którzy podpisali tzw. klauzulę sumienia powinni być zobowiązani do umieszczania tej informacji na drzwiach gabinetów. Dla pacjentów ( szczególnie pacjentek gabinetów ginekologicznych) może to być coś, co uchroni ich przed kalectwem lub śmiercią
Odpowiedz
25Zgadzam się2Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 130
Komentarze (130)
Powrót