Rośnie populacja karaluchów w Hiszpanii

Inwazja zmutowanych karaluchów niemieckich. To nie scenariusz horroru

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
19.04.2024 16:00

Kryzys klimatyczny może powodować niepokojący wzrost liczby karaluchów w Hiszpanii. Jest także odpowiedzialny za zmiany w ich materiale genetycznym.

Tego roku w Hiszpanii karaluchów jest więcej zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Tamtejsze władze odnotowały znaczny wzrost liczby tych insektów - o 33 proc. w porównaniu do 2023 r. Eksperci twierdzą, że winę ponoszą rekordowo wysokie temperatury. Większa liczba tych owadów to niejedyna konsekwencja kryzysu klimatycznego. W ostatnich latach Hiszpania stopniowo zmieniła klimat z subtropikalnego na tropikalny, co powoduje wydłużenie okresów aktywności szkodników takich jak karaluchy.

W Hiszpanii liczba karaluchów wzrosła o 33 proc.

Zwiększone ciepło oznacza przyspieszenie cykli metabolicznych szkodników - jest to szczególnie widoczne w przypadku karalucha niemieckiego. To niepokojące, ponieważ ta odmiana jest powszechna zarówno w domach, jak i w firmach związanych z żywnością. Wyższe niż przeciętne temperatury oznaczają również, że sezon rozrodczy tych stworzeń wydłuża się, powodując przyśpieszenie mutacji genów w obrębie gatunku, w kierunku przystosowania się do środowiska. Rośnie genetyczna odporność owadów na konwencjonalne środki owadobójcze.

trwa ładowanie posta...

Jorge Galván jest dyrektorem Krajowego Stowarzyszenia Firm Zdrowia Środowiskowego (ANECPLA). W rozmowie z hiszpańską gazetą "20 Minutos" powiedział, że eksperci obawiają się, że ta zmiana genetyczna utrudni skuteczną kontrolę populacji karaluchów. Kontrolerzy szkodników starają się jednak walczyć z narastającym problemem. Zmierzają w kierunku stosowania mniej inwazyjnych i bardziej zrównoważonych metod, od ulepszonych praktyk sanitarnych po pułapki mechaniczne.

Karaluchy stają się odporne na środki owadobójcze

Karaluch niemiecki został po raz pierwszy wykryty w Europie w XVIII w. i od tego czasu trwa walka o regulacje jego populacji. Odmiana "germańska" była niegdyś izolowana w regionie Wysp Kanaryjskich, na Balearach, u wybrzeży Maroka, na obszarach kontynentalnych w Andaluzji i na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Ich rozprzestrzenianie się na cały obszar Hiszpanii jest niepokojące dla zdrowia publicznego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!

W latach 90. opryskiwanie owadów zastąpiono stosowaniem "słodkich przynęt", które zawierają środki owadobójcze. Uwalniają one mniej substancji chemicznych, które mogą szkodzić ludziom i środowisku. Obecne, coraz szybciej rotujące, pokolenia karaluchów są mniej podatne na tego typu trucizny, co jeszcze bardziej wpływa na przyrost ich populacji.

Źródło: euronews.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0