mąka ze świerszczy

Mąka ze świerszczy w polskich sklepach. Ekożywność przyszłości?

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,06.04.2023 11:45

Mąka ze świerszczy w styczniu 2023 roku pojawi się w polskich sklepach. Unia Europejska stawia na bardziej ekologiczną żywność i zachęca do próbowania produktów z owadów. Czemu warto jeść chipsy ze świerszczami?

Produkty z robaków już jakiś czas temu pojawiły się w Polsce. W sieci Kaufland w 2019 i 2020 roku można było znaleźć kilka "owadzich" marek produkujących np. falafele ze świerszczy. Akcja "Moc smaku w robaku!" już się zakończyła i w ofercie sieci nie można znaleźć takich produktów.

To może się zmienić już 24 stycznia. Komisja Europejska zezwoliła na wprowadzenie do sprzedaży krajów członkowskich Unii Europejskiej produktów, które zawierają mąkę wyprodukowaną ze świerszcza domowego. Czemu warto rozważyć jej zakup?

Mąka ze świerszcza w Polskich sklepach

Z robaków można zrobić naprawdę sporo rzeczy. Falafele, batoniki, makarony, chipsy i burgery. O tych ostatnich, produkowanych z larw mącznika, pisaliśmy, gdy Unia Europejska w 2021 roku oficjalnie dodała je do listy "nowej żywności". To określenie na produkty, które nie były zbyt często wykorzystywane przy produkcji żywności na terenie UE przed 1997 rokiem.

Teraz chrząszcz mącznika młynarka będzie miał towarzystwo. Zgodnie z rozporządzeniem z 3 stycznia 2023 roku, Komisja Europejska zezwoliła na wprowadzenie do sprzedaży w krajach członkowskich UE produktów, które zawierają mąkę wyprodukowaną ze świerszcza domowego. Prawo wchodzi w życie 24 stycznia.

Gdzie znaleźć mąkę ze świerszczy?

Oznacza to, że od tego momentu w polskich sklepach będzie można znaleźć produkty z mąki powstałej ze świerszcza domowego. Używa się jej m.in. do wypieku chleba, ciastek, batoników czy pizzy. Jak informuje "Money", na razie jedna firma będzie wprowadzała produkty ze świerszczy. To Cricket One.

How North America's Largest Cricket Farm Harvests 50 Million A Week | Big Business

Czy warto kupować produkty z mąki ze świerszczy?

Czemu ktokolwiek miałby kupować produkty z mąki ze świerszczy? Warto wiedzieć, że o mące ze świerszczy mówi się, że to żywność przyszłość. Produkty z owadów nie obciążają środowiska i są niskoemisyjne, więc najprawdopodobniej stopniowo będą nam zastępowały mięso. Zwłaszcza, że ich kolejną zaletą jest odżywczość.

Produkty z mąki ze świerszczy są bogate w białko i błonnik, więc mogą być naprawdę pożywnym i zdrowym posiłkiem. W tym sensie mogą się nim zainteresować również ci wegetarianie, którzy zrezygnowali z mięsa jedynie ze względu na sposób, w jaki jest ono wytwarzane.

"Hodowla owadów nie degraduje planety, jest też wydajniejsza niż produkcja wieprzowiny czy wołowiny.[…] [Mąkę ze świerszczy] wytwarza się z suszonych, a następnie mielonych owadów pochodzących z certyfikowanych hodowli. Ma przyjemny, lekko orzechowy smak, ale również może pochwalić się imponującymi wartościami odżywczymi. To ogromne źródło pełnowartościowego białka, a także cennych witamin z grupy B. Znaleźć w niej można także cenne dla zdrowia pierwiastki - żelazo, wapń, cynk, miedź, mangan czy magnez" - czytamy na "Kuchnia WP".

trwa ładowanie posta...

Produkty z owadów. Gdzie można je znaleźć?

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się, jak wyglądają takie produkty i jak smakują, to zachęcam albo do obejrzenia filmików z testami, albo zamówienia ich do domu, jeśli nie znajdziecie ich w sklepach. Falafele z owadów od Kauflandu testowała influencerka Marta Marcinkowska. Według niej smakują po prostu jak prażony słonecznik.

Gdybyście jednak chcieli poszerzyć swoje owadowo-kulinarne horyzonty, to zerknijcie na stronę foodbugs.pl. To firma, która specjalizuje się w sprzedaży produktów z owadów jadalnych, a w jej ofercie znajdziecie m.in. chrupiąca przekąska z szarańczy z przyprawami i makaron proteinowy ze świerszczy. Na stronie smaknarobaka.pl można też kupić chipsy z ciecierzycy z białkiem świerszcza.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Money, Kuchnia WP, foodbugs.pl, smaknarobaka.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 780
  • emoji ogień - liczba głosów: 175
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 311
  • emoji smutek - liczba głosów: 12
  • emoji złość - liczba głosów: 803
  • emoji kupka - liczba głosów: 3001
Niunia,zgłoś
Chętnie bym z kosztowała i się przekonała czy robi wielką różnice, a tym wszystkim którzy jeszcze nie próbowali a wyrażają się obrzydliwie radzę niech się lepiej nie wypowiadają.
Odpowiedz
3Zgadzam się8Nie zgadzam się
Ja nie mam zamiaru odwiedzać sklepów Lidl, Kaufland,Aldi itp.i robić tam zakupów.,aby żreć to gówno .Eurokratom i globalistom polecam te produkty na codzienny stół i na obrady
Odpowiedz
11Zgadzam się6Nie zgadzam się
Anais,zgłoś
Nie zamierzam jeść żadnych obrzydliwych robali.ci co chcą niech sobie jedzą.zycze im smacznych gąsienic i larw.ja pozostanę przy tradycyjnym jedzeniu.zadne jedzenie robali świata nie uratuje.a zmiany klimatyczne i koniec świata są nieuniknione.wszystko ma swój początek i koniec.lepiej żyć krócej a godnie niż jak zwierzę.co to wracamy do buszu i zamieniamy się w neandertalczyka Zresztą nawet oni jedli mięso i ryby.
Odpowiedz
13Zgadzam się6Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 21