Jak zaopiekować się psem podczas fali upałów?

Jak zaopiekować się psem podczas upałów? Mamy kilka tipów

Źródło zdjęć: © vibez / canva
Weronika Plucińska,
22.06.2023 07:00

Fala upałów nadciąga nad Polskę. Z pewnością większość z nas będzie chciała się schłodzić oraz jak najrzadziej wychodzić na słońce. Znamy siebie i wiemy, co nam najlepiej pomaga przy wysokich temperaturach. A jak możemy zaopiekować się naszymi czworonogami w gorące dni?

Wraz z nadejściem gorących dni zastanawiamy się, jak możemy się ochłodzić. Wyciągamy wiatrak, pijemy dużo zimnych napojów czy nawet chodzimy na basen. Właściciele czworonogów mają dodatkowe pytanie w głowie. Zastanawiają się, jak mogą pomóc pupilom w przetrwaniu upału.

Jak pomóc zwierzakom przetrwać upał? - najważniejsza zasada

Po pierwsze, ale i najważniejsze, musimy pamiętać, aby nasz pupil miał stały dostęp do picia. Świeża i chłodna woda to najważniejsza rzecz, jaką należy zapewnić psu lub kotu w ciepłe dni.

Warto pamiętać, aby miska nie stała w nasłonecznionym miejscu oraz aby regularnie wymieniać wodę. Jest to szczególnie ważne, gdy zwierzak się ślini lub z jednej miski piją dwa pupile. Z kolei, gdy pójdziemy na spacer zabierajmy ze sobą butelkę wody, z której bez problemu będzie mógł napić się pies.

Nie zapomnij o ochładzaniu

Jeśli zauważymy, że zwierzak dyszy, a jego skóra jest znacznie cieplejsza, to znaczy, że ma pierwsze objawy przegrzania. W tym wypadku należy psa lub kota schłodzić.

Najszybszym sposobem jest przygotowanie chłodnego ręcznika lub kostek lodu owiniętych w ręcznik. Taki kompres powinniśmy przyłożyć do najmniej owłosionych miejsc na ciele czworonoga (brzuch, pachy lub pachwiny). Musimy jednak mieć na uwadze, że przykładanie samych kostek lodu do ciała pupila może spowodować hipotermię.

Temperaturę należy obniżać stopniowo. Jeśli boimy się, że możemy zaszkodzić tym zwierzakowi, możemy wykorzystać specjalne maty lub kamizelki chłodzące. Dobrym pomysłem będzie też włączenie wiatraka lub klimatyzacji (o ile pies lub kot ich się nie boi).

Zabierz psa na plażę

Jedną z najlepszych metod ochładzania zwierzaka są kąpiele wodne. Mogą być zarówno w wannie, jak i pod prysznicem, jednak eksperci z portalu johndog.pl przede wszystkim polecają na świeżym powietrzu.

Warto, abyśmy dowiedzieli się, na które plaże i zbiorniki wodne możemy wybrać się z psami. Musimy zwrócić przy tym też uwagę, czy woda jest czysta oraz czy nie kwitną sinice. Jeśli czworonóg wykąpałby się w niezbyt czystej wodzie, mogłoby dojść do zapalenia skóry. Idealną alternatywą jest zabawa z psem w ogrodzie z wężem ogrodowym.

Zapewnij bezpieczne, zacienione miejsce

Jeśli pies lub kot przebywa na dworze, najważniejszą ochroną powinno być zapewnienie mu zacienionego miejsca. Idealne miejsce powinno być z przewiewem oraz stałym dostępem do wody. Możemy również kupić pupilowi przewiewny namiot.

Warto zapamiętać, że zwierzęta nie mają samokontroli. Potrafią położyć się na słońcu w celu wygrzania się, ale nie znają umiaru. Powinnyśmy pilnować pupili, aby nie leżały w takim miejscu zbyt długo, a już na pewno nie mogą tam zasnąć.

Ogranicz zakładanie kagańca

My, ludzie, pocimy się i w taki sposób oddajemy ciepło. Zwierzaki robią to jednak inaczej. Dla nich podstawowym mechanizmem chroniącym przed przegrzaniem jest ziajanie.

Pamiętajmy zatem, aby w upalne dni nie zakładać psom ciasnego kagańca uniemożliwiającego dyszenie. Podczas wysokich temperatur nawet kilkanaście minut beż możliwości swobodnego oddychania z otwartym pyskiem może doprowadzić do przegrzania organizmu.

źródło: johndog.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0