x

Obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy od przyszłego roku. Dotyczy 60 tys. uczniów

Źródło zdjęć: © Facebook, Joanna Mucha
Maja Kozłowska,
04.04.2024 16:15

Joanna Mucha, wiceministra edukacji narodowej zapowiedziała, że dzieci z Ukrainy już od września będą podlegać obowiązkowi szkolnemu. Oznacza to, że w polskich placówkach rozpocznie naukę 50-60 tys. nowych uczniów.

Rosyjska agresja spowodowała, że wielu Ukraińców wyemigrowało z kraju dotkniętego wojną. Część znalazła schronienie w Polsce - stosunkowo blisko od ojczyzny, w kraju z podobnie brzmiącym językiem i zbliżoną kulturą.

Istotne w procesie przyjęcia uchodźców jest asymilacja, który pomaga im w zaaklimatyzowaniu się w obcym państwie i nawiązania bliższej relacji w nowym społeczeństwie. Nauka języka, poznawanie znajomych z danego kraju, znalezienie w nim pracy to tylko przykłady działań, które działają na korzyść obu stron i zmniejszają dystans między nimi.

Na konferencji 4 kwietnia, wiceministra edukacji narodowej Joanna Mucha zadeklarowała, że już od najbliższego roku szkolnego, ukraińskie dzieci obejmie obowiązek szkolny. Polityczka poinformowała, że ta kwestia została omówiona ze stroną ukraińską.

s
s (canva)

Nawet 60 tys. nowych uczniów. Dzieci z Ukrainy obejmie obowiązek szkolny

Wiceministra edukacji przekazała, że politycy z Ukrainy są bardzo zaangażowani we współpracę.

Panowie ministrowie, którzy spotkali się z nami, są bardzo zainteresowani, by ten obowiązek został wprowadzony w Polsce [...]. Większość tego planu jest gotowa. Czekamy [...] na zapis ustawy [...]

- przekazała Joanna Mucha.

Polityczka dodała także, że ukraińskie ministerstwo uważa, że w Polsce jest dużo mniej dzieci, które obecnie nie realizują obowiązku szkolnego.

Liczba ta jest bliższa 50-60 tys. niż tych dużych liczb, które podawały organizacje pozarządowe. Ukraińcy mają swoje statystki, myślę, że dość dokładne i rzetelne

- podsumowała wiceministra edukacji.

Edukacja uczniów z Ukrainy. Nauka jako przystosowanie do życia w społeczeństwie

W maju zeszłego roku alarmowaliśmy, że dzieci z Ukrainy masowo porzucają naukę w polskich szkołach. Dane zebrane od października 2022 r. do maja 2023 r. wskazywały, że uczniowie rezygnują z nauki stacjonarnej, stawiając na edukację online lub porzucając ją całkowicie. Problem był najbardziej palący wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jako przyczyny wskazywano m.in. na:

  • problem z adaptacją,
  • barierę językową,
  • strach przed polskimi egzaminami,
  • tęsknotę za krajem,
  • traumę wojenną.

Specjaliści już wówczas apelowali, że dzieci z Ukrainy powinny kontynuować edukację w polskich szkołach. Podkreślali, że zmniejszy to ryzyko wykluczenia, marginalizacji i izolacji społecznej.

Źródło: PAP

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1