17 lat bez kąpieli. Oto co sprawiło, że zaczął dbać o higienię
Karol jest osobą, która rozwija się w spektrum autyzmu. Chłopak opowiedział w filmie na TikToku, jak po długim czasie uświadomił sobie, że musi zadbać o higienę osobistą.
Szacunkowe dane podają, że odsetek populacji, która rozwija się w spektrum autyzmu, wynosi 1 na 100 dzieci. Częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek. W Polsce jest to ok. 250 tys. osób - informowała "Wyborcza" w kwietniu 2024 r. Osoby w spektrum autyzmu możemy często spotkać na swojej drodze lub mamy wśród rodziny i znajomych.
Podobne
- Bez tabu o dojrzewaniu. Darmowa baza wiedzy "Cześć ciało" ruszyła
- Autyzm jako synonim głupoty? "No bez przesady, to mem tylko"
- Mata szczerze o autyzmie. "To taka moja supermoc"
- Rekordowe kolejki do psychiatry dziecięcego. Nawet 2000 dni oczekiwania
- Dzieci odurzają się tą substancją. Jest w każdym polskim domu
Osoba w spektrum autyzmu nie jest chora ani na nic nie cierpi. Urodziła się z zaburzeniem neurorozwojowym, czyli jej mózg działa trochę w inny sposób, niż u reszty populacji. W inny sposób myśli i odbiera świat. Wpływ na ujawnienie się autyzmu mają czynniki genetyczne i środowiskowe. Autyzm objawia się w różny sposób w zależności od osoby, dlatego mówimy o spektrum.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Influencerzy którzy przekroczyli granicę. Kolega Ignacy: Ja bym tego nie nagrał
Postawienie diagnozy, że dziecko jest w spektrum autyzmu, musi poprzedzać konsultacja ze specjalistami. Wśród cech autystycznych wyróżnia się m.in. unikanie kontaktu wzrokowego, małe zainteresowanie ludźmi, trudności w rozumieniu uczuć lub mówieniu o uczuciach, nieumiejętność wchodzenia w role, trudności w inicjowaniu kontaktu.
17 lat bez regularnych kąpieli
O tym, jak wygląda życie w spektrum autyzmu, edukuje Karol. Chłopak prowadzi konto na TikToku, na którym obala mity na temat autyzmu, opowiada o faktach i ciekawostkach. W sieci poniosło się nagranie, w którym Karol zwierzył się, że dopiero po 17 latach zrozumiał, jak ważna jest higiena osobista.
- 17 lat mojego życia musiałem poświęcić na to, żeby zrozumieć, że trzeba się myć. Od małego nie lubiłem kąpieli. Nie lubiłem wody. W podstawówce nikt nie zauważył tego, że śmierdzę, że nieprzyjemny zapach ode mnie bije, że wali ode mnie - powiedział Karol.
Poczuli jego zapach, gdy poszedł do nowej szkoły
Tiktoker wyjaśnił, że rówieśnicy i nauczyciele nie zwracali uwagi na jego zapach, aż do momentu, gdy podjął naukę w szkole średniej. Wtedy pojawiły się pierwsze sugestie dotyczące poprawy higieny osobistej.
- Naprawdę nie chciało mi się myć, bo myślałem, że to nie ma znaczenia. Ale potem stwierdziłem: "A co mi zaszkodzi, umyję się. Zadbam o siebie"
- Moje życie się zmieniło. Bardzo. Zacząłem odkrywać plusy tego, że dbam o siebie. Rodzice mnie chwalą. Nauczyciele mówią: "Karol, zmieniłeś się". Moja koleżanka nawet powiedziała: "Karol, masz inny zapach". Teraz mówię wszystkim: myjcie się - stwierdził tiktoker.
- To jest najlepsze, co może być, bo nie śmierdzicie. Do tego polecam antyperspirant w kulce albo dezodorant. Róbcie to, bo wtedy nie krępujecie się, że śmierdzicie. Nie krępujecie kogoś, żeby powiedział, że śmierdzicie, więc to jest świetne (...). Dziękuję wszystkim, którzy mi kiedyś zwrócili uwagę - podsumował młody twórca.
Popularne
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- "Best feeling, pozdro z fanem". O co chodzi w tym trendzie?
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Polska górą. Nowy slang podbija internet. "Just turned 19 in Poland". O co chodzi?