Kolejne miasta ogłaszają daty marszów równości

Marsze równości 2024. Kiedy tęczowe tłumy przejdą polskimi miastami?

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Weronika Paliczka,
08.05.2024 09:45

Letnie miesiące kojarzą się z wakacjami, grillami czy szeroko pojętym relaksem. Dla społeczności LGBT oznacza to falę marszy równości, które odbywają się w wielu miastach. Sprawdź, kiedy marsz równości odwiedzi twoje miasto.

Słońce, wysokie temperatury, sezon urlopowy - ciepłe miesiące dla wielu ludzi kojarzą się na różne sposoby. Koncertoholicy rozpoczynają sezon festiwalowy, miłośnicy ogrodnictwa spędzają całe dnie, przekopując grządki i sadząc kolejne rośliny. Dla społeczności LGBT lato oznacza natomiast marsze równości, które przemierzają całą Polskę. Początkowo parady odbywały się wyłącznie w największych polskich miastach, jednak tendencja ta uległa zmianie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Rodzice nie mogli tego zrozumieć". Way of blonde i Maschines planują dziecko

Gdzie w Polsce odbędą się marsze równości?

Sezon marszy równości rozpocznie się już 11 maja. Tęczowe tłumy przemierzą ulice Milicza oraz Łodzi, rozpoczynając sezon na wszechobecną miłość. Następny marsz będzie miała miejsce w Krakowie. Społeczność LGBT oraz osoby wspierające miłość spotkają się na ulicach byłej stolicy 18 maja. W ostatnią sobotę maja pride week przejdzie ulicami Strzelc Krajeńskich oraz Trójmiasta.

Wakacje z równością i miłością na marszach równości 2024

Dzień Dziecka oznacza nie tylko prezenty dla najmłodszych, ale też aż trzy marsze równości, które przejdą ulicami Opola, PiasecznaLublina. 8 czerwca we Wrocławiu odbędzie się pride week, której tegorocznym hasłem jest "Równość na horyzoncie". Tydzień później społeczność LGBT spotka się w Zielonej Górze i Słupsku.

22 czerwca odbędzie się największa polska Parada Równości organizowana w Warszawie. Jego hasłem przewodnim jest "Jesteśmy rodziną!". Organizatorzy wydarzenia napisali: "22 czerwca Parada Równości pójdzie dla wszystkich rodzin, zwłaszcza tęczowych. Tegoroczne hasło jest zwróceniem uwagi na postulat równości małżeńskiej, do której nadal Polsce jest daleko. Ostatnie miesiące to dla społeczności LGBTQ+ przełomowy okres. Tęcza pojawia się w sejmie coraz częściej, jednak Polsce daleko do uznania osób LGBTQ+ za pełnoprawnych obywateli".

Miesiąc dumy LGBT zakończy parada w Poznaniu, która odbędzie się 29 czerwca. W lipcu na chwilę obecną nie zaplanowano żadnego marszu równości. Tęczowy marsz powróci 2 sierpnia na Pol'and'Rock Festivalu. We wrześniu odbędą się dwa marsze równości: 7 września tęczowy tłum przemaszeruje ulicami Katowic, a tydzień później miłość zawita do Sanoka.

Daty i miejsca odbywania się Marszy Równości w 2024 r. można na bieżąco śledzić na stronie internetowej Koalicji Miast Maszerujących.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 11
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 3