Brak higieny u osoby w spektrum autyzmu

17 lat bez kąpieli. Oto co sprawiło, że zaczął dbać o higienię

Źródło zdjęć: © Karol Włodarczyk / TikTok
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,26.06.2024 12:00

Karol jest osobą, która rozwija się w spektrum autyzmu. Chłopak opowiedział w filmie na TikToku, jak po długim czasie uświadomił sobie, że musi zadbać o higienę osobistą.

Szacunkowe dane podają, że odsetek populacji, która rozwija się w spektrum autyzmu, wynosi 1 na 100 dzieci. Częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek. W Polsce jest to ok. 250 tys. osób - informowała "Wyborcza" w kwietniu 2024 r. Osoby w spektrum autyzmu możemy często spotkać na swojej drodze lub mamy wśród rodziny i znajomych.

Osoba w spektrum autyzmu nie jest chora ani na nic nie cierpi. Urodziła się z zaburzeniem neurorozwojowym, czyli jej mózg działa trochę w inny sposób, niż u reszty populacji. W inny sposób myśli i odbiera świat. Wpływ na ujawnienie się autyzmu mają czynniki genetyczne i środowiskowe. Autyzm objawia się w różny sposób w zależności od osoby, dlatego mówimy o spektrum.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Influencerzy którzy przekroczyli granicę. Kolega Ignacy: Ja bym tego nie nagrał

Postawienie diagnozy, że dziecko jest w spektrum autyzmu, musi poprzedzać konsultacja ze specjalistami. Wśród cech autystycznych wyróżnia się m.in. unikanie kontaktu wzrokowego, małe zainteresowanie ludźmi, trudności w rozumieniu uczuć lub mówieniu o uczuciach, nieumiejętność wchodzenia w role, trudności w inicjowaniu kontaktu.

17 lat bez regularnych kąpieli

O tym, jak wygląda życie w spektrum autyzmu, edukuje Karol. Chłopak prowadzi konto na TikToku, na którym obala mity na temat autyzmu, opowiada o faktach i ciekawostkach. W sieci poniosło się nagranie, w którym Karol zwierzył się, że dopiero po 17 latach zrozumiał, jak ważna jest higiena osobista.

- 17 lat mojego życia musiałem poświęcić na to, żeby zrozumieć, że trzeba się myć. Od małego nie lubiłem kąpieli. Nie lubiłem wody. W podstawówce nikt nie zauważył tego, że śmierdzę, że nieprzyjemny zapach ode mnie bije, że wali ode mnie - powiedział Karol.

trwa ładowanie posta...

Poczuli jego zapach, gdy poszedł do nowej szkoły

Tiktoker wyjaśnił, że rówieśnicy i nauczyciele nie zwracali uwagi na jego zapach, aż do momentu, gdy podjął naukę w szkole średniej. Wtedy pojawiły się pierwsze sugestie dotyczące poprawy higieny osobistej.

- Naprawdę nie chciało mi się myć, bo myślałem, że to nie ma znaczenia. Ale potem stwierdziłem: "A co mi zaszkodzi, umyję się. Zadbam o siebie"

- powiedział Karol.

- Moje życie się zmieniło. Bardzo. Zacząłem odkrywać plusy tego, że dbam o siebie. Rodzice mnie chwalą. Nauczyciele mówią: "Karol, zmieniłeś się". Moja koleżanka nawet powiedziała: "Karol, masz inny zapach". Teraz mówię wszystkim: myjcie się - stwierdził tiktoker.

- To jest najlepsze, co może być, bo nie śmierdzicie. Do tego polecam antyperspirant w kulce albo dezodorant. Róbcie to, bo wtedy nie krępujecie się, że śmierdzicie. Nie krępujecie kogoś, żeby powiedział, że śmierdzicie, więc to jest świetne (...). Dziękuję wszystkim, którzy mi kiedyś zwrócili uwagę - podsumował młody twórca.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 39
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 26
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 6
  • emoji kupka - liczba głosów: 78
Dorotka,zgłoś
Nie wiem dlaczego ale tytul artykulu wywolal u mnie dziwne skojarzenia. 1. Kaczynski, 2. Pawlowicz. Dziwne to, co nie?
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Hehe,zgłoś
Niech taka osoba usiądzie lub stanie obok kogoś np w autobusie można zwymiotować ze smrodu. Kiedyś zdarzył mi się taki przypadek w autobusie okres letni od kobiety dość otyłej roztaczał się taki smród szczególnie z pod pach że wszyscy pasażerowie przemieścili się na przód autobusu .Upał przemieszany ze smrodem nie dało się tego wytrzymać na następnym przystanku trzeba było wysiąść z autobusu.
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się
Krzysztof,zgłoś
Ale siadając na kiblu wiedział, że trzeba deskę podnieść, czy doszedł do tego po 17 latach???
Odpowiedz
5Zgadzam się5Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 41