Już 13 państw zbanowało TikToka. Dlaczego to zrobiły?
Przez ostatnie miesiące coraz więcej państw wprowadziło zakaz używania TikToka dla pracowników rządowych. Wraz z końcem marca lista tych państw powiększyła się o kolejne dwa. Jakie kraje tym razem zbanowały tę aplikację i co jest tego powodem?
TikTok to aplikacja społecznościowa, która ma znaczny wpływ na nastolatków. W lutym 2023 r. platforma przyciągnęła ponad 14 mln użytkowników. Przeciętny czas korzystania z TikToka przekracza 17 godzin dziennie. Według statystyk opracowanych przez portal wirtualnemedia.pl, jest to trzecia, najczęściej używana aplikacja wśród użytkowników. Mówimy tu tylko o Polsce.
Podobne
- Kacper Błoński wybrał partnerkę na randkę. To babcia z TikToka
- Wyjechała na samotne all-inclusive. Ani przez chwilę nie była trzeźwa
- Patologiczne uniwersum Magicala. Dramatyczne rozstanie i kłótnie dla zasięgów
- Przeróbki Czaro NBA zalały TikToka. Leżymy i kwiczymy
- Konfederacja przegranym wyborów. Klęska zaczęła się od TikToka
Sporo kontrowersji przyciąga kontent, jaki możemy tam znaleźć. Od ludzi udostępniających swoje pasje i motywujących nas, przez śmieszne kotki i pieski, po patologiczne zachowania. Jednak nie to było przyczyną zakazu używania TikToka w kilku krajach.
TikTok oskarżony o zbieranie poufnych danych
TikTok jest własnością chińskiej firmy ByteDance. FBI oskarżyło firmę o to, że zbiera dane swoich użytkowników i przekazuje je chińskiemu rządowi. W związku z tym niektórzy eksperci mają obawy, że podczas pobierania aplikacji na urządzeniach rządowych mogą zostać ujawnione prywatne informacje.
Takie zachowanie może wynikać z faktu, że w czerwcu 2022 r. portal BuzzFeed ujawnił wyciek dźwięku z wewnętrznych spotkań pracowników ByteDance. Z nagrań wynikało, że chińscy pracownicy uzyskiwali dostęp do prywatnych danych amerykańskich użytkowników, w tym dziennikarzy.
Po raz kolejny głośno o tej firmie zrobiło się w grudniu 2022 r. Wtedy to Forbes poinformował, że TikTok szpiegował kilku dziennikarzy, którzy relacjonowali informacje o ByteDance w mediach. Działanie to nie przyniosło żadnych konkretnych rezultatów.
Firma odniosła się do tych informacji. Przyznała też, że dostęp do danych osobowych i adresów IP miało czterech pracowników ByteDance, którzy zostali zwolnieni.
Mimo to eksperci z USA podnoszą inną kwestię. Przypominają, że Chiny zakazały używania większości amerykańskich platform społecznościowych, tj. Facebooka czy Twittera.
James Lewis, analityk technologii i porządku publicznego w CSiS, uważa też, że TikTok stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA oraz innych krajów ze względu na ryzyko chińskiej inwigilacji.
Co na to TikTok i Chiny?
Chińskie Ministerstwo stwierdziło, że zachodnie rządy nie mają się czego obawiać.
Kto pierwszy zbanował TikToka?
Wraz z początkiem 2023 r. coraz więcej państw zakazało używania TikToka. Wcześniej, bo już w 2020 r., zakaz wprowadziły władze Indii i Pakistanu.
Indie nałożyły zakaz na TikToka, ale też na inne chińskie aplikacje, w tym WeChat, czyli aplikację do przesyłania wiadomości. Zakaz pojawił się wkrótce po starciu między wojskami indyjskimi i chińskimi na granicy w Himalajach, a na stałe wprowadzono go w styczniu 2021 r. Decyzję tę argumentowały obawami dotyczącymi prywatności i bezpieczeństwa.
Za to władze Pakistanu od października 2020 r. co najmniej cztery razy tymczasowo zablokowały TikToka w obawie przed tym, że aplikacja promuje niemoralne treści.
Jakie kraje zbanowały TikToka?
Zaraz po Indiach i Pakistanie, zakaz używania TikToka wprowadziły:
- Afganistan,
- Tajwan,
- Nowa Zelandia,
- Kanada,
- Stany Zjednoczone,
- Dania,
- Belgia,
- Norwegia,
- Holandia,
- Francja,
- Wielka Brytania,
- Estonia,
- Australia.
Zakaz ten obowiązuje tylko pracowników rządowych. Nie mogą oni instalować TikToka na wszelkich urządzeniach rządowych, a w niektórych krajach nawet innych aplikacji i oprogramowań wyprodukowanych w Chinach. Władze tych państw twierdzą, że TikTok stanowi ryzyko dla prywatności i bezpieczeństwa.
Parlament Europejski, Komisja Europejska i Rada UE zakazały TikToka na urządzeniach personelu. Instytucje powołały się na obawy związane z cyberbezpieczeństwem. Zakaz Parlamentu Europejskiego wszedł w życie 20 marca. Zalecono też w nim, aby posłowie i pracownicy usunęli aplikację również ze swoich urządzeń osobistych.
Czy Polska dołączy do krajów z zakazem używania TikToka?
17 marca 2023 r. Rafał Bochenek, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, wystąpił w programie "Graffiti" na antenie Polsatu. Powiedział tam w rozmowie z prowadzącym Grzegorzem Kępką, że rząd nie planuje rezygnacji z TikToka. Czy w niedalekiej perspektywie utrzyma to stanowisko, czy może władze polskie dołączą do państw z zakazem używania aplikacji z Chin?
źródło: euronews.com
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół