W Japonii stanęły automaty do sprzedaży mięsa wielorybów
Japońska firma Kyodo Senpaku zajmująca się połowem wielorybów wystawiła w Jokohamie automaty do sprzedaży mięsa tych morskich ssaków. - To desperacka próba przyciągnięcia uwagi i ratowania ginącego biznesu - twierdzą ekoaktywiści.
Automat firmy Kyodo Senpaku stanął w Motomachi, luksusowej dzielnicy Jokohamy w Japonii. Automaty firmy stoją również w Tokio, a za miesiąc wielorybie mięso z automatu będziemy mogli kupić w Osace. Kyodo Senpaku planuje dalszą ekspansję, zwiększając ich liczbę do 100 w ciągi 5 lat.
Automaty do sprzedaży mięsa wielorybów w Japonii
Kontrowersyjne automaty zachwalał sam prezes firmy - Hideki Tokoro, który podczas inauguracji projektu witał klientów w czapce w kształcie wieloryba.
New whale meat vending machines opened in Japan to try and revive industry as demand sinks
Jak twierdzi Tokoro, maszyny mają być odpowiedzią na to zapotrzebowanie. W automatach sprzedawane są głównie części wielorybów złowionych w wodach Japonii, a ceny za porcję wahają się od tysiąca do 3 tys. jenów (8-23 dolarów).
Jedzenie wielorybów to część japońskiej kultury? Wielorybom grozi wymarcie
Choć władze Japonii utrzymują, że jedzenie wielorybów jest częścią japońskiej kultury, to konsumpcja sukcesywnie spada od lat 60. XX wieku, odkąd coraz bardziej dostępne stają się inne źródła białka. Przykładowo, jak podają rządowe statystyki: w 2021 roku całkowita konsumpcja mięsa wielorybów w Japonii wyniosła ok. 1000 ton, w porównaniu z 2,6 mln ton kurczaków i 1,27 mln ton wołowiny. Jeszcze w 1962 roku Japończycy spożyli 233 tys. ton mięsa wielorybów.
Aktywiści ekologiczni twierdzą, że automaty z wielorybim mięsem są desperacką próbą ożywienia spadającego zainteresowania konsumentów. Przedstawicielka organizacji Whale and Dolphin, cytowana przez agencję Reutera, pyta:
Przypomnijmy, że Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa zakazała komercyjnego połowu wielorybów w 1986 roku, ponieważ niektórym gatunkom tych zwierząt groziło wymarcie. Niestety, Japonia w dalszym ciągu prowadziła połowy, oficjalnie w "celach badawczych". A w 2019 roku wystąpiła z Komisji i wznowiła połowy komercyjne.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku