Amerykanie nie chcą oddać TikToka. Robią na złość rządowi?
Niedawno inernet obiegła informacja, która wzbudziła ogrom kontrowersji wśród amerykańskich użytkowników TikToka. Już 19 stycznia rząd USA ma zakazać korzystania z aplikacji w kraju. Internauci protestują i masowo zakładają konta na innych chińskich platformach. Jedną z nich jest RedNote. Jak działa aplikacja?
W kwietniu 2024 r. prezydent Joe Biden podpisał ustawę, która wymaga od ByteDance sprzedaży TikToka do 19 stycznia 2025 r. Rząd USA obawia się, że chińskie władze mogą wymusić dostęp do danych użytkowników lub wpływać na treści publikowane w aplikacji. Zarząd aplikacji argumentuje, że nie ma dowodów na takie działania, a podejmowane środki, takie jak przechowywanie danych na serwerach w USA, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa.
Czy TikTok zniknie z amerykańskiego rynku?
Zarówno TikTok, jak i wielu użytkowników twierdzi, że ustawa narusza prawa gwarantowane przez konstytucję m.in. wolność słowa. Prawnicy aplikacji podkreślają, że zamknięcie platformy dotknie miliony osób, które korzystają z niej jako narzędzia pracy, rozrywki czy komunikacji. Ponadto dla wielu twórców aplikacja stała się głównym źródłem utrzymania, a jej zniknięcie miałoby ogromne konsekwencje społeczne i ekonomiczne.
Na ten moment nie znamy ostatecznej decyzji rządu. Co prawda prezydent elekt Donald Trump apeluje do Sądu Najwyższego o opóźnienie wdrożenia ustawy, natomiast w dalszym ciągu szczegóły są owiane tajemnicą. Ponadto mężczyzna twierdzi, że jego administracja może znaleźć kompromisowe rozwiązanie sprawy. Dodatkowo uważa, że jego doświadczenie negocjacyjne oraz mandat wyborczy pozwolą na rozwiązanie tej sprawy bez konieczności usuwania TikToka z amerykańskiego rynku.
Amerykanie przenoszą się na RedNote
Zarówno amerykańscy tiktokerzy, jak i internauci są oburzeni wizją zniknięcia aplikacji z ich państwa. W ramach protestu zaczęli instalować inną chińską aplikację - RedNote. Działanie alternatywnej platformy jest bardzo podobne do działania TikToka. Do tej pory funkcjonowała głównie na rynku azjatyckim, natomiast obecnie jest najczęściej ściąganą aplikacją w całych Stanach Zjednoczonych.
Amerykanie, którzy przechodzą na chińską platformę, sami siebie nazywają "uchodźcami" z TikToka. Aby jeszcze bardziej zrobić na złość rządowi, masowo usuwają również konta w aplikacjach od firmy Meta takich jak Instagram oraz Facebook.
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- "Diabeł morski" straszył u wybrzeży Teneryfy. Ryba skończyła marnie
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- O co chodzi z "Montoya, por favor"? W sieci huczy o tej zdradzie
- Thermomiksiary popłynęły. Cała sala tańczyła do "Miłość rośnie wokół nas"