Marek Sawicki nie popiera związków partnerskich

Sawicki o związkach partnerskich. Nie wiem, ale się wypowiem

Źródło zdjęć: © Tomasz Kubiak / FORUM
Marta Grzeszczuk,
03.11.2023 12:15

Marek Sawicki z PSL wypowiedział się na temat związków partnerskich. Czy hamulcowych dla praw osób LGBTQ+ jest w Polsce więcej wśród polityków niż w społeczeństwie?

Poseł Marek Sawicki z PSL w wywiadzie dla Radia Zet wyraził brak osobistego poparcia dla prawnego uregulowania związków osób tej samej płci. Osoby nieheternormatywne polityk odsyła do notariusza, gdzie według niego: "wszystko mogą zawrzeć w akcie notarialnym i nie ma problemu".

Czy związkom tej samej płci powinien wystarczyć notariusz?

trwa ładowanie posta...

Do wypowiedzi Sawickiego odniosło się na X Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza. Wypunktowało, czego u notariusza nie da się uregulować. To fundamentalne dla każdej trwałej relacji zagadnienia jak prawo do decydowania o miejscu pochówku, kwestie dziedziczenia czy wspólne rozliczanie podatków.

Osoby LGBT+ nie powinny musieć polegać na płatnym wsparciu prawników, by móc zapewnić swojemu związkowi absolutne minimum bezpieczeństwa na wypadek tragedii. Politycy decydują o prawach osób LGBT+, a nawet nie wiedzą, jakich spraw osoba nieheteroseksualna nigdy nie załatwi u notariusza

- Miłość Nie Wyklucza

Miłość Nie Wyklucza pokazało, że Sawicki kategorycznie wypowiada się na temat, którego de facto nie zna. Stowarzyszenie podkreśliło też, że nawet gdyby rzeczywistość wyglądała tak, jak przedstawił ją Sawicki i osoby tej samej płci faktycznie mogłyby u notariusza nabyć te same prawa co związki heteroseksualne, wymaganie od nich dodatkowego płacenia za to prawnikom, nadal byłoby dyskryminujące.

Legalność związków osób tej samej płci w Europie
Legalność związków osób tej samej płci w Europie (@wikipedia.org)

Szybki rzut oka na Wikipedię pokazuje, w którym miejscu mentalnie znajdują się osoby przeciwne legalizacji związków osób tej samej płci. W Unii Europejskiej w 19 państwach legalne są niehetronormatywne małżeństwa (w 2024 r. dołączy do nich Estonia). W 13 krajach dostępne są związki partnerskie. Tylko Polska, Słowacja, Litwa, Rumunia i Bułgaria nie uregulowały jeszcze tych kwestii.

trwa ładowanie posta...

Najbardziej frustrujący w kwestii legalizacji związków osób tej samej płci w Polsce jest chyba fakt, że opór w tej sprawie nie jest dziś odzwierciedleniem potrzeb społecznych, a jedynie prywatnych poglądów i uprzedzeń konserwatywnych polityków. W sondażach ponad 60 proc. Polek i Polaków popiera prawo osób LGBTQ do zawierania rozpoznawanych prawnie związków.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Romek,zgłoś
I w tym aspekcie bliżej mi do krajów wschodu
Odpowiedz
0Zgadzam się2Nie zgadzam się
Jeżeli czlowiek wie juz w dzieciństwie jakiej jest płci, to znaczy że tak jest ,a nie wymyśla i doszukujemy się w sobie inności, każdy jest inny ale związki jednopłciowe nie stworzą rodziny nie będą nigdy mieć potomstwa bo to z puntu biologicznego jest niemożliwe,I tym że nie tworzą rodziny a rodxinavto jedt podztawa w społeczeństwie, a jeśli ktoś uparcie robi z siebie kobietę będąc mężczyzna lub odwrotnie to niech sobie w tej innosci żyje i nie obarcza zdrowych ludzi swoim psychicznym skrzywieniem, I niech nie wkraczają do szkół mieszać mlidxierxy e głowach Od lat tacy odmieńcy byli ale sue z tym bardco kryli no to był mało że wstyd ale nazywsno zwyrodnialstwem i ztym die nie obnosił, taj więc więcej skromności co do swojej intymności
Odpowiedz
2Zgadzam się4Nie zgadzam się
Joachim,zgłoś
skończy sie zaraz tak, że psl bedzie popierało każde zdanie przeciwko osobom lgbtq+, może nawet jakas koalicja z pis?
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 5