Tęczowy Piątek 2023

Nadchodzi Tęczowy Piątek. Chcą "odmrozić" szkoły po Czarnku [WYWIAD]

Źródło zdjęć: © Mateusz Trzaska / Materiały prasowe
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,24.10.2023 09:30

- Koniec z zastraszaniem. Czas odsunąć indoktrynację od edukacji - mówi 18-letni Mateusz Trzaska, licealista z Podkarpacia. Uczeń pomaga organizować tegoroczną edycję Tęczowego Piątku, akcji wspierającej młodzież LGBTQ+ w szkole. Rozmawiamy z nim na temat wydarzenia oraz tego, jak może wyglądać edukacja po odejściu Przemysława Czarnka z MEiN.

27 października odbędzie się Tęczowy Piątek. Jest to cykliczna ogólnopolska akcja, której celem jest wsparcie młodzieży LGBTQ+ w szkole. Tęczowy Piątek w tym roku odbywa się pod hasłem "Safe Space" i łączy siły z Rankingiem Szkół Przyjaznych LGBTQ+.

Z okazji Tęczowego Piątku rozmawiamy z Mateuszem Trzaską. Jest on 18-letnim licealistą z Tarnobrzega na Podkarpaciu. Mateusz jest aktywistą i działaczem Fundacji GrowSpace. Pomaga tworzyć m.in. Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ i Tęczowy Piątek.

trwa ładowanie posta...

Tęczowy Piątek 2023. "Chcemy 'odmrozić szkoły'"

Jakub Tyszkowski: Czym jest dla ciebie Tęczowy Piątek?

Mateusz Trzaska: - Tęczowy Piątek jest świętem tęczowych osób uczniowskich, podczas którego pokazujemy naszą obecność. Należymy do społeczności szkolnej i mierzymy się z problemami, których inni nie doświadczają wcale lub w mniejszej skali. Tęczowy Piątek ma pokazać, że inna edukacja jest możliwa i bezpieczeństwo w szkole jest najważniejsze.

Pierwszy Tęczowy Piątek miał miejsce w 2016 r. Brałeś udział w poprzednich edycjach?

- Niestety w mojej szkole, jak i w wielu innych mniejszych placówkach Tęczowy Piątek nigdy się nie odbył. Dużą rolę odegrał w tym "efekt mrożący", za który odpowiada Lex Czarnek i polityka systemowej nagonki na osoby LGBTQ+. Instytucjonalna nienawiść doprowadziła do tego, że dyrektorzy bali się i albo nie organizowali Tęczowego Piątku, albo robili to po cichu.

W tegorocznej edycji chcemy "odmrozić" szkoły z "efektu mrożącego", w którym tkwiły przez ostatnie lata. Chcemy, by Tęczowy Piątek zagościł na stałe w polskiej edukacji. Chcemy, by edukacja antydyskryminacyjna w końcu pojawiła się w szkołach.

Jak przyjąłeś to, że w wyborach większość mandatów w Sejmie zdobyła opozycja? Rządy Przemysława Czarnka jako szefa Ministerstwa Edukacji i Nauki najprawdopodobniej dobiegną końca.

- Czuję wielką nadzieję. Jestem uczniem klasy maturalnej i zmiany w systemie pewnie już nie doświadczę. Natomiast przyszłe pokolenia, w tym moja siostra, która zaczyna naukę, otrzymają szansę na normalną edukację. Taką, która nie jest przepełniona strachem i indoktrynacją, tylko tym, co jest naprawdę potrzebne. W tym edukację antydyskryminacyjną.

Na jakie zmiany teraz liczysz?

- Najważniejsze, aby szkoły mogły realizować prouczniowskie inicjatywy takie jak Tęczowy Piątek. Koniec z zastraszaniem. Czas odsunąć indoktrynację od edukacji. Wierzę, że uda się wprowadzić edukację antydyskryminacyjną i odpowiednią profilaktykę psychologiczną dla uczniów.

W szkołach na większą skalę muszą pojawić się psychologowie. Jako Fundacja GrowSpace przeprowadziliśmy badanie dotyczące dostępu do psychologów w polskich szkołach. W moim województwie podkarpackim sytuacja jest najgorsza. W szkołach podstawowych i liceach braki kadrowe sięgają 46 proc. Gdyby wziąć pod uwagę tylko szkoły podstawowe, braki przekraczają 50 proc.

Poprzednie edycje Tęczowego Piątku były celem ataków Czarnka i konserwatywnych organizacji pokroju Ordo Iuris. Obawiasz się, że w tym roku będzie podobnie?

- W tym roku chcemy "odmrozić" szkoły z tego, co zrobił Czarnek. Wiemy, że nam się to uda, o czym świadczy 100 szkół, w których Tęczowy Piątek się odbędzie. Zmiana już postępuje.

W tym roku tworzymy Tęczowy Piątek na innych zasadach. Chcemy, aby w tym święcie mogło uczestniczyć jak najwięcej osób. Nie tylko z Warszawy, ale i z mniejszych miast powiatowych. Wszyscy powinni mieć prawo do udziału w Tęczowym Piątku.

Jak tegoroczna edycja różni się od poprzednich?

- Osoby uczniowskie mają dużą swobodę, by wybrać formę Tęczowego Piątku, która będzie dla nich bezpieczna i komfortowa. W tym roku uruchamiamy sieć wolontariacką. Udzielamy jej członkom merytorycznego wsparcia przy organizacji Tęczowego Piątku. Wysyłamy wlepki, plakaty czy ramki do zdjęć po to, by osoby mogły podzielić się tęczą i Tęczowym Piątkiem u siebie w szkole. Ponadto zachęcamy do udziału w konkursie na zdjęcie o tematyce dotyczącej święta. Konkurs śledzić można na naszym Instagramie @teczowypiatek.

trwa ładowanie posta...

Zgromadziliśmy ponad 100 osób ze 100 szkół, w których Tęczowy Piątek się odbędzie. Grupa wsparcia to my, zespół Fundacji GrowSpace, który przeprowadza wolontariuszy przez proces organizacji wydarzenia jak najskuteczniej i jak najbezpieczniej.

Tęczowy Piątek 2023. "Może być inaczej"

Co sprawiło, że zacząłeś działać jako aktywista?

- Początki mojej działalności aktywistycznej są związane z działalnością w samorządzie uczniowskim, później współtworzyłem kilka różnych projektów i tak też trafiłem do Fundacji GrowSPACE. Zawsze dotykał mnie fakt dyskryminacji osób LGBTQ+, bo sam jestem gejem z małego miasta na Podkarpaciu i wiem, że chce zmiany.

Współtworzyłem zespół Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Teraz organizujemy Tęczowy Piątek. Dzięki temu wierzę, że może być inaczej. Wiem, jak powinna wyglądać polska edukacja czy w ogóle Polska.

Czy w Polsce zmienia się świadomość na temat osób LGBTQ+? Raporty na temat dyskryminacji osób tęczowych są nadal przygnębiające.

- Tak, świadomość istnienia osób LGBTQ+ w polskich szkołach jest coraz większa. Tworząc Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+, pytaliśmy uczniów, czy wiedzą, że w ich szkole są osoby tęczowe. 93 proc. stwierdziło, że tak. 53 proc. ankietowanych zauważyło, że sytuacja osób queerowych jest trudna lub niewystarczająco dobra.

Dyskryminacja i przemoc w polskiej szkole są obecne na szeroką skalę. W moim przypadku szkoła podstawowa była złym, dyskryminacyjnym miejscem. W liceum sytuacja uległa poprawie. Wszystko zależy od środowiska. Trzeba z problemem walczyć skuteczniej niż do tej pory. O ile można powiedzieć, że jakiekolwiek sensowne działania podjęto w ostatnich latach w tym kierunku.

Gdzie młoda osoba LGBTQ+ może szukać pomocy, kiedy czuje się dyskryminowana?

- Powinien to być psycholog szkolny. O ile taka osoba jest i można z nią bezpiecznie porozmawiać. W szkole często znajdzie się chociaż jedna osoba wspierająca, warto z nią porozmawiać i wspólnie spróbować tej dyskryminacji przeciwdziałać. Gdy nie mamy możliwości znalezienia pomocy, zawsze możemy skorzystać z pomocy telefonów zaufania.

Jak duża jest skala tegorocznego Tęczowego Piątku w porównaniu do poprzednich lat?

- Trudno policzyć, ile szkół w poprzednich latach wzięło udział w inicjatywie. Akcja była oddolna, bez sieci wolontariackiej. Panował "efekt mrożący". Szkoły robiły Tęczowy Piątek bez rozgłosu lub w symbolicznej formie, np. uczniowie przychodzili z tęczową przypinką.

Tegoroczny wynik bardzo nas zadowala. 100 szkół, w których wiemy, że Tęczowy Piątek się odbędzie, jest wielkim sukcesem. Wierzymy, że w kolejnych latach tych szkół będzie jeszcze więcej.

Jeśli chcecie dołączyć do sieci wolontariackiej, wszystkie informacje znajdziecie na Instagramie Tęczowego Piątku. Napiszcie do nas, a my pokierujemy całym procesem i pomożemy wam zorganizować wydarzenie u was w szkole.

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 95
  • emoji ogień - liczba głosów: 4
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 23
  • emoji smutek - liczba głosów: 8
  • emoji złość - liczba głosów: 19
  • emoji kupka - liczba głosów: 95
Janina,zgłoś
Więcej pokory towarzysze LGBT.
Odpowiedz
13Zgadzam się3Nie zgadzam się
Szczęśliwy wewnętrznie człowiek nie musi się przebierać czy wysilać na nieszczery uśmiech by dobrze się czuć. Normalny człowiek jest raz szczęśliwy raz nie w zależności od sytuacji bo takie jest życie. Myślenie że każdego dnia można byc inna postacią doprowadzi do wielu tragedii.
Odpowiedz
16Zgadzam się1Nie zgadzam się
Olaf,zgłoś
Powraca hasło,róbta co chceta
Odpowiedz
18Zgadzam się2Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 136
Komentarze (136)
Powrót