Klęska urodzaju. Trzy czerwcowe weekendy z paradami równości w Warszawie
W Warszawie w czerwcu 2024 odbędą się w sumie trzy parady równości. Dlaczego ta "klęska urodzaju" nie cieszy osób z mniejszości LGBTQ+ ani ich sojuszników i sojuszniczek?
15 czerwca ulicami stolicy przejdzie coroczna parada równości. Tak samo, jak 22 czerwca. Skąd ten urodzaj? Czy liczba chętnych do świętowania Miesiąca Dumy LGBTQ+ jest tak duża, że nie pomieściłoby ich jedno wydarzenie? Niestety nie. Chociaż, jak podali organizatorzy, tęczowy tłum w 2023 r. liczył aż 80 tys. osób. W tym roku wydarzenia będą trzy, przede wszystkim ze względu na zawirowania w Fundacji Wolontariat Wolności.
Podobne
- Marsze równości 2024. Kiedy tęczowe tłumy przejdą polskimi miastami?
- Parada Równości zagrożona. Biznes próbuje przejąć władzę? [KOMENTARZ]
- Warszawa wspiera LGBT. Szafarowicz wylicza dotacje stolicy
- Marsz Równości w Częstochowie. Tęczowa Maryja i obraza uczuć religijnych
- Parada Równości nie tylko w Warszawie – sprawdź, kiedy będzie w Twoim mieście
Kto organizuje warszawską paradę równości?
Fundacji Wolontariat Wolności jest organizatorką warszawskiej od 2011 r. Została założona przez aktywistę LGBTQ+ Szymona Niemca i przedsiębiorcę Pawła Kiepuszewskiego, którzy zasiadają też w trzyosobowej Radzie Fundacji. Organizacją warszawskiej parady zajmują się wolontariusze i wolontariuszki koordynowani przez Zarząd Fundacji, którego prezeską w 2016 r. została Julia Maciocha. Dzięki zaangażowaniu osób wolontariackich i napływowi sponsorów parada rosła z roku na rok, także jako wyraz sprzeciwu przeciwko polityce i propagandzie rządu PiS wobec społeczności LGBTQ+.
Niespodziewanie w styczniu 2024 r. media społecznościowe, a następnie tradycyjne obiegła wiadomość, że dotychczasowy Zarząd Fundacji organizujący wydarzenie, został odwołany przez Fundatorów. Na Instagramie parady, prowadzonym przez osoby wolontariackie zostało zamieszczone długie oświadczenie, w którym osoby sprzeciwiające się zmianom napisały m.in.: "Jesteśmy zdruzgotani i przejęci. Cała sytuacja jest dla nas niezrozumiała. Nikt nie poinformował nas o sytuacji, o spotkaniu fundatorów z 'nowym' zarządem dowiedzieliśmy się od Julii [Maciochy - przyp.red]".
Trzy parady równości w Warszawie
Do dziś nie ma jasności dlaczego dotychczasowy Zarząd Fundacji został odwołany. Z wzajemnych oskarżeń i komentarzy osób związanych z Fundacją wyłaniają się konflikty personalne i kwestie finansowe. Julia Maciocha została oskarżona o "wyczyszczenia konta Fundacji" przez przelanie 100 tys. zł. na konta innych organizacji pozarządowych. Z kolei po jej odwołaniu w styczniu w statucie Fundacji pojawiły się zapisy o możliwości pobierania wynagrodzenia przez jej Radę, których wcześniej nie było.
Stronom konfliktu nie udało się dojść do porozumienia, więc ulicami Warszawy przejdą jeszcze dwie parady. 15 czerwca przejdzie marsz zorganizowany przez Fundację Wolontariat Równości i jej nowy zarząd. 22 czerwca przemarsz organizują ci z dotychczasowych wolontariuszek i wolontariuszy, którzy nie pogodzili się ze zmianą osób kierujących organizacją Parady.
Trasy parad równości w Warszawie 2024
Pierwsza parada w Warszawie odbyła się 8 czerwca na Pradze. Została zorganizowana przez kolektyw Praga Równości. Osoby ją organizujące grubą kreską odcięły się od obu pozostałych wydarzeń. Stwierdziły: "Idziemy, by głośno domagać się naszych praw, a nie w konkursie popularności. Idziemy, w paradzie naszej społeczności, a nie prywatnej imprezie jednej osoby lub korporacji".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Rodzice nie mogli tego zrozumieć". Way of blonde i Maschines planują dziecko
Parada równości 15 czerwca jest objęta patronatem prezydenta miasta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, a także ministry równości Katarzyny Kotuli. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14 pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Przejdzie trasą Al. Jerozolimskie - Marszałkowska - Królewska - Krakowskie Przedmieście - Senatorska - Plac Bankowy - PKiN.
Parada równości 22 czerwca została objęta patronatem Komisji Europejskiej. Ruszy o godz. 14 z Ronda Dmowskiego w Warszawie. Trasą Al. Jerozolimskie - Książęca - Kruczkowskiego - Tamka dojdzie pod pomnik warszawskiej syrenki, gdzie stanie tego dnia Miasteczko Równości. Przejdzie pod hasłem "Jesteśmy rodziną!", a głównym postulatem wydarzenia będzie równość małżeńska.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku