IKEA zniszczyła stare lasy w Europie? Raporty organizacji pozarządowych
Szwedzki gigant meblowy IKEA został oskarżony przez Greenpeace i inne organizacje pozarządowe o udział w niszczeniu chronionych starych lasów w rumuńskich Karpatach. Ekolodzy alarmują, że proceder wciąż trwa.
IKEA została oskarżona o przyczynianie się do szybkiego niszczenia bogatych biologicznie lasów Rumunii. Dwa niedawne dochodzenia ujawniły destrukcyjny wpływ giganta meblowego na Karpaty, jeden z największych w Europie obszarów gdzie ocalały lasy pierwotne, niemodyfikowane przez ludzi. Według raportu Greenpeace ponad 50 proc. starych lasów Rumunii zniknęło w ciągu ostatnich 20 lat z powodu korupcji i słabego egzekwowania prawa.
Podobne
- Młotkami w "Wenus z lustrem". Ekoaktywiści uderzyli w Londynie
- Mikroplastik w penisach. Niepokojące skutki dla mężczyzn
- Miliony osób w niebezpieczeństwie. Wróg atakuje ich płuca
- Ekologiczny paradoks. Ostatnie Pokolenie niszczy auta elektryczne Tesli
- Czarne chmury nad Greenpeace. Ta sprawa może być końcem
IKEA oskarżona o niszczenie starych lasów w Rumunii
Nowe raporty organizacji pozarządowych szczegółowo opisuje rolę, jaką IKEA i Ingka Group, jej największy franczyzobiorca, odegrały w tej grabieży. Część wycinek pod meble miała mieć miejsce na rzekomo chronionych obszarach. Około 3 tys. km2 rumuńskich lasów jest chronionych prawem europejskim jako obszary Natura 2000. Jednak rumuński przemysł drzewny o wartości wielu miliardów euro - z tak zwaną "mafią drzewną" w samym jego sercu - jest obciążony systemową korupcją i słabym egzekwowanie prawa. Wycinki i nieodpowiedzialne praktyki leśne zagrażają ocalałym jeszcze pierwotnym lasom.
W 2019 r. wyciekły dane z rumuńskiego rządowego raportu, które ujawniły, że każdego roku z krajowych lasów wycina się prawie 40 mln m3 drewna, z czego połowa jest pozyskiwana nielegalnie. W 2020 r. Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko rumuńskiemu rządowi po tym, jak organizacje pozarządowe zarzuciły mu, że ignoruje ekstensywną wycinkę dziewiczych lasów na chronionych obszarach Natura 2000.
Agata Syfraniuk, główny prawnik ds. dzikiej przyrody w organizacji pozarządowej ClientEarth, powiedziała portalowi euronews.com: "Pomimo pewnej poprawy i ostrzeżeń ze strony Komisji Europejskiej, Rumunia nadal nie wywiązuje się ze swojego prawnego obowiązku należytej ochrony ostatnich dużych pozostałych lasów pierwotnych i starodrzewów w UE".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!
Alarmujące raporty z karpackich lasów w Rumunii
Organizacje ekologiczne Agent Green i Bruno Manser Fonds zbadały dziewięć obszarów leśnych w rumuńskich Karpatach. Siedem z nich należało do firmy Ingka Group, a dwa były publicznymi terenami leśnymi powiązanymi z łańcuchem dostaw IKEA.
Ich kwietniowy raport, "IKEA: Smart Outside, Rotten Inside" (ang. "IKEA: "Przemyślana na Zewnątrz, Zgniła od Środka"), zawiera szczegółowe informacje na temat co najmniej 50 podejrzewanych naruszeń przepisów UE lub rumuńskich oraz złych praktyk w zakresie gospodarki leśnej. Obejmują one wycinkę różnorodnych biologicznie lasów, przekroczenie dozwolonej maksymalnej ilości pozyskanego drewna oraz cięcie drzew o wysokiej wartości biologicznej, takich jak stare dęby i buki.
W ramach oddzielnego dochodzenia, działacze Greenpeace odwiedzili stare lasy w Rumunii, aby zbadać łańcuchy dostaw IKEA. W raporcie "Assemble the Truth: Old Growth Forest Destruction in the Romanian Carpathians" (ang. "Składanie Prawdy: Nieszczenie Starodrzewu w Rumuńskich Karpatach") stwierdzono, że co najmniej siedmiu dostawców głównych produktów drzewnych IKEA było powiązanych z "systematycznym niszczeniem" starych lasów, w tym dwóch obszarów chronionych Natura 2000.
Źródło: euronews.com
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół