Do biura zawitał nowy język Gen Z. Czy boomerzy przeżyją zmiany?
Pokolenie Z wprowadziło wiele zmian w funkcjonowaniu rynku pracy. Młodzi ludzie żyją na swoich zasadach i stawiają odważne kroki w biznesie. Czas na kolejne propozycje od Zetek.
W ciągu ostatnich lat rynek pracy znacząco się zmienił. Młodzi ludzie, przysłowiowo, nie dają już sobie wchodzić na głowę. Lepsze płace, jasne warunki i odważne decyzje to aspekty, których oczekują Zetki. Zwiększyła się także swoboda w ubiorze, stosunkach pracownik-pracodawca, a co za tym idzie w słownictwie wykorzystywanym w pracy. Język cały czas ewoluuje. Gen Z zdaje się gotowa na nowe standardy. Pytanie, co na ten temat sądzą pozostałe pokolenia?
Podobne
- Wyzwolone Gen Z. Rezygnują z pracy na oczach tysięcy widzów
- Rynek pracy oczami młodych. Czy rzeczywistość sprostała oczekiwaniom?
- Pracodawcy besztają Gen Z. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
- Młodzież niech robi za darmo. Szkoda, że doświadczeniem nikt się nie naje
- Zetek nie stać na życie. Młodzi zaharowują się dla gadżetów?
- Mamo, boli mnie głowa. - To od komputera
Poważna i sztywna atmosfera w biurze to zdecydowane przeciwieństwo definicji komfortowego miejsca pracy dla pokolenia Z. Młodzi ludzie oczekują swobody, którą przemycają nawet w słownictwie. Formalne listy i maile niedługo pójdą w odstawkę. Szacuje się, że proces całkowitego wyparcia formalności potrwa około 10 lat. Nadchodzi era prostych i komunikatywnych wiadomości.
Media społecznościowe mają ogromny wpływ na ewolucję języka. Skróty, emoji, GIFy, memy i inne internetowe twory stały się powszechnym sposobem na wyrażanie swoich emocji. Korzystanie z nich jest bardzo pomocne przy precyzowaniu myśli i zamiarów. Skracanie dystansu między pracownikiem a pracodawcą jest także wynikiem pracy zdalnej. Coraz częściej format wybierany ze względu na wygodę, wymaga szybkich i prostych komunikatów.
Jak Gen Z rozmawia z szefostwem?
Jeśli młode pokolenie zrezygnuje z formalnego języka, jakimi sformułowaniami będzie posługiwać się w pracy? Temat brzmi trochę przerażająco, ale całe szczęście to tylko pozory.
Kluczem jest znalezienie właściwej równowagi przy jednoczesnym eksponowaniu swojej osobowości poprzez komunikację.
W odstawkę pójdą zwroty takie jak: "Z poważaniem", "Z wyrazami szacunku" czy przesadne mnożenie tytułów przy okazji nieoficjalnych, szybkich maili. Zamiast tego wdrożone zostaną przyjazne zwroty grzecznościowe. Wiadomość do pracodawcy z czystym sumieniem będzie można rozpocząć słowami: "Dzień dobry", "Cześć" lub "Hej" i zakończyć sformułowaniami: "Miłego dnia", "Pozdrawiam" lub "Do usłyszenia". Dodatkowo mile widziane będą emoji. Używanie ich da nam prawie 100 proc. pewności, że nasz komunikat zostanie odebrany poprawnie.
Od gołębia do szybkiego maila
Forma komunikacji międzyludzkiej również zmienia się jak w kalejdoskopie. Kto wie, czy za 50 lat nie będziemy czytać sobie w myślach, zamiast rozmawiać. Do tej pory najpopularniejszym systemem komunikacji na odległość była rozmowa telefoniczna lub korespondencja mailowa. Ważne treści wysyłane były drogą listową.
Jako że Gen Z lubi stawiać na wygodne i szybkie rozwiązania, coraz mniej korzysta z wyżej wymienionych sposobów. Teraz komunikuje się głównie za pomocą aplikacjach typu Messenger lub innych mediów społecznościowych (Instagram, X). Młode pokolenie niechętnie sięga również po telefon. W grę raczej wchodzą video call'e.
"Zetki" wcale nie są takie nieustraszone
Badania wykazują, że osoby młode bardzo stresują się nową pracą. Ich obawy dotyczą głównie braku poczucia dopasowania się do reszty oraz braku umiejętności potrzebnych na danym stanowisku. Wtedy szukają pomocy w internecie i mediach społecznościowych. Najczęściej wybieraną aplikacją, gdzie szukają porad, okazuje się TikTok.
Źródło: The Independend
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos