Check out english version
zdrowie psychiczne
"Za dużo, za wcześnie". Jak dorasta się z dostępem do pornografii
m

Kubiak o depresji u Żurnalisty. Nie wiem, ale się wypowiem

Źródło zdjęć: © @Instagram, @Twitter, canva
Marta Grzeszczuk,
24.07.2023 15:15

Były reprezentant Polski w siatkówce i wieloletni kapitan drużyny Michał Kubiak udzielił pierwszego od lat wywiadu. Skończyło się poważnymi kontrowersjami.

Michał Kubiak grał w reprezentacji Polski w piłce siatkowej w latach 2011-2022. W latach 2015-2022 był kapitanem drużyny. W 2014 r. i 2018 r. zdobył złote medale Mistrzostw Świata.

Kubiak - poza byciem jednym z najlepszych siatkarzy na świecie - zasłynął również wybuchami złości na boisku i niechęcią do współpracy z dziennikarzami. Wiele osób miało mu za złe, że nie wyszedł do mediów po przegranym meczu z Francją w ćwierćfinale Igrzysk Olimpijskich w Tokio, mimo że był kapitanem drużyny.

Od czasu, gdy siatkarz zdecydował się zakończyć karierę w reprezentacji w 2022 r., praktycznie nie udzielał wywiadów. Zdecydował się zrobić wyjątek dla Żurnalisty. Dwugodzinna rozmowa została opublikowana 23 lipca.

Kontrowersyjny podcast Żurnalisty

Posługujący się pod pseudonimem "Żurnalista" Dawid Swakowski jest dość kontrowersyjna postacią. Za sprawą dziennikarskich śledztw Spider’s Web oraz Pudelka na jaw wyszły niewygodne fakty z życia mężczyzny. Żurnalista miał wielokrotnie uchylać się od zapłat, w wyniku czego ma być winny setki tysięcy złotych różnym firmom i osobom prywatnym.

Nie przeszkadza to jego karierze podcastera. Spotify podaje, że "Rozmowy bez kompromisów" Żurnalisty były w 2022 r. drugim najchętniej słuchanym podcastem w Polsce. Nazwa może być myląca, mężczyzna w swoich wywiadach raczej nadskakuje gościom. Być może dlatego wciąż pojawiają się u niego w studio mimo kontrowersji.

Michał Kubiak u Żurnalisty

Rozmowa u Żurnalisty zapisze się na niekorzyść medialnych występów siatkarza. Swakowskiemu udało się skłonić gościa do otwartości na temat problemów psychicznych. - Nie każdy ma tak ładnie poukładane w szufladach jak ty - stwierdził Żurnalista. Podbudowany tym pochlebstwem Kubiak zanegował działalność psychologów sportowych.

Ja uważam psychologię sportu za rzecz zbędną. Jest to dla mnie unikanie odpowiedzialności przez sportowca, nieumiejętność znalezienia sobie rozwiązania do danej sytuacji przez samego siebie, tylko liczysz na to, że ktoś z boku za ciebie to rozwiąże.

- Michał Kubiak u Żurnalisty 

Zapytany o złe rzeczy, których nauczył go sport, Kubiak z grubej rury stwierdził, że "braku empatii". Rozwinął, że "nie wiem, czy to jest wada, wiem, że to jest jedna z cech, których ja nie mam". Brnął dalej, mówiąc: "Może to źle zabrzmi, ja wiem, że depresja jest chorobą poważną. Z drugiej jednak strony ja nie potrafię sobie wyobrazić, że ja mógłbym popaść w taki stan".

Kubiak twierdzi, że z depresją można sobie poradzić samemu

Kubiak wyznał, że: "Nie okazuję w ogóle zrozumienia dla takich myśli, które mi wchodzą do głowy, ja takie myśli od razu kasuję. Ja uważam, że jest milion sposobów na to, żeby nie czuć się w depresji". Dodał: "wiem, że to siedzi tylko i wyłącznie w twojej głowie i jakby się nie działo, to jesteś w stanie sam sobie z tym poradzić".

W tym momencie nawet Żurnalista nie był w stanie nie skontrować jego wypowiedzi. Nieśmiało zasugerował, że chyba jest jednak tak, że nie da się teoretyzować na temat tej choroby, póki osobiście nas nie dotknie.

35-letni siatkarz zgodził się, że może faktycznie "depresja to zbyt drastyczny przykład". Po czym posłużył się "lepszymi" przykładami jak uzależnienie od hazardu i alkoholizm. Również w tych przypadkach Kubiak stwierdził: "Nie mam zrozumienia dla takich zachowań".

Komentarz do wypowiedzi siatkarza

Nie musimy chyba nikomu tłumaczyć, jak oderwane od rzeczywistości i potencjalnie szkodliwe są takie wypowiedzi. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule o zdrowiu psychicznym. Paradoksalnie najlepszym komentarzem do sprawy mogą być wypowiedzi Kubiaka z innych fragmentów wywiadu, gdzie przyznaje, że nie do końca rozumie to, jakimi autorytetami i celebrytami stają się odnoszący sukcesy sportowcy.

Zawodowy sport wymaga podporządkowania mu całego życia, zwłaszcza w okresie nastoletnim, gdy kształtuje się nasza osobowość. Trzeba szczególnego rodzaju zawzięcia, żeby odnieść w nim duży sukces oraz, jak przyznaje sam siatkarz, bardzo dużo szczęścia.

W wywiadzie Kubiak przyznaje, że nie ma wyrozumiałości również dla siebie, bo porażki robią na nim dużo większe wrażenie niż sukcesy. W jego głowie zawsze brzmi hasło "nie wymiękaj", którym motywował go ojciec. Taka postawa może przyczynić się do obiektywnego sukcesu. Jednak w obliczu porażek, które zdarzają się każdemu, będzie maksymalnie utrudniać myślenie dobrze o sobie. Być może dlatego Kubiak nie był w stanie wyjść do dziennikarzy po porażce na Igrzyskach w Tokio.

Szacunki mówią, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Niejedna z nich może poczuć się dotknięta słowami siatkarza. Póki co burza wokół wypowiedzi sportowca rozpętała się na Twitterze.

Gdzie szukać pomocy w kryzysie?

  • 116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
  • 116 123 - Kryzysowy Telefon Zaufania
  • 800 70 22 22 - całodobowy telefon dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym
  • zwjr.pl - "Życie warte jest rozmowy" - platforma dla osób w kryzysie
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 35
  • emoji ogień - liczba głosów: 4
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 15
  • emoji smutek - liczba głosów: 10
  • emoji złość - liczba głosów: 31
  • emoji kupka - liczba głosów: 23
Gościu mówi, że nie ma empatii, a wszyscy Go hejtują, bo nie rozumie depresji. A jak ktoś bez empatii ma ją zrozumieć. Tak samo jest z wieloma autystykami. Nie rozumieją uczuć i emocji innych ludzi. Tego nie da się nauczyć na pstryknięcie palców.
Odpowiedz
0like0dislike
Piotr,zgłoś
Brawo Kubiak. Psychologia to jedna wielka ściema.
Odpowiedz
0like0dislike
Powinien dołączyć do Igły i Bartmana i byłoby trio ,,fachowców ,, w TVP - loża szyderców jak talala 😀😉
Odpowiedz
1like0dislike
Zobacz komentarze: 40
Komentarze (40)
arrow
Minister edukacji ma dość. Chce zabierać uczniom telefony