Mata szczerze o autyzmie

Mata szczerze o autyzmie. "To taka moja supermoc"

Źródło zdjęć: © Piętka Mieszko / AKPA
Natalia Witulska,
26.02.2024 12:15

W niedzielę 25 lutego na antenie telewizji TVN wyemitowano odcinek programu "Autentyczni" z Matą. Raper opowiedział szczerze o autyzmie, a także o tym, jak wpłynęła na niego diagnoza.

Michał Matczak, znany jako "Mata", to polski raper, piosenkarz, producent oraz autor tekstów. 23-latek jest idolem oraz głosem młodego pokolenia. W poniedziałek 5 lutego dowiedzieliśmy się, że muzyk udzieli wywiadu w programie "Autentyczni", który emitowany jest w telewizji TVN. Mata zdradził, że jest w spektrum autyzmu.

"Autentyczni" to polska wersja formatu "The A Talks". Program stworzyli Olivier Nakache oraz Eric Toledano. Występuje w nim 50 osób w spektrum autyzmu, które próbują swoich sił w roli dziennikarzy. Wspólnie rozmawiają z zaproszonym gościem. Polską wersję prowadzi Maciej Stuhr. Do tej pory wzięli w nim udział Robert Makłowicz oraz Natalia Kukulska. W niedzielę 25 lutego dołączył do nich Michał Matczak "Mata".

Mata szczerze o autyzmie

Spektrum autyzmu to szereg cech neurorozwojowych. Najczęściej charakteryzujących się:

  • trudnościami w inicjowaniu i utrzymywaniu relacji oraz komunikacji społecznej,
  • powtarzalnym i nieelastycznym zachowaniem,
  • intensywnymi zainteresowaniami,
  • nietypowymi reakcjami na bodźce sensoryczne.

Program "Autentyczni" ma na celu przybliżenie społeczeństwu, jak zachowują się oraz funkcjonują osoby ze spektrum autyzmu. Twórcom zależy na znormalizowaniu schorzenia oraz pokazaniu, że nie musi ono zamykać drzwi do normalnego życia. Znany oraz lubiany raper Mata przyznał, że został zdiagnozowany jako osoba autystyczna. W telewizji opowiedział o swoich przemyśleniach dotyczących autyzmu.

TYLKO U NAS: MATA: "Spektrum autyzmu to moja supermoc!" 🔥 | Autentyczni

Michał Matczak powiedział w telewizji, co powiedziałby młodszemu sobie, gdyby było to możliwe. Przyznał, że doradziłby, aby młody Mata poszedł do specjalisty i dał się zdiagnozować. Zrozumiałby wcześniej, że jest, jaki jest i to jest absolutnie w porządku.

- Dla mnie spektrum autyzmu jest systemem, który wgrany jest w różne głowy, w tym moją. To jest coś, co pozwala mi tworzyć, przeżywać świat na swój sposób i wydaje mi się, że to taka moja supermoc - powiedział Mata w rozmowie z Janem Gawrońskim, społecznym zastępcą Rzecznika Praw Dziecka.

Michał Matczak "Mata" i spektrum autyzmu

W wywiadzie Mata przyznał, że początkowo chciał zbadać się pod względem ADHD. Wiedział jednak, że postawienie diagnozy byłoby niemożliwe, gdyż w czasie, gdy myślał o wizycie u specjalisty, palił dużo marihuany. To mogłoby wpłynąć na wyniki przeprowadzonego testu. Zasugerowano mu jednak, że możliwe, iż jest osobą w spektrum autyzmu.

Mata szczerze o autyzmie
Mata szczerze o autyzmie (Instagram - Mata , Instagram)

Matczak poinformował, że w przeciwieństwie do większości osób ze spektrum autyzmu, nie jest w stanie znieść ciszy. Nie jest nadwrażliwy na dźwięki, co bez wątpienia stawia go w mniejszości. Nawet podczas nagrywania programu "Autentyczni" sporo ludzi na planie miało słuchawki właśnie po to, aby zredukować ilość bodźców oraz dochodzących do nich dźwięków. Mata powiedział, że jest osobą wysokofunkcjonącą, u której, na szczęście, neuroróżnorodność nie utrudnia uporczywie codziennego funkcjonowania.

Mata nieskromnie przyznał, że uważa, że jest najlepszym raperem w Polsce. Powiedział również, że myślał o nagraniu piosenki z Sanah, ponieważ bez wątpienia byłaby ogromnym hitem. Uczestnicy pytali go o stosunek do marihuany. Matczak jest za dekryminalizacją, a także późniejszą legalizacją. Przyznał, że pali ją sporadycznie, gdyż w przeszłości miał problem z nadużywaniem substancji.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0