Rekordowe kolejki do psychiatry dziecięcego

Rekordowe kolejki do psychiatry dziecięcego. Nawet 2000 dni oczekiwania

Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad SiwikKonrad Siwik,04.09.2023 12:45

Fundacja GrowSPACE ujawniła skalę rekordowo długich kolejek do psychiatry dziecięcego na NFZ w Polsce. Średnio dzieci i młodzież na konsultację poczekają około 238 dni. Niechlubny rekord dotyczy jednak ośrodka w Będzinie, gdzie na wizytę czeka się aż 2441 dni.

Fundacja GrowSPACE w ostatnim tygodniu sierpnia za pośrednictwem strony światprzychodni.pl zebrała dane Narodowego Funduszu Zdrowia. Dotyczą one szacowanej długości oczekiwania w kolejce na konsultację psychiatry dziecięcego na NFZ. Przeanalizowane zostały informacje ze wszystkich przychodni, poradni, szpitali oraz ośrodków pomocy w Polsce, które oferują takie konsultacje.

Dane pokazują ogromną skalę zapaści psychiatrii dziecięcej z perspektywy rodziców i dzieci. W pięciu placówkach w całym kraju długość oczekiwania jest wyższa niż 1000 dni. Są to przychodnie i gabinety w woj. pomorskim, śląskim i mazowieckim. Do tego średni czas oczekiwania na konsultację psychiatry dziecięcego w Polsce wynosi 238 dni.

Średni czas oczekiwania na konsultację psychiatry dziecięcego w Polsce
Średni czas oczekiwania na konsultację psychiatry dziecięcego w Polsce (GrowSPACE)

2000 dni oczekiwania na wizytę u psychiatry dziecięcego

Najbardziej szokujący rekord padł w Będzinie. To właśnie tam, aby dostać się na konsultację psychiatry dziecięcego do Ośrodka Terapii i Psychoedukacji "Kompas" na NFZ, należy poczekać aż 2441 dni. Pierwsza planowana wizyta u lekarza specjalisty przypada zatem szacunkowo na 6 maja 2030 r.

- To pokazuje ogromny dramat dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, którzy realnie nie będą mogli skorzystać z odpowiedniej pomocy. Przecież jeśli dziecko ma przykładowo 12 lat, to spokojnie w roku 2030 może się zapisywać już do "dorosłego" psychiatry. Rodzina nie będzie mogła liczyć na odpowiednią pomoc. Oczywiście w przypadku ogromnego kryzysu, który będzie zagrażać życiu można wezwać karetkę, ale to nie rozwiąże przyczyny problemów - komentuje Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE.

Poza placówką w Będzinie są także cztery inne miejsca w kraju, do których oczekiwanie wynosi ponad 1000 dni. Są to:

  • Szpital Dziecięcy im. prof. dr. Med. Jana Bogdanowicza SPZOZ w Warszawie - około 1155 dni,
  • SPZOZ Warszawa Wola - Śródmieście - około 1647 dni,
  • Ośrodek Wczesnej Interwencji - Pilicka 21 w Warszawie - około 1191 dni,
  • a także Centrum Zdrowia Psychicznego Optimmed w Gdańsku - około 1445 dni.
Ośrodki w kraju, do których oczekiwanie wynosi ponad 1000 dni.
Ośrodki w kraju, do których oczekiwanie wynosi ponad 1000 dni. (GrowSPACE)

W skali kraju to właśnie woj. pomorskie i śląskie wypadają najgorzej. Na Pomorzu średni czas oczekiwania na konsultację psychiatry dziecięcego to 411,15 dni, a w całym woj. śląskim jest to 512,85 dni.

W Polsce brakuje psychiatrów dziecięcych

W Polsce rozpaczliwie brakuje psychiatrów dziecięcych. W całym kraju w 2023 r. jest ich zaledwie 555. Zatem jeden lekarz specjalista bądź lekarka specjalistka przypada na około 12400 wszystkich dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Wpływ na kolejki ma oczywiście ogromna liczba młodych osób, które potrzebują pomocy i mała liczba psychiatrów dziecięcych.

Według Fundacji GrowSPACE nie są to jednak jedyne czynniki.

- Brak działań ze strony resortu zdrowia jest druzgocący. Ministerstwo Zdrowia w lutym tego roku chwaliło się tym, że w ramach prewencji suicydalnej od 2020 r. otworzyło dwa dodatkowe oddziały dzienne psychiatrii dziecięcej. Czyli dwa oddziały w ciągu trzech lat. Największa skala zaniedbań dotyczy opieki w środowisku młodego człowieka, np. szkole. Kolejek można by uniknąć, gdyby psychoedukacja weszła do szkół, gdyby zapewniony był psycholog w każdej placówce oraz gdyby młodzi ludzie mogli liczyć na pomoc już na pierwszym etapie kryzysu zdrowia psychicznego - tłumaczy Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE.

- Rykoszetem odbija się także brak ustawy o zawodzie psychologa, ponieważ dzieci i młodzież potrzebujący orzeczenia np. o spektrum i tak muszą udać się do psychiatry. Psycholog sam nie może wydać takiego orzeczenia - podsumowuje aktywista.

Źródło: Informacja prasowa

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Martyna,zgłoś
A mój były mąż umiera ,bo od 3 miesięcy od diagnozy ,nadal nie ma leczenia.Musi czekać na swoją kolej.Czy zdąży ? Niestety wszystko wskazuje ,że nie.Ministerstwo zdrowia ma krew na rękach ,bo to oni odpowiadają za ruinę na onkologii.
Odpowiedz
3Zgadzam się1Nie zgadzam się
Dobro,zgłoś
No cóż, dobro dziecka zawsze jest tematem do wycierania gęby politycznych błaznów i rozmaitych "działaczy edukacyjnych".
Odpowiedz
3Zgadzam się1Nie zgadzam się