Depresja klimatyczna wśród młodzieży

Depresja klimatyczna. Jak globalne ocieplenie wpływa na Gen Z?

Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad SiwikKonrad Siwik,29.11.2023 15:45

Depresja klimatyczna dotyka wiele osób z generacji Z. Bułgarska psycholog Mariela Dimitrova komentuje temat lęku, ataków paniki i depresji spowodowanych zmianami klimatycznymi dotykającymi młode pokolenie.

Gen Z podnosi temat zmian klimatycznych z dużo większym zaangażowaniem niż poprzednie pokolenia. Postępujące globalne ocieplenie przyczynia się jednak do narastania problemu tzw. depresji klimatycznej. Zaburzenie to odnosi się do wpływu zmian klimatycznych na samopoczucie psychiczne nastolatków, prowadzącego do uczucia niepokoju, frustracji i smutku.

Depresja związana ze zmianą klimatu

Bułgarska psycholog Mariela Dimitrova w rozmowie z serwisem VBOX7 skomentowała temat lęku, ataków paniki i depresji spowodowanych zmianami klimatycznymi dotykającymi pokolenie Z.

- Z pewnością zmiany klimatyczne mogą wpływać na zdrowie psychiczne młodych ludzi. I to nie tylko młodych. Istnieją badania, które wskazują na przykład, że w krajach, w których dzień jest krótszy, a noc dłuższa, jest więcej osób z myślami samobójczymi. Słyszeliśmy również o terminach takich jak "jesienna depresja", "wiosenna depresja" - to nie są terminy, które zostały wymyślone - wyjaśnia Mariela Dimitrova.

Psycholog Mirela Dimitrova o stresie, lęku i atakach paniki!

Zmiany klimatu wywołane globalnym ociepleniem takie jak topnienie lodowców, podwyższenie poziomu mórz i oceanów, susze, gwałtowne zjawiska pogodowe czy wymieranie gatunków mogą mieć również wpływ na wzrost częstotliwości ataków paniki. W końcu na szali znajduje się los naszej planety, na której przyjdzie nam żyć jeszcze przez wiele lat.

Jak radzić sobie z atakami paniki?

- Na początek wyjaśnijmy, czym są ataki paniki - są to krótkie, ale bardzo intensywne napady lęku połączone z dyskomfortem fizjologicznym - kołataniem serca, dusznością, drżeniem, poceniem się. Są one spowodowane niezdolnością danej osoby do przetworzenia tego, co się z nią dzieje - niezależnie od tego, czy są to małe, czy duże traumy - wskazuje bułgarska psycholog.

Dimitrova podpowiada również, jak radzić sobie z atakami paniki. - Spowolnić oddech - wdech przez nos i wydech przez usta. Aby nie skupiać się na doznaniach fizjologicznych, należy zmienić swoje skupienie za pomocą myśli.

- Moja rada to być sam na sam ze swoimi myślami. W codziennym życiu, w którym żyjemy, nieustannie zastępujemy własne myśli innymi - oglądamy filmy, czytamy, szukamy informacji. Trzeba dać sobie czas i zwrócić się do samego siebie. Zapytać, jakie są nasze prawdziwe potrzeby, nasze prawdziwe marzenia, co chcemy, aby się wydarzyło i skupić się na tym - radzi Mariela Dimitrova.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1