Kubiak o depresji u Żurnalisty. Nie wiem, ale się wypowiem
Były reprezentant Polski w siatkówce i wieloletni kapitan drużyny Michał Kubiak udzielił pierwszego od lat wywiadu. Skończyło się poważnymi kontrowersjami.
Michał Kubiak grał w reprezentacji Polski w piłce siatkowej w latach 2011-2022. W latach 2015-2022 był kapitanem drużyny. W 2014 r. i 2018 r. zdobył złote medale Mistrzostw Świata.
Podobne
- Książka "Nie zostawaj influencerem", czyli apel do młodych [RECENZJA]
- Julia Kostera otwarcie o depresji i zaburzeniach lękowych: "Jest naprawdę ciężko, ale się staram"
- Ravgor nie żyje. Rozśmieszał miliony Polaków, przegrał z depresją
- Fanka pocałowała Janna na koncercie. Lepiej tak nie róbcie
- Sawicki o związkach partnerskich. Nie wiem, ale się wypowiem
Kubiak - poza byciem jednym z najlepszych siatkarzy na świecie - zasłynął również wybuchami złości na boisku i niechęcią do współpracy z dziennikarzami. Wiele osób miało mu za złe, że nie wyszedł do mediów po przegranym meczu z Francją w ćwierćfinale Igrzysk Olimpijskich w Tokio, mimo że był kapitanem drużyny.
Od czasu, gdy siatkarz zdecydował się zakończyć karierę w reprezentacji w 2022 r., praktycznie nie udzielał wywiadów. Zdecydował się zrobić wyjątek dla Żurnalisty. Dwugodzinna rozmowa została opublikowana 23 lipca.
Kontrowersyjny podcast Żurnalisty
Posługujący się pod pseudonimem "Żurnalista" Dawid Swakowski jest dość kontrowersyjna postacią. Za sprawą dziennikarskich śledztw Spider’s Web oraz Pudelka na jaw wyszły niewygodne fakty z życia mężczyzny. Żurnalista miał wielokrotnie uchylać się od zapłat, w wyniku czego ma być winny setki tysięcy złotych różnym firmom i osobom prywatnym.
Nie przeszkadza to jego karierze podcastera. Spotify podaje, że "Rozmowy bez kompromisów" Żurnalisty były w 2022 r. drugim najchętniej słuchanym podcastem w Polsce. Nazwa może być myląca, mężczyzna w swoich wywiadach raczej nadskakuje gościom. Być może dlatego wciąż pojawiają się u niego w studio mimo kontrowersji.
Michał Kubiak u Żurnalisty
Rozmowa u Żurnalisty zapisze się na niekorzyść medialnych występów siatkarza. Swakowskiemu udało się skłonić gościa do otwartości na temat problemów psychicznych. - Nie każdy ma tak ładnie poukładane w szufladach jak ty - stwierdził Żurnalista. Podbudowany tym pochlebstwem Kubiak zanegował działalność psychologów sportowych.
Zapytany o złe rzeczy, których nauczył go sport, Kubiak z grubej rury stwierdził, że "braku empatii". Rozwinął, że "nie wiem, czy to jest wada, wiem, że to jest jedna z cech, których ja nie mam". Brnął dalej, mówiąc: "Może to źle zabrzmi, ja wiem, że depresja jest chorobą poważną. Z drugiej jednak strony ja nie potrafię sobie wyobrazić, że ja mógłbym popaść w taki stan".
Kubiak twierdzi, że z depresją można sobie poradzić samemu
Kubiak wyznał, że: "Nie okazuję w ogóle zrozumienia dla takich myśli, które mi wchodzą do głowy, ja takie myśli od razu kasuję. Ja uważam, że jest milion sposobów na to, żeby nie czuć się w depresji". Dodał: "wiem, że to siedzi tylko i wyłącznie w twojej głowie i jakby się nie działo, to jesteś w stanie sam sobie z tym poradzić".
W tym momencie nawet Żurnalista nie był w stanie nie skontrować jego wypowiedzi. Nieśmiało zasugerował, że chyba jest jednak tak, że nie da się teoretyzować na temat tej choroby, póki osobiście nas nie dotknie.
35-letni siatkarz zgodził się, że może faktycznie "depresja to zbyt drastyczny przykład". Po czym posłużył się "lepszymi" przykładami jak uzależnienie od hazardu i alkoholizm. Również w tych przypadkach Kubiak stwierdził: "Nie mam zrozumienia dla takich zachowań".
Komentarz do wypowiedzi siatkarza
Nie musimy chyba nikomu tłumaczyć, jak oderwane od rzeczywistości i potencjalnie szkodliwe są takie wypowiedzi. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule o zdrowiu psychicznym. Paradoksalnie najlepszym komentarzem do sprawy mogą być wypowiedzi Kubiaka z innych fragmentów wywiadu, gdzie przyznaje, że nie do końca rozumie to, jakimi autorytetami i celebrytami stają się odnoszący sukcesy sportowcy.
Zawodowy sport wymaga podporządkowania mu całego życia, zwłaszcza w okresie nastoletnim, gdy kształtuje się nasza osobowość. Trzeba szczególnego rodzaju zawzięcia, żeby odnieść w nim duży sukces oraz, jak przyznaje sam siatkarz, bardzo dużo szczęścia.
W wywiadzie Kubiak przyznaje, że nie ma wyrozumiałości również dla siebie, bo porażki robią na nim dużo większe wrażenie niż sukcesy. W jego głowie zawsze brzmi hasło "nie wymiękaj", którym motywował go ojciec. Taka postawa może przyczynić się do obiektywnego sukcesu. Jednak w obliczu porażek, które zdarzają się każdemu, będzie maksymalnie utrudniać myślenie dobrze o sobie. Być może dlatego Kubiak nie był w stanie wyjść do dziennikarzy po porażce na Igrzyskach w Tokio.
Szacunki mówią, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Niejedna z nich może poczuć się dotknięta słowami siatkarza. Póki co burza wokół wypowiedzi sportowca rozpętała się na Twitterze.
Gdzie szukać pomocy w kryzysie?
- 116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
- 116 123 - Kryzysowy Telefon Zaufania
- 800 70 22 22 - całodobowy telefon dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym
- zwjr.pl - "Życie warte jest rozmowy" - platforma dla osób w kryzysie
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół