Marsz Równości w Częstochowie. Tęczowa Maryja i obraza uczuć religijnych
W sobotę 12 sierpnia odbył się V Marsz Równości w Częstochowie. We wtorek 5 września Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ poinformowała, że wpłynęło do niej zawiadomienie o obrazie uczuć religijnych. Wszystko przez Maryję z tęczą.
W sobotę 12 sierpnia miał miejsce V Marsz Równości w Częstochowie. W wydarzeniu zorganizowanym przez organizację "Tęczowa Częstochowa" wzięło udział prawie 300 osób. Parada odbyła się w kolorowej, spokojnej oraz pełnej dobrej energii atmosferze.
Podobne
- Parada Równości zagrożona. Biznes próbuje przejąć władzę? [KOMENTARZ]
- Marsz Równości: uczestniczka postrzelona z wiatrówki
- Marsze równości 2024. Kiedy tęczowe tłumy przejdą polskimi miastami?
- Tęczowa flaga obok godła w Sejmie. Furia w komentarzach
- Awantura o krzyż w urzędzie. Nie zgadniecie, kto jest oburzony
Okazało się jednak, że nie wszystkim podobało się święto mniejszości LGBT. Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ poinformowała bowiem, że wpłynęło do niej zawiadomienie o obrazie uczuć religijnych.
Tęczowa Maryja i obraza uczuć religijnych
Na Paradzie Równości w Częstochowie świetnie bawiły się osoby należące do mniejszości LGBT oraz ludzie tę mniejszość wspierający. Grała muzyka, ludzie śpiewali i tańczyli. Wydawać się mogło, że było to po prostu kolorowe święto.
Na trasie przemarszu stanęli kontrmanifestanci. Zebrali się w al. Sienkiewicza, by bronić klasztoru i pielgrzymów. Tak samo jak podczas poprzedniego Marszu Równości w Częstochowie, kontrowersje wywołał wizerunek Matki Boskiej z tęczową aureolą.
We wtorek 5 września Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ poinformowała, że wpłynęło do niej zawiadomienie o obrazie uczuć religijnych.
- Po wpłynięciu zawiadomienia prokuratura poprosiła policję o przekazanie materiałów, które dotyczyły zabezpieczenia tego zgromadzenia. Następnie całość materiałów przekazano do Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie celem wszczęcia dochodzenia, które będzie dotyczyło przestępstwa określonego w artykule 196 Kodeksu Karnego, czyli obrazy uczuć religijnych - powiedział w oświadczeniu dla mediów prokurator Tomasz Ozimek.
- W toku tego postępowania policja przesłucha w charakterze świadka osobę, która dokonała zawiadomienia o przestępstwie oraz dokona oględzin materiałów, które zostały przekazane przez policję. Przesłuchani zostaną również świadkowie tych zdarzeń. Po zgromadzeniu materiału dowodowego, w toku postępowania, prokurator rozważy zyskanie opinii biegłego, która będzie dotyczyła obrazy uczyć religijnych - kontynuował Ozimek.
To nie pierwszy raz, gdy tęczowa Maryja obraża czyjeś uczucia religijne
Okazuje się, że podobne przypadki miały już miejsce w Częstochowie. Jak donosi portalsamorzadowy.pl, w kwietniu 2023 r. Sąd Rejonowy w Częstochowie wyrokiem nakazowym skazał Kamilę Ł. B. na pięć miesięcy ograniczenia wolności i wykonywanie w tym czasie prac społecznych w wymiarze 20 godzin w miesiącu. Kobieta niosła obraz z tęczową Maryją podczas marszu w 2022 r.
Towarzysząca ww. kobiecie Magdalena W. D. została natomiast ukarana grzywną w wysokości 2 tys. zł. Po sprzeciwie od wyroku nakazowego sąd wyznaczył termin rozpoczęcia procesu na 25 października 2023 r.
Źródło: portalsamorzodowy.pl, eska.pl
W temacie społeczeństwo
- Polska staje do walki z kryzysem demograficznym. Czy "Rządowy Tinder" rozwiąże problem?
- Bolt Lokalnie już jest. Możesz zamówić przejazd z osobą płynnie mówiącą po polsku?
- We Wrocławiu pojawi się świąteczny tramwaj. Św. Mikołaj rozda grzecznym upominki
- Kolacja z Natsu wystawiona na licytację. Pieniądze pójdą na szczytny cel
Popularne
- Zasięgi to nie wszystko. Dziś influencerzy budują imperia
- Vibez Creators Awards na żywo. Transmisja z finałowej gali
- Zatrzęsienie influencerów na Vibez Creators Awards. Zdjęcia z gali
- Influencerskie podsumowanie 2025 r. O czym huczał internet?
- Co zapamiętamy z Vibez Creators Awards 2025? Najlepsze momenty gali
- Kolacja z Natsu wystawiona na licytację. Pieniądze pójdą na szczytny cel
- Wojek pokłócił się z Książulem? "Niedługo dowiecie się, kim tak naprawdę jest ten gość"
- Piosenki tworzone przez AI podbijają "Viral 50 - Polska". Wszystko przez poziom polskiej muzyki?
- SmileLandia istnieje? Wyjaśniamy, o co chodzi w nowym trendzie





