Kangur w polskim lesie. To nie pierwszy egzotyczny uciekinier
Trwają poszukiwania kangura o imieniu Luluś, który uciekł z prywatnej hodowli w Wielkopolsce. Przypominamy inne głośne przypadki egzotycznych zwierząt na wolności.
W niedzielę 10 września media społecznościowe obiegła wiadomość o nietypowych poszukiwaniach w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka. Zabłąkał się tam 3-letni Luluś, kangur z prywatnej hodowli.
Podobne
- Morświn może całkowicie zniknąć. Liczba osobników jest dramatycznie niska
- Janusz na wakacjach to nie obciach. Większą żenadą jest coś innego
- Człowiek w wilczej skórze. Nie bał się pokazać ludzkiej twarzy
- Znów upadł koń w drodze do Morskiego Oka. Czy to się kiedyś skończy?
- Ciepła woda w Bałtyku. Czemu nie ma się z czego cieszyć?
Kangur może być nieprzewidywalny
Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie ostrzegał, że "kangury często są postrzegane jako przyjazne stworzenia", ale "w sytuacji stresowej mogą okazać się lekko nieprzewidywalne". Leśnicy proszą o niezbliżanie się do zwierzęcia i dokładne informacje o jego lokalizacji.
Luluś nie jest pierwszym egzotycznym uciekinierem, na którego natknięto się w Polsce. Dość często pojawiają się informacje o nieupilnowanych przez właścicieli wężach. W 2018 r. nad Wisłą w Warszawie wygrzewał się boa, a niedawno pisaliśmy o mieszkance Chorzowa, która odkryła pytona w swojej toalecie.
W 2009 r. cała Polska żyła ucieczką pumy z nielegalnej hodowli na Opolszczyźnie. Zwierzęcia nie odnaleziono, niektórzy sugerowali, że jest lokalną legendą, analogiczną do potwora z Loch Ness. Za to w 2020 r. rzeczywiście odebrano pumę o imieniu Nubia człowiekowi, który przywłaszczył sobie zwierzę z poznańskiego ZOO.
W 2011 r. w Bielawie 18-latek został rzekomo pobity przez... szympansa. Również ta historia nie znalazła potwierdzenia w postaci ujęcia zwierzęcia, chociaż do akcji poszukiwawczej podchodzono bardzo poważnie. Warto też zaznaczyć, że dorosłe samce szympansa są niezwykle silne i niebezpieczne dla ludzi.
Czy hodowla dzikich zwierząt w Polsce jest legalna?
Hodowla dzikich i egzotycznych zwierząt w Polsce wymaga ich rejestracji i uzyskania pozwoleń zgodnie z przepisami unijnymi. Szczególne obostrzenia dotyczą gatunków uznawanych za niebezpieczne lub inwazyjne. Niestosowanie się do tych przepisów jest zagrożone karami grzywny lub pozbawienia wolności i konfiskatą zwierzęcia.
Popularne
- Oskar Szafarowicz krytykuje Marsz Miliona Serc. Działacz PiS ostro o opozycji
- "Krzysztof miał taki system". Montażystka Gonciarza przerywa milczenie
- "Cekinowy wibrator". Ralph Kaminski wyjaśnia hejterów
- Oskar Szafarowicz zaniepokojony. Pokazał list od rektora UW
- Nitro poucza Janusza Kowalskiego. "Nie wstyd ci tak po ludzku?"
- Druga twarz Krzysztofa Gonciarza. Kasia Mecinski wydała oświadczenie
- Sukces Oskara Szafarowicza. Wystąpił w niemieckim filmie
- Narkotyki i wyzwiska. Kolejna ofiara Krzysztofa Gonciarza zabiera głos
- Wyśmiał ślub Biedronia, szybko usunął wpis. Szafarowicz w formie