Koniec walk byków z osobami niskorosłymi. Szkody były ewidentne
Hiszpański parlament przyjął ustawę, która zakazuje organizowania walk byków z przebranymi osobami niskorosłymi. Na czym polegała ta tradycja i czemu uderzała w godność i prawa biorących w niej udział ludzi?
Tak, w XXI wieku wciąż organizowane są walki byków. Jak podaje Humane Society International (HSI) każdego roku w walkach byków ginie około 250 tys. zwierząt. Co prawda coraz więcej krajów zakazuje tego typu wydarzeń np. Argentyna, Kuba czy Włochy.
Podobne
- Krzysztof Bosak łączy hip-hop z ruchem narodowym. Co na to polscy raperzy?
- Człowiek w wilczej skórze. Nie bał się pokazać ludzkiej twarzy
- Friz pokazał, jak wygląda jego pokój. Co takiego ukrywa?
- Co się odjaniepawla na pielgrzymkach? Duchowny zbulwersowany reportażem
- Praca dla osób niskorosłych. Przebrania piratów, dragi i taca na głowie
Nawet w Hiszpanii mają dość walk byków. W 2019 r. hiszpański Sąd Najwyższy zakazał zabijania byków w ramach jednego z najpopularniejszych festiwali Toro de la Vega. Teraz zdecydowano się skończyć z kolejną, szkodliwą tradycją. Hiszpański parlament zakazał walk byków z udziałem przebranych osób niskorosłych.
Przebrane osoby niskorosłe nie mogą walczyć z bykami
W Hiszpanii od dawna w ramach spektakli osoby niskorosłe przebierają się za różne postaci, by walczyć z bykami. Ubrani w stroje klaunów czy strażaków przed zgromadzoną publicznością ścigają byki, nie zabijając ich. W dokumencie na kanale DW Documentary możecie zobaczyć, jak to wygląda.
Spain: The end of 'dwarf bullfighting'? | DW Documentary
Jak informuje portal "Guardian", w czwartek 27 kwietnia hiszpański parlament przyjął ustawę i zakazał organizowania walk byków z udziałem przebranych osób niskorosłych. Powodem nie jest jednak tylko fakt, że popularność takich wydarzeń spada. W ten sposób Hiszpania chce się dostosować do dyrektywy Unii Europejskiej, która dotyczy dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami.
- Ludzie niskorośli byli wyśmiewani przez publiczność w naszym kraju. Tym samym przekazywaliśmy młodym ludziom, którzy z dorosłymi chodzili na te haniebne przedstawienia, wiadomość, że można śmiać się z odmienności - powiedział Jesús Martín, dyrektor generalny hiszpańskiej Królewskiej Rady ds. Niepełnosprawności.
Czemu walki osób niskorosłych z bykami są szkodliwe?
Wystarczy zerknąć na artykuły, które pojawiały się w Polsce w 2011 r. Co prawda dotyczyły one walk osób niskorosłych z bykami w Meksyku, ale sposób, w jaki były opisywane, idealnie pokazuje, na czym polega wyśmiewanie się, o którym mówił Martín.
"Na co dzień muszą walczyć z dyskryminacją i docinkami. Dlatego, by pokazać, że stać ich na wiele, na arenie walczą z bykami. Ale nie zabijają ich. Celem nie jest meczenie zwierząt, tylko walka z nimi jak równy z równym" - pisał w 2011 r. portal Fakt.
Po tym opisie można powiedzieć, że w przeszłości ta szkodliwa tradycja zrównywała byki z osobami niskorosłymi. Oczywiście to było 12 lat temu, więc teraz taki artykuł raczej by nie powstał i nie pojawiłoby się w nim słowo "karzeł". To jednak idealnie pokazuje, czemu wprowadzenie zakazu organizowania takich walk w dzisiejszych czasach, było koniecznością.
Nie można też pomijać wszystkiego, co wiąże się z walkami byków i korridą. To brutalne wydarzenia, podczas których dochodzi do śmierci i gnębienia zwierząt. Dlatego są one legalne jedynie w ośmiu krajach, z których trzy znajdują się w Europie. Nad wprowadzeniem zakazu organizowania takich wydarzeń od niedawna zastanawia się nawet Kolumbia, w której ta tradycja jest wciąż żywa.
Watch what really happens after the Running of the Bulls
Źródło: Guardian, Fakt, Euro News
Popularne
- Oskar Szafarowicz krytykuje Marsz Miliona Serc. Działacz PiS ostro o opozycji
- "Cekinowy wibrator". Ralph Kaminski wyjaśnia hejterów
- "Krzysztof miał taki system". Montażystka Gonciarza przerywa milczenie
- Oskar Szafarowicz zaniepokojony. Pokazał list od rektora UW
- Nitro poucza Janusza Kowalskiego. "Nie wstyd ci tak po ludzku?"
- Druga twarz Krzysztofa Gonciarza. Kasia Mecinski wydała oświadczenie
- Sukces Oskara Szafarowicza. Wystąpił w niemieckim filmie
- Stuu będzie miał do czynienia z prokuraturą. Kto złożył zawiadomienie?
- Narkotyki i wyzwiska. Kolejna ofiara Krzysztofa Gonciarza zabiera głos