Hopecore - Zetki walczą ze strachem przed światem. Nowy trend im pomoże?

Hopecore - Zetki walczą ze strachem przed światem. Nowy trend im pomoże?

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
26.03.2024 11:45

Hopecore to trend, który zwojował nie tylko TikToka, ale systematycznie zakorzenia się w mindsecie młodych ludzi. Dzięki niemu Gen Z radzi sobie z funkcjonowaniem w świecie, w którym codziennie zalewa ich fala złych informacji.

Generację Z często nazywa się prześmiewczo "pokoleniem płatków śniegu". Że niby tacy wyjątkowi, jedyni w swoim rodzaju, wrażliwi. Określenie jest lekceważące, ale to, że młodzi ludzie ogólnie mają wysoko rozwiniętą wrażliwość - to fakt.

Żyjemy w świecie, który jest informacyjnym bagnem. O złe wiadomości nietrudno: skandale, katastrofy ekologiczne, przemoc, hejt. O te dobre niełatwo, a nawet jeśli, to ich waga pozornie nie umywa się do tego, co później zalega w głowie i prowadzi prosto do gabinetu terapeuty. A tam: cyk, 200 zł za wizytę. Żeby terapia była skuteczna, trzeba chodzić na nią regularnie, najlepiej raz w tygodniu. Just sayin'. Przynajmniej tego Zetki się nie wstydzą...

Z pomocą w walce z lękiem przed przyszłością przychodzi nowy trend - Hopecore. Dzięki niemu młodzi ludzie (i ludzie w ogóle) mają poczuć się lepiej, poprzez skupianie się na pozytywach i optymistycznych treściach.

x
x (canva)

Hopecore - nadzieja dla Generacji Z

Raport Instytutu Gallupa z 20 marca 2024 r. podaje, że młodzi ludzie należą do najmniej zadowolonych z życia grup społecznych. Widać to zwłaszcza wśród Zetek z Zachodu. Młodzież odczuwa drylujące przytłoczenie i psychiczne zmęczenie z powodu napływającej fali złych informacji.

Odpowiedzią na ten stan jest Hopecore, czyli podejście do życia, która ma pomóc w osiągnięciu równowagi. Trzonem tego angielskiego słowa jest "hope", czyli nadzieja. Młodzi ludzie praktykujący trend skupiają się na pozytywności, rozwijaniu relacji z bliskimi i rodziną, dbaniu o swoje zdrowie, spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, nawiązywaniu więzi z naturą, pielęgnowaniu miłych wspomnień czy życiu chwilą i "tu i teraz".

trwa ładowanie posta...

Gen Z walczy z lękiem. Młodzi ludzie nie chcą być bierni

Hopecore jest przejawem buntu przed "kulturą strachu", jak węgiersko-amerykański naukowiec i antropolog George Gerbner nazwał zapętlenie się w kołowrotku płynącej zewsząd negatywności.

Gen Z aktywnie z nią walczy: dbając o swoje zdrowie psychiczne, work-life balance i przybierając postawę stawiającą na admirację najmniejszych rzeczy i przyjemności.

JULIA ŻUGAJ spełniła już WSZYSTKIE SWOJE MARZENIA?

Źródło: sukces.rp.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0