Młodzi mówią o oczekiwaniach od rynku pracy

Rynek pracy oczami młodych. Czy rzeczywistość sprostała oczekiwaniom?

Źródło zdjęć: © Canva, Getty Images
Konrad SiwikKonrad Siwik,18.09.2023 17:45

Młode osoby już w szkole wyobrażają sobie wymarzony zawód. Rzeczywistość bywa jednak taka, że w dorosłym życiu, zamiast otrzymać dobrą pracę, doświadczają zawodu. Pytanie, czy lepiej pogodzić się z tym, że musimy zmuszać się do harówki, czy raczej szukać dalej. Odpowiedzi udzielili nam przedstawiciele GenZ z Polski, Bułgarii i Rumunii.

Według badania przeprowadzonego przez PwC młodzi Polacy pozytywnie oceniają swoje szanse na rynku pracy. Od 3 lat po raz pierwszy większość młodych (64,2 proc.) uważa, że ich szanse na rynku pracy poprawiły się w porównaniu z rokiem ubiegłym. Początki wciąż bywają jednak trudne. O zdanie na ich temat zapytaliśmy przedstawicieli Gen Z, czyli osoby urodzone po 1995 r.

Młodzi Polacy o sytuacji na rynku pracy

Kuba, który jest młodym dziennikarzem, komentując wejście na rynek pracy, stwierdził: - Początki na rynku pracy są trudne. Młodzi ludzie często są rozczarowani, bo trafiają na bezpłatne staże lub kiepskie warunki finansowe, poczucie bycia lekceważonym, umowy na nieodpowiednich warunkach, szefów o zamkniętych umysłach czy bezsensowne zadania - wylicza.

- Na szczęście Pokolenie Z otwarcie mówi o swoich potrzebach, co daje nadzieję na zmiany na korzyść pracownika na rynku pracy

- podkreśla Kuba.

Weronika również uważa, że to początki są najtrudniejsze: - To jak bycie uwięzionym za kolorową szybą. Jest fajnie, dopóki się nie uwolnisz. Wtedy zdajesz sobie sprawę, że tylko szkło było kolorowe, a pracodawcy szukają 25-letniej osoby ze 100-letnim doświadczeniem, ale powinieneś być wdzięczny, bo dostaniesz darmowe owoce i własny długopis - uważa Weronika.

Oczywiście zgodnie z raportem PwC sytuacji na rynku pracy w ostatnich latach uległa poprawie. Przekłada się to na oczekiwania w stosunku do pracodawców. Mediana oczekiwanego wynagrodzenia netto w 2022 r. wyniosła 4863 zł netto. To wzrost o ponad 350 zł w porównaniu z 2021 r. Ponad połowa młodych Ponad Polaków (57 proc.) deklaruje, że wysokie zarobki są dla nich jednym z kluczowych aspektów pracy.

Poza wynagrodzeniem dla studentów i absolwentów ważne w pracy są: zdobywanie doświadczenia, poczucie sensu i elastyczność

- wynika z raportu PwC.

Sukces zawodowy to dla 24,9 proc. badanych praca, która jest pasją. Dla 15,8 proc. z nich to poczucie sensu pracy. Z kolei 65,5 proc. młodych osób przed złożeniem aplikacji sprawdza firmowe wartości. Prawie połowa badanych (49,9 proc.) sprawdza zaangażowanie społeczne firmy i to, w jaki sposób reaguje ona na aktualne wydarzenia. Wśród wartości, z którymi młodzi się identyfikują, są:

  • środowisko naturalne,
  • przedsiębiorczość
  • oraz różnorodność.

- Młodzi ludzie patrzą na pracę z zupełnie innej perspektywy. Chcemy, aby to, co robimy, było satysfakcjonujące, ale chcemy też elastyczności i przyzwoitego wynagrodzenia. Z drugiej strony, praca to tylko praca, a nie całe nasze życie. Możemy ją lubić, ale to my jesteśmy najważniejsi - twierdzi Maja.

Młodzi w Bułgarii stawiają na "coś własnego"

Według ankiety przeprowadzonej na stronie Vbox7.com większa część młodych ludzi w Sofii, stoicy Bułgarii woli robić "coś własnego". Nie podoba im się pomysł pracy dla kogoś i dostosowywania się do jego zasad. Pytanie, czy jednak łatwo jest rozpocząć własny biznes w Bułgarii?

- Moje oczekiwania były nieco wyższe niż teraz, ale nadal jest dobrze - powiedziała jedna z respondentek, która jest właścicielką własnego salonu kosmetycznego.

Inny przedstawiciel pokolenia Z, który nie pracuje na umowę o pracę, skomentował, że tak naprawdę nie ma żadnych oczekiwań. Z kolei studentka archeologii, która marzy o pracy w tym kierunku, żaliła się, że wiele osób nie wróży jej takiej przyszłości. Młoda dziewczyna ma jednak nadzieję, że coś się zmieni.

- Chcę ukończyć studia, zostać dobrym lekarzem i otworzyć gabinet. Lubię, gdy ludzie się uśmiechają i zdecydowałem, że mogę się do tego przyczynić - powiedział student stomatologii.

Duża liczba młodych ludzi w Bułgarii jest zdania, że byliby w stanie utrzymać się z własnej działalności gospodarczej. Z optymizmem patrzą w przyszłość i wierzą, że jeśli będą wystarczająco ciężko pracować, będą w stanie spełnić swoje oczekiwania.

Młodzi Rumuni chcą "zadań i wyzwań", ale nie w weekedny

Pokolenie Z chce pracować, ale nie byle jak, nie za przeciętne wynagrodzenie i nie na pierwszym lepszym stanowisku. Według serwisu StirilePROTV, który przeprowadził ankietę wśród młodych Rumunów, przede wszystkim chcą oni "zadań i wyzwań", ale nie w weekedny.

Kiedy idą na rozmowy kwalifikacyjne, proszą o elastyczny grafik, dodatkowe świadczenia i minimalne wynagrodzenie w wysokości 1400 euro miesięcznie. Z drugiej strony, chętnie uczą się nowych rzeczy i dają to do zrozumienia swoim szefom.

- Jeśli chodzi o pracodawcę lub menedżera, zawsze chciałam, aby skupiali się na nauczeniu nas czegoś nowego - mówi Iulia.

- Dla mnie najważniejsze jest otrzymywanie informacji zwrotnych od mojego szefa. W ten sposób mogę stwierdzić, czy robię postępy, czy nie. Naprawdę chciałabym mieć zadania, a nawet wyzwania - dodaje Medeea.

Czy im się to podoba, czy nie, ponad 4 mln Rumunów pracuje w weekendy. Jednak osoby z Pokolenia Z nie chcą o tym słyszeć. Bardzo cenią swój wolny czas i są gotowi łatwo zrezygnować z pracy, jeśli coś im nie odpowiada.

- Na początek 8 godzin dziennie jest w porządku, ale nie w weekendy. Wolę pracować w tygodniu, a weekend powinien być przeznaczony na aktywności, które lubię robić - komentuje Constantin. - Mam rodzinę w domu, do której muszę wrócić, dziewczynę, z którą chcę wyjść na randkę - dodaje młody mężczyzna.

Co więcej, dla Rumunów z pokolenia Z, podobnie jak dla Polaków, atmosfera w miejscu pracy jest bardzo ważna. - Współpracownicy powinni być naprawdę fajni, a praca powinna być wyzwaniem, co oznacza, że nie powinieneś wykonywać powtarzalnych zadań, zawsze tego samego. Zawsze powinieneś uczyć się nowych rzeczy - podkreśla Ionut.

Leonard Rizoiu, specjalista ds. zasobów ludzkich, komentując oczekiwania młodych Rumunów, stwierdza: "Wynagrodzenie jest bardzo ważne. Chcą być bardzo niezależni, wolni, chcą prowadzić życie z przerwami na miasto, wychodzić i jeść na mieście... Już na rozmowach kwalifikacyjnych mówią nam, że jeśli praca wiąże się z weekendami lub obciążeniem, które nie mieści się w regularnych godzinach pracy, wolą tego nie robić".

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0