Duolingo posłuszne Rosji. Policzek dla osób LGBTQ+
Media społecznościowe obiegło zestawienie aktywności z okazji z Miesiąca Dumy LGBTQ+ w wykonaniu Duolingo. Zderzane jest z informacją, że firma wycofała wszystkie queerowe treści z rosyjskiej wersji aplikacji. Duolingo zostało oskarżone o "pinkwashing".
Duolingo to najpopularniejsza na świecie aplikacja do nauki języków obcych. Ma 56,5 mln aktywnych użytkowników i użytkowniczek miesięcznie. Jak wiele innych korporacji również Duolingo zmieniło logo w mediach społecznościowych na tęczowe z okazji Miesiąca Dumy LGBTQ+. 4 czerwca na portalu X aplikacja opublikowała post, w którym "day" w angielskich nazwach dni tygodnia zostało zmienione na "gay" - "Mongay, Tuesgay itd".
Podobne
- J.K. Rowling w natarciu. Pisarka wspiera atak na osoby transpłciowe
- Papież znów użył homofobicznego słowa? Czy może "mówi jak drag queen"?
- Osoby transpłciowe "chore psychicznie". Fala oburzenia społeczności LGBT
- Rosjanka na żywo ugodziła w putinowski reżim. Skazano ją na straszliwą karę
- Sprzedali wszystko i uciekli do Rosji. Teraz gorzko żałują
Duolingo usunęło treści LGBTQ+ z rosyjskiej wersji aplikacji
Z kolei 5 czerwca świat obiegła informacja, że Duolingo wycofało wszelkie odwołania wprost i aluzje do queerowości z rosyjskiej wersji aplikacji na życzenie tamtejszego rządu. Jak podała agencja informacyjna Reuters: "firma usunęła w Rosji odniesienia do tego, co Moskwa nazywa 'nietradycyjnymi relacjami seksualnymi' po tym, jak została ostrzeżona przez rosyjski organ regulacyjny ds. komunikacji przed publikowaniem treści LGBT klasyfikowanych jako 'ekstremistyczne'".
Rosja w zeszłym roku rozszerzyła ograniczenia dotyczące tego, co nazywa "propagandą LGBT", w ramach szerszej represji praw osób należących do mniejszości LGBTQ+. Prezydent Władimir Putin, na użytek wewnętrznego napędzania wrogości do "Zachodu", starał się przedstawić nabywanie równościowych praw przez tę mniejszość w krajach zachodnich jako dowód upadku moralnego.
Duolingo podporządkowało się Roskomnadzorowi
We wtorek 5 czerwca rosyjskie agencje informacyjne poinformowały, że "Firma Duolingo wysłała Roskomnadzorowi pismo w odpowiedzi, w którym potwierdziła, że usunęła materiały promujące nietradycyjne relacje seksualne ze swojej aplikacji szkoleniowej". Roskomnadzor to rosyjska Federalna Służba ds. Nadzoru w Sferze Łączności, Technologii Informacyjnych i Komunikacji Masowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Rodzice nie mogli tego zrozumieć". Way of blonde i Maschines planują dziecko
Rzecznik prasowy aplikacji, której właściciel ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych, wydał oświadczenie dla mediów: "Niestety, lokalne przepisy zabraniają nam umieszczania niektórych treści w Rosji. Misją Duolingo jest rozszerzenie dostępu do wysokiej jakości edukacji na całym świecie i jesteśmy zobowiązani do utrzymania dostępu do naszego produktu wszędzie tam, gdzie jest to legalne". Wiele osób w mediach społecznościowych skomentowało, że jak każda korporacja, Duolingo jest przede wszystkim "zobowiązane" do przynoszenia zysków.
Na czym polega "pinkwashing"?
Zmiany logo korporacji na tęczowe w trakcie Miesiąca Dumy często są określane mianem "pinkwashingu", czyli używania symboliki mniejszości LGBTQ+ do "pustego sygnalizowania" stania po właściwej stronie historii w ważnej dla wielu klientek i klientów kwestii. Z "pinkwashingiem" mamy do czynienia wtedy, gdy za "tęczą" w logo nie stoją żadne realne działania mające na celu rzeczywiste wspieranie osób należących do queerowej społeczności.
To co zrobiło Duolingo to chyba najwyższy możliwy poziom "pinkwashingu". Czym innym jest samo performatywne "powiewanie tęczową flagą" w czerwcu, czym innym sięganie po nią jednocześnie aktywnie przyczyniając się do faktycznych represji wobec osób należących do mniejszości LGBTQ+. Nie jest tu potrzebne stosunkowo młode określenie "pinkwashing", wystarczą stare, "dobre" wyżyny hipokryzji.
W temacie LGBT+
- Sąd UK zmienił definicję słowa "kobieta". Wyrok dotknął osoby transpłciowe
- Węgierski rząd nowelizuje konstytucję. "Swoimi działaniami szczują na osoby LGBTQ+"
- Artur Szpilka krytykuje adopcję dzieci przez pary homo. Program "The 50" nakręca aferę?
- USA zakazuje tęczowych flag? Sojusznicy LGBTQ+ sprzeciwiają się nowej ustawie
Popularne
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- Katy Perry poleci w kosmos. Kiedy wróci na Ziemię?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Stuu pozwał wiceministra sprawiedliwości. "Rzekomo dopuściłem się pomówienia"
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Bambi nie potrafi śpiewać? Burza pod klipem z koncertu