Kosowo o krok przed Polską? Legalizuje związki partnerskie dla osób tej samej płci
Kosowo dąży do wprowadzenia możliwości legalnego zawierania związków partnerskich przez osoby tej samej płci. Premier Albin Kurti zapowiedział, że ma się to stać jeszcze maju br.
Sytuacja osób LGBTQ+ wciąż pozostaje prawnie nieuregulowana w wielu krajach na świecie. W niektórych państwach nadal nie uznaje się tzw. przestępstw ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową (w Polsce projekt ustawy regulującej tego typu przewinienia złożył minister sprawiedliwości Adam Bodnar), nie mówiąc o równości małżeńskiej, prawie do adopcji dzieci czy uproszczenia procedury tranzycji.
Podobne
- Uznanie związków partnerskich. Jest decyzja Sądu Najwyższego
- "Kościół jest dla wszystkich". Papież Franciszek o osobach LGBT
- Sawicki o związkach partnerskich. Nie wiem, ale się wypowiem
- Tajlandia zalegalizuje małżeństwa jednopłciowe? Coraz bliżej ważnej decyzji
- Osoby transpłciowe "chore psychicznie". Fala oburzenia społeczności LGBT
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
KACPER MUDOR MOOD: Spełniam się jako DRAG QUEEN
Koalicja 15 października (połączonych sił KO, Trzeciej Drogi oraz Lewicy) obiecała, że po wygranych wyborach pochyli się nad kwestią praw dla społeczeństwa LGBTQ+. W spotkaniach dotyczących legalizacji związków partnerskich razem z politykami biorą także udział aktywiści i działacze społeczni. Od wyborów minęło już prawie sześć miesięcy, a postępów w tej kwestii - brak. Aktywiści powoli tracą cierpliwość i zapowiadają, że jeśli opieszałość rządu będzie trwała, ludzie wyjdą na ulice.
Bardzo możliwe, że z wprowadzeniem legalnych związków partnerskich między osobami tej samej płci, Polskę ubiegnie Kosowo. Tamtejszy rząd zapowiedział, że stanie się to już w maju 2024 r.
Ambicje Kosowa. "TAK" dla społeczeństwa LGBTQ+
Kosowo chce zostać drugim krajem w Bałkanach Zachodnich po Czarnogórze, które pozwala na zawieranie związków cywilnych osób tej samej płci. To nie jest pierwsza próba legalizacji unii w Kosowie - wcześniej miało to miejsce w 2022 r. i zostało odrzucone przez parlament.
- Kosowo będzie dążyć do tego, aby wkrótce stać się drugim krajem na Bałkanach Zachodnich [...] oferującym swoim obywatelom prawo do związków partnerskich osób tej samej płci. Będziemy ciężko pracować, aby uchwalić to w najbliższej przyszłości - powiedział premier Albin Kurti uczestnikom eventu zorganizowanego przez aktualnie rządzącą w Niemczech partię SPD kanclerza Olafa Scholza w Berlinie.
Warto podkreślić, że jeżeli ustawa przejdzie, będzie to rewolucyjny krok. Kosowo byłoby pierwszym państwem z większością muzułmańską, które zalegalizowało związki osób tej samej płci.
Poparcie rządu, brak aprobaty społeczeństwa. Sytuacja osób LGBTQ+ w Kosowie
Polityk zapowiedział, że ma poparcie wśród większości swojej partii - na przeszkodzie stoją jeszcze ustawodawcy opozycji. Premier Kurti jest jednak pewny, że ustawa o związkach partnerskich zostanie zaakceptowana.
Co zaskakujące (lub nie, ze względu na przekonania religijne), tylko 20 proc. mieszkańców Kosowa popiera wprowadzenie związków partnerskich dla par LGBTQ+.
Działania na rzecz osób nieheteronormatywnych są częścią starań premiera Kurtiego o przystąpienie Kosowa do Rady Europy.
Źródło: euractiv.com
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół