Szkoła kontra Młodzież Wszechpolska

Nagonka młodych narodowców na szkołę. Dyrekcja załamuje ręce

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,22.11.2023 11:30

I Liceum Ogólnokształcące w Lesznie znalazło się na celowniku Młodzieży Wszechpolskiej. Młodzi narodowcy złożyli skargę na placówkę do Kuratorium Oświaty. - Te zarzuty to absurd - komentuje dyrekcja szkoły.

I Liceum Ogólnokształcące im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie znalazło się w centrum zainteresowania Młodzieży Wszechpolskiej. We wtorek 21 listopada przedstawiciele tej nacjonalistycznej organizacji zorganizowali konferencję prasową w sprawie wspomnianej placówki. Po przedstawieniu sprawy złożyli skargę na liceum do delegatury Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty w Lesznie.

Czym zawiniło liceum? Afera dotyczy statutu, którego zapisy miałyby łamać Konstytucję. Zdaniem Młodzieży Wszechpolskiej dokument dyskryminuje idee narodowe.

- Znalazły się w nim sformułowania, które mogą dyskryminować ideę narodową, jak i uczniów, którzy w jakimś sensie są z nią związani. Jest tam napisane, że szkoła urzeczywistnia wartość patriotyzmu pozbawioną nacjonalizmu - powiedział podczas konferencji prasowej Piotr Płociniczak, prezes Koła Leszno Młodzieży Wszechpolskiej, cytowany przez portal elka.pl.

trwa ładowanie posta...

Ośmielili się wesprzeć LGBT. Podpadli Młodzieży Wszechpolskiej

Przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej oznajmili, że w połowie zeszłego roku złożyli do liceum wniosek o zmianę statutu. Szkoła nie zareagowała, co sprowokowało młodych narodowców do kolejnych działań.

[...] w następnym roku szkolnym szkoła postanowiła zrównać nacjonalizm w szkolnym planie wychowawczym z takimi zjawiskami jak ksenofobia, rasizm czy terroryzm.

- Piotr Płociniczak (źródło: elka.pl)

Prezes Koła Leszno Młodzieży Wszechpolskiej grzmiał o patologiach, które występują w placówce. Zaliczył do nich m.in. spotkanie z grupą Stonewall, organizacją pozarządową walczącą o prawa osób LGBTQ+.

Szkoła na celowniku Młodzieży Wszechpolskiej

Żądając szacunku do swoich wartości, Płociniczak nie miał oporów, aby obrażać ludzi, z których ideami się nie utożsamia. - W szkole można znaleźć symbole degeneratów w formie np. flag [...] - powiedział młody narodowiec.

Płociniak, który sam jest absolwentem wspomnianego liceum, wyraził żal, że szkoła zablokowała go w mediach społecznościowych. Miało to się stać po tym, gdy skrytykował instalację różowych skrzyneczek w placówce. Różowe skrzyneczki to społeczna inicjatywa, której "wina" polega na tym, że walczy ze zjawiskiem ubóstwa menstruacyjnego w Polsce.

trwa ładowanie posta...

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej twierdzą, że statut naruszył artykuł 54. Konstytucji, który mówi o wolności poglądów.

- Nacjonalizm nie spełnia wspomnianego artykułu, który mógłby wykluczać go jako pogląd faszystowski, rasistowski, czy jakikolwiek inny, który zagrażałby wolnościom innych ludzi. Nacjonalizm jest poglądem politycznym, który jest w Polsce dozwolony. Szkoła nie ma prawa zabraniać uczniom tego, aby taki pogląd popierali bądź utożsamiali się z nim - powiedział podczas konferencji prasowej Dawid Trzeciak, prezes okręgu Wielkopolskiego Młodzieży Wszechpolskiej, cytowany przez portal elka.pl.

Dyrekcja komentuje ataki Młodzieży Wszechpolskiej

Co w sprawie mają do powiedzenia władze szkoły? Dziennikarzom portalu elka.pl udało się skontaktować z Barbarą Kochanek, dyrektor liceum. Kobieta skomentowała sprawę krótko: - Nie zamierzam wchodzić z nimi żadną w polemikę. Te zarzuty to absurd - skwitowała.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 6
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 9
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
Wymazaliście naszą kulturę słowiańską z podręcznikòw, a mitologie słowiańską zamieniliście na rzymską i grecką. Kto was zmusił do tego?
Odpowiedz
9Zgadzam się1Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
SZARY,zgłoś
Przecież w statucie jest takie sformułowanie: "4) urzeczywistnia następujące wartości uniwersalne: c) patriotyzm pozbawiony nacjonalizmu," . To są fakty- nacjonalizm nie jest w Polsce zabroniony, więc szkoła zabrania tego co jest dozwolone, a więc łamie konstytucję : Art. 7. [Zasada praworządności] Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Pani Dyrektor realizuje myśl, że narody w znaczeniu burżuazyjnym będą obumierały stopniowo i zostaną wymieszane, Ale zdaje się, że ten pogląd, będący myślą naczelną jednej z ideologii, (akurat w konstytucji zakazanej) już w Polsce z wiadomym skutkiem przerabialiśmy.
Odpowiedz
11Zgadzam się14Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Adler,zgłoś
Z jakiej racji do szkoły wpuszczane są jakieś członcza aktywiszcza od mieszania dzieciom w glowach !? Tam jest potrzebna solidna kontrola z kuratorium i wyciągnięcie bolesnych konsekwecji wobec cielska pedagogicznego
Odpowiedz
21Zgadzam się13Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 12