Nowy Jork ma pierwszą "szczurzą carycę". Jak miasta walczą z gryzoniami?
Nie tylko Wrocław mierzy się z plagą szczurów. Z tym samym problemem od lat borykają się m.in. Nowy Jork i Paryż. Jakie są ich strategie na ograniczanie populacji gryzoni?
Pisaliśmy niedawno o utworzeniu we Wrocławiu strefy zagrożenia szczurami. Wraz z nadejściem cieplejszej pogody duża populacja tych zwierząt w mieście stała się bardziej zauważalna. Władze Wrocławia deklarują intensywne wysiłki deratyzacyjne. Szczury są obecne w większości dużych miast od wieków. Jak walczą z nimi wielkie metropolie?
Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams przedstawił na konferencji prasowej 12 kwietnia Kathleen Corradi jako "szczurzą carycę", osobę zatrudnioną przez miasto wyłącznie do walki z plagą gryzoni. Oficjalny tytuł Corrardi to Dyrektorka do Spraw Ograniczania Populacji Szczurów.
Była nauczycielka i anty-szczurza aktywistka Corrardi odpowiedziała na zamieszczone przez miasto ogłoszenie. Odpowiednia kandydatka lub kandydat na to stanowisko byli opisani w jego treści jako "żądni krwi", "posiadający instynkt zabójcy" i gotowi na "hurtową masakrę" szczurów.
Corrardi obiecuje nowojorczykom: "Będziecie oglądać teraz dużo więcej mnie, a dużo mniej szczurów". Jej taktyką na walkę z gryzoniami będą przede wszystkim próby odcinania ich od źródeł pożywienia - śmieci i resztek jedzenia. Zobaczymy, czy właśnie jej uda się rozwiązać problem, z którym miasto nieskutecznie walczy od wielu lat.
Czy ze szczurami da się dogadać?
Innym miastem z ogromną populacją szczurów jest Paryż. Również tutaj wysiłki, żeby ją drastycznie ograniczyć, spełzają na niczym - na jednego mieszkańca Paryża przypadają według najostrożniejszych szacunków dwa szczury.
Od jakiegoś czasu pojawiają się głosy, że możliwe jest spojrzenie na zjawisko z innej strony i niejako uznanie szczurów za "pełnoprawnych" mieszkańców. Kampanię społeczną przeprowadzili aktywiści z Paris Animaux Zoopolis, organizacji zajmującej się prawami zwierząt w mieście.
Częścią kampanii było rozpowszechnianie w Paryżu uroczych zdjęć gryzoni. Aktywiści argumentują, że wbrew powszechnym mitom szczury są czystymi i nieagresywnymi, a nawet płochliwymi zwierzętami. Przy dobrej woli można by je uznać za pożyteczną część ekosystemów miejskich, pomagającą w pozbywaniu się odpadków organicznych.
Pozostaje kwestia leptospirozy, czyli bakteryjnej choroby, którą można się zarazić przez spożycie zakażonych szczurzym moczem wody lub pożywienia. Mimo to, według ankiety przeprowadzonej w 2020 r. przez Francuski Instytut Badania Opinii społecznej, 61 proc. paryżan wolałoby, żeby kontrolowanie populacji szczurów odbywało się za pomocą humanitarnych metod, np. antykoncepcji.
Źródło: Huffington Post, Washington Examiner
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos