Jak się ubrać na rozmowę rekrutacyjną?

Buty za 400 zł. Jak się ubrać na rozmowę rekrutacyjną?

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
02.06.2023 17:30

Do rozmowy rekrutacyjnej należy się przygotować merytorycznie i wizualnie. Schludny wygląd to podstawa, ale czy koniecznie trzeba zmieniać garderobę?

Rozmowy rekrutacyjne w potencjalnej nowej pracy zawsze niosą ze sobą odrobinę stresu. Trzeba się sprzedać, zaprezentować umiejętności pewnie, ale jednocześnie tak, żeby nie wyjść na aroganta. Zabłysnąć wcale nie jest łatwo, a w większości przypadków na pierwszym etapie rekrutacji dostaje się tylko jedną szansę.

Wywiad z rekruterem to przede wszystkim zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Od czego się ono zaczyna? To proste: od wyglądu.

Różne firmy mają różne polityki dotyczące dress code'u i to jest zrozumiałe samo przez się. Aplikując do start-upu z "młodym dynamicznym zespołem" raczej nikt nie pomyśli, żeby wbić się w garnitur czy garsonkę. To logiczne, że idąc na rozmowę do banku nie ubiera się dresów.

Jak się ubrać na rozmowę rekrutacyjną? Na ile pozwala biznes casual?

Zasadniczo zasada jest prosta: na rozmowy rekrutacyjne należy ubierać się schludnie i czysto. W zależności od stanowiska, ale koszula, a nawet sweter czy T-shirt plus jeansy (o ile pozbawione ogromnych dziur) to stosunkowo bezpieczna opcja. W miejscach, które nie wymagają konkretnej prezencji, raczej nikt nie powinien krzywić się na brak sztywnego kołnierzyka.

Na grupie Give Her A Job jedna z grupowiczek dodała anonimowego posta, w którym pytała, czy na rozmowę o pracę wypada założyć sneakersy. Drugą alternatywą był zakup eleganckich butów.

Jak ubrać się na rozmowę rekrutacyjną?
Jak ubrać się na rozmowę rekrutacyjną? (screen z grupy Give Her A Job)

Post na grupie liczy sobie 201 komentarzy. Większość podzieliła się na dwa obozy: jedni twierdzą, że sportowe buty na rozmowie o pracę to totalnie normalna rzecz, inni radzą zakupić "najtańsze balerinki"

Sporo osób podzieliło się też uwagą, że "to już nie te czasy, kiedy super elegancja była wymagana".

Luzowanie dress code'u to coraz częstsza praktyka wśród firm. Zapewne w mniejszym lub większym stopniu ma ona związek z wkroczeniem Gen Z na rynek pracy. Zaczęło się od zakwestionowania biało-granatowego/czarnego stroju na rozpoczęciu lub zakończeniu roku, skończyło się na chodzeniu w klapkach po biurze. Zmiana na lepsze, tak sądzę.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Po co się stroić? W Polsce i tak nie ma normalnej pracy. Albo cię oszukają albo okradną albo wykorzystają itp.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się