Sawicki o związkach partnerskich. Nie wiem, ale się wypowiem
Marek Sawicki z PSL wypowiedział się na temat związków partnerskich. Czy hamulcowych dla praw osób LGBTQ+ jest w Polsce więcej wśród polityków niż w społeczeństwie?
Poseł Marek Sawicki z PSL w wywiadzie dla Radia Zet wyraził brak osobistego poparcia dla prawnego uregulowania związków osób tej samej płci. Osoby nieheternormatywne polityk odsyła do notariusza, gdzie według niego: "wszystko mogą zawrzeć w akcie notarialnym i nie ma problemu".
Podobne
- Tusk o związkach partnerskich: "Kończymy dyskusję, czas na decyzje"
- Ustawa o związkach partnerskich. Katarzyna Kotula o planach rządu
- Kardynał Nycz o związkach partnerskich. Kogo reprezentuje PSL?
- Uznanie związków partnerskich. Jest decyzja Sądu Najwyższego
- Barbara Nowak o Tęczowym Piątku. Kuratorka bez argumentów
Czy związkom tej samej płci powinien wystarczyć notariusz?
Do wypowiedzi Sawickiego odniosło się na X Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza. Wypunktowało, czego u notariusza nie da się uregulować. To fundamentalne dla każdej trwałej relacji zagadnienia jak prawo do decydowania o miejscu pochówku, kwestie dziedziczenia czy wspólne rozliczanie podatków.
Miłość Nie Wyklucza pokazało, że Sawicki kategorycznie wypowiada się na temat, którego de facto nie zna. Stowarzyszenie podkreśliło też, że nawet gdyby rzeczywistość wyglądała tak, jak przedstawił ją Sawicki i osoby tej samej płci faktycznie mogłyby u notariusza nabyć te same prawa co związki heteroseksualne, wymaganie od nich dodatkowego płacenia za to prawnikom, nadal byłoby dyskryminujące.
Szybki rzut oka na Wikipedię pokazuje, w którym miejscu mentalnie znajdują się osoby przeciwne legalizacji związków osób tej samej płci. W Unii Europejskiej w 19 państwach legalne są niehetronormatywne małżeństwa (w 2024 r. dołączy do nich Estonia). W 13 krajach dostępne są związki partnerskie. Tylko Polska, Słowacja, Litwa, Rumunia i Bułgaria nie uregulowały jeszcze tych kwestii.
Najbardziej frustrujący w kwestii legalizacji związków osób tej samej płci w Polsce jest chyba fakt, że opór w tej sprawie nie jest dziś odzwierciedleniem potrzeb społecznych, a jedynie prywatnych poglądów i uprzedzeń konserwatywnych polityków. W sondażach ponad 60 proc. Polek i Polaków popiera prawo osób LGBTQ do zawierania rozpoznawanych prawnie związków.
Popularne
- Caroline Derpienski we freak fightach? Ile kasy zażądała za walkę?
- Skolim poczuł zew Amora. Zaszokował zachowaniem przy kobiecie
- Jarmarki bożonarodzeniowe 2024. Kiedy się zaczynają w Polsce?
- Julia Żugaj spanikowała? Oddała na siebie aż pięć głosów
- Warszawskie zapalenie opon mózgowych. Tę "chorobę" zrozumieją nieliczni
- MrBeast na szczycie świata. Zrobił to jako ósma osoba w historii
- Niezręczna scena na imprezie u Wersow. Obawiali się zapytać
- Kalendarz adwentowy z majtkami Victoria's Secret. Cena szokuje
- Oki i bambi są razem? Detektywi z TikToka węszą