Bez tabu o dojrzewaniu. Darmowa baza wiedzy "Cześć ciało" ruszyła
Nastolatkowie w okresie dojrzewania mają milion spraw, o które wstydzą się zapytać lub nie znają eksperckich osób. Naprzeciw ich problemom wychodzi platforma "Cześć Ciało. Ciała prawda o dojrzewaniu".
Jaki kolor powinna mieć krew z miesiączki? Co zrobić, kiedy strasznie się pocę? Czy to normalne, że penis się odchyla? Pryszcze - wyciskać czy nie? Mam napady złości - to normalne? Te i wiele innych pytań pojawiają się w głowie nastolatków w okresie dojrzewania. Fachowe odpowiedzi trudno uzyskać w szkole, w domu czy wśród rówieśników.
Jak wynika z ustaleń Kulczyk Foundation "Raport o doświadczaniu miesiączki", niemal co druga osoba w Polsce nie rozmawiała o menstruacji w domu rodzinnym. Aż 77 proc. ankietowanych dziewczyn szukało informacji o okresie w internecie. Tymczasem wiele stron i kanałów traktuje ciało wyłącznie z perpektywy seksualnej, która źle wpływa na postrzeganie własnego ciała u dzieci.
Kolejnym źródłem wiedzy nastolatków o ciele są rówieśnicy. Ci - nawet jeśli mają dobre chęci - nie posiadają w tym wieku merytorycznej wiedzy na temat zmian w organizmie w okresie dojrzewania. Problemem jest również język i utarte schematy myślenia w rozmowach o ciele. Słownictwo stricte medyczne, a z drugiej strony infantylizujące nie są wystarczająco neutralne, by sprzyjać komfortowej rozmowie na ważne tematy.
Cześć Ciało. Baza wiedzy o dojrzewaniu
Z problemem, jakim jest brak rzetelnej, dobrze podanej wiedzy o dojrzewaniu, walczy Fundacja Cześć Ciało. Organizacja stworzyła bazę wiedzy i platformę online, która jest kompleksowym i przyjaznym przewodnikiem po okresie dorastania.
Dlaczego warto sięgnąć po materiały udostępnione przez fundację?
- Po pierwsze: dostępność. Eksperci wypowiadają się na kwestie palące młodych ludzi w formie krótkiego wideo lub inforgrafik. Treści trafiają na TikToka, Instagrama czy YouTube'a,
- Po drugie: głos zabierają eksperci. Nie ciocia czy kolega z ławki, ale pediatrzy, dermatolodzy, ginekolodzy, urolodzy, dietetycy czy psychologie. Cześć Ciało zaprosiło do współpracy osoby z wykształceniem i doświadczeniem w sprawach nurtujących nastolatków,
- Po trzecie: odpowiedni język. "Chcemy, żeby 'penis', 'podpaska' czy 'okres' przychodziły nam w rozmowie tak łatwo, jak 'cześć'. Dlatego wracamy do podstawowych nazw i wprowadzamy je w prostych zdaniach. Pokazujemy, że te słowa są neutralne, opisowe. Dorosłych oduczamy nabytych wcześniej mitów i skojarzeń. Zwyczajnie o tym, co ważne" - wyjaśniają inicjatorzy akcji,
- Po czwarte: prawdziwi ludzie i prawdziwe historie. We współpracę z serwisem zaangażowało się kilkadziesiąt gwiazd młodego pokolenia. Influencerzy i celebryci podzielą się swoim doświadczeniem z okresu dojrzewania.
Kto stoi za platformą Cześć Ciało?
Pomysłodawczynią i założycielką Fundacji Cześć Ciało jest Olga Kwiecińska. Matka, dziennikarka i producentka telewizyjna. Na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę razem z przyjaciółmi stworzyła jeden z największych węzłów pomocowych dla uchodźców - namiot "Żywimy na Zachodnim".
Zdecydowała się powołać Fundację Cześć Ciało, która jako pierwsza w Polsce będzie edukować o dojrzewaniu. Pomysł na powstanie Fundacji zrodził się z potrzeby osobistej, a następnie z obserwacji społecznej - obserwacji osamotnienia ludzi młodych w okresie największych przemian psychicznych, fizycznych i społecznych.
W kampanię zaangażowanych jest kilkunastu lekarzy i ekspertów, m.in.:
- dr hab. n. med. Michał Brzeziński, pediatra i gastroenterolog
- dr. Inż. Adam Mirek, inżynier biomedyczny
- lek. Joanna Ibisz, lekarka
- dr n. med. i n. o zdr. Sylwia Bender, urolożka
- lek. Tomasz Rynkiewicz, urolog
- dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska, ginekolożka
- prof. Marzena Dębska, ginekolożka
- dr n. med. Nina Wiśniewska, dermatolożka
- dr hab. n. med. Michał Sobjanek, dermatolog
- Hubert Pajączkowski, edukator seksualny
- Barbara Pietruszczak, edukatorka seksualna
- Paulina Stępień, psychoterapeutka w trakcie szkolenia
- Justyna Rokicka, psycholożka
- Aneta Majewska, psycholożka
- Agata Ziemnicka, psycholożka i dietetyczka
- Karo Tashi, akredytowana nauczycielka Mindfulness
- Agata Stola, seksuolożka
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cześć Ciało 👋 Dojrzewanie Prawo Marcina – Brak czasu
Źródło: Materiały prasowe
Popularne
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet
- Genzie prezentuje: "100 DNI DO MATURY". Zapowiada się wielki hit?
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu