Tajlandia zalegalizuje małżeństwa jednopłciowe? Coraz bliżej ważnej decyzji
Tajlandia jest na dobrej drodze do stania się pierwszym krajem w południowo-wschodniej Azji, w którym małżeństwa jednopłciowe będą legalne. Izba Reprezentantów przyjęła zdecydowaną większością głosów ustawę legalizującą zawieranie ślubów przez osoby LGBT. Teraz dokument musi przejść przez Senat.
Związki jednopłciowe w wielu krajach w dalszym ciągu są nielegalne, a wręcz karane. Problemy związane z zawieraniem małżeństwa przez osoby LGBT spędzają sen z powiek zakochanym, którzy chcieliby uzyskać tytuł małżeństwa w świetle prawa. W Azji jedynymi krajami, które zalegalizowały związki jednopłciowe, są Tajwan oraz Izrael.
Podobne
- Skomplikowane orzeczenie sądu w Japonii. W tle małżeństwa jednopłciowe
- Jednopłciowa para na okładce magazynu. Odważny ruch gazety
- "Miłość zwyciężyła uprzedzenia". Małżeństwa jednopłciowe legalne w Tajlandii
- Grecja legalizuje małżeństwa jednopłciowe. Burzliwa noc w parlamencie
- Historyczna ustawa w parlamencie Korei Południowej. Chodzi o jednopłciowe małżeństwa
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mestosław: "Ślub wezmę w Brazylii i... w Polsce". Gdzie zamieszka z mężem i dzieckiem?
Tajlandia zalegalizuje małżeństwa jednopłciowe?
W 2004 r. w Kambodży próbowano zalegalizować małżeństwa jednopłciowe. Ostatecznie jednak mimo poparcia ze strony króla Norodom Sihanouk żadna procedura ustawodawcza nie została uruchomiona. Obecnie intensywne prace nad legalizacją małżeństw jednopłciowych trwają w Tajlandii. Ustawa zezwalająca na zawieranie związków małżeńskich przez osoby tej samej płci została przyjęta większością głosów w tajskiej Izbie Reprezentantów. Za nowym rozwiązaniem zagłosowało 400 przedstawicieli społeczeństwa, przeciwko było 10 osób.
Przegłosowana ustawa trafiła do Senatu. Jeśli senatorowie wyrażą poparcie dla małżeństw jednopłciowych, dokument trafi na biurko króla Tajlandii Maha Vajiralongkorn. Nowy projekt ustawy definiuje małżeństwo jako "partnerską relację między dwiema osobami, a nie między kobietą a mężczyzną". Dodatkowo rozporządzenie ma nadawać parom LGBT równe prawa do oszczędności podatkowych, możliwość dziedziczenia majątku oraz prawo do decydowania w sprawie leczenia partnera. Projekt ma również wyrażać zgodę na adopcję dzieci przez pary jednopłciowe.
Tajlandia stawia kolejny krok na drodze ku równości
Danuphorn Punnakanta, parlamentarzysta przewodniczący komitetowi Izby Reprezentantów ds. równości małżeńskiej, powiedział na posiedzeniu parlamentu: - Zmiana tej ustawy dotyczy wszystkich obywateli Tajlandii. To punkt wyjścia do stworzenia równości. Rozumiemy, że ta ustawa nie jest uniwersalnym lekarstwem na każdy problem, ale przynajmniej jest to pierwszy krok w kierunku równości w tajskim społeczeństwie.
Nada Chaiyajit, wykładowczyni prawa na Uniwersytecie Mae Fah Luang w Chiang Rai, powiedziała podczas posiedzenia Parlamentu: - To największe zwycięstwo. Pracowaliśmy ciężko z komisją. To nie dotyczy tylko osób LGBT, to dotyczy wszystkich. Równość.
Źródło: "The New York Times"
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos